Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze działa już wydział Instytutu Pamięci Narodowej

Leszek Kalinowski
Zielonogórski wydział IPN znajduje się w bibliotece Norwida.
Zielonogórski wydział IPN znajduje się w bibliotece Norwida. Łukasz Wawer
Tego jeszcze nigdzie nie ma. Bo Instytut Pamięci Narodowej to oddziały i delegatury. Zielonogórski wydział zamiejscowy jest pierwszą taką placówką w Polsce.

Usłyszeliśmy w czwartek na konferencji prasowej, zorganizowanej w wojewódzkiej bibliotece, że to ludzie domagali się jej uruchomienia. Tam właśnie (wejście do oddziału dziecięcego, po prawej stronie) od dziś zaprasza do siebie IPN.

- Wybór lokalizacji jest podyktowany naszą bardzo dobrą współpracą z biblioteką m.in. poprzez funkcjonowanie „Przystanku Historia” Instytutu Pamięci Narodowej - mówi dr hab. Rafał Reczek, dyrektor oddziału IPN w Zielonej Górze.

Wydział zaprasza do siebie od środy do piątku w godzinach 8.15 - 16.15, przy czym czytelnia będzie czynna w godz. 9.00 - 15.00. Poniedziałki i wtorki pracownik placówki będzie prowadził zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Organizowane będą także konkursy, wystawy. Niebawem zostanie też podpisana umowa o współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim. Choć i dziś się już ona odbywa. Teraz będzie jeszcze bardziej owocna. W bibliotece będzie także Akademia Niepodległości, czyli cykliczne wykłady historyczne...

W planach także konferencje i akcje organizowane wspólnie przez oddziały IPN w Poznaniu i Szczecinie.
Na razie jest jeden etat. Pracownikiem został Krzysztof Mazur, absolwent historii na Uniwersytecie Zielonogórskim, a od października doktorant u dra hab. Roberta Skobelskiego, prof. UZ.

W czytelni na razie jest pięć komputerów. Pamiętając o tym, że we Wrocławiu przez 12 lat było siedem, nie ma co narzekać. R. Reczek podkreśla, że to na początek. W przyszłości miałby być kolejny etat i więcej sprzętu. Wszystko zależy od prowadzonej w Zielonej Górze działalności i zainteresowaniu studentów, naukowców, dziennikarzy, represjonowanych osób...

- Bo to miejsce, w którym każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać dostęp do archiwalnych materiałów. Dowiedzieć się, jakie są procedury, jak złożyć wnioski - mówi dr Rafał Kościański, dyrektor oddziałowego archiwum. - Są kategorie spraw, w których wniosek trzeba złożyć osobiście lub wysłać pocztą po potwierdzeniu podpisu przez notariusza. Teraz będzie łatwiej. Wystarczy przyjść do wydziału w Zielonej Górze.

Tu będą udostępniane na serwerach IPN skany materiałów archiwalnych, będzie można zrobić kopię... Osoby represjonowane dostaną je za darmo, bez względu na to, ile stron te dokumenty będą liczyć.

By zajrzeć do swoich teczek, wystarczy więc przyjść do wydziału w bibliotece. Wcześniej dla wielu starszych osób podróż do Poznania, a potem do siedziby oddziału IPN, była zbyt męcząca, by móc zapoznać się z dokumentami.

- Będziemy się starali, żeby termin realizacji wniosku wyniósł 7-14 dni - podkreśla naczelnik oddziałowego archiwum dr Rafał Kościański. - W Poznaniu mamy zeskanowanych około 13 tysięcy teczek.

Teraz to już w Zielonej Górze będą mogły być przesłuchiwane przez prokuratorów osoby represjonowane.
Czy wszystkie dokumenty są dostępne? Może się zdarzyć tak, że osoby represjonowane zastrzegą sobie niektóre dokumenty, które ze względów osobistych czy religijnych, przedstawiają je w złym świetle.

Wczoraj na budynku biblioteki zawisła tablica informująca o wydziale zamiejscowym oddziału IPN, a na trawniku pracownicy placówki wkopali dwie następne.

Krzysztof Mazur od lipca szkolił się w Poznaniu, by od dziś jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki.

  • Punkt Zamiejscowy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, al. Wojska Polskiego 9 w Zielonej Górze (biblioteka Norwida), tel. i faks: 68 45 32 657, 735 205 795, e-mail: [email protected]
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto