Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki mural na wielką rocznice stulecia odzyskania Niepodległości w Lubuskim Muzeum Wojskowym

Muzeum Drzonów
Lubuskie Muzeum Wojskowe to jedno z nielicznych miejsc w regionie, w których na co dzień opowiada się o historii polskich dążeń i walk w drodze do Niepodległości. Na ekspozycji stałej zobaczyć tu można broń palną, szable, medale pamiątkowe, odznaczenia, zdjęcia polskich żołnierzy z lat 1914-21. W roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości opowieść ta została urozmaicona i uzupełniona o przekaz, który najlepiej trafia do młodych.

O czym opowiada mural?

Na frontowej ścianie muzealnego pawilonu ekspozycyjnego powstał patriotyczny mural. Prezentuje on uzbrojenie, umundurowanie oraz symbolikę wojsk odradzającej się Rzeczpospolitej.

Na pierwszym planie widzimy sylwetkę szarżującego kawalerzysty Wojsk Wielkopolskich, z nałożoną na głowę czapką rogatywką tzw. miękką. Wojska Wielkopolskie utworzone zostały w styczniu 1919 r. na terenie byłego zaboru pruskiego w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Po jego zakończeniu Wielkopolanie walczyli następnie w obronie Lwowa oraz w wojnie polsko-bolszewickiej.

Na swoim wyposażeniu mieli oni m. in. samoloty zdobyte w trakcie zajęcia niemieckiego lotniska wojskowego na Ławicy. Wśród nich znajdowało się kilka szt. samolotów myśliwskich Fokker E-V (DVIII), którego sylwetka wznosi się ponad drzwiami wejściowymi do pawilonu.

Po drugiej stronie umieszczony został czołg Renault Ft-17. Takie pojazdy trafiły do Polski z Francji wraz z Błękitną Armią gen. Hallera w 1919 r. Polska była wówczas jedną z największych pancernych potęg na świecie i jednym z pierwszych krajów używających ten nowy rodzaj broni. Czołgi Renault wykorzystywane były w trakcie działań wojny polsko-bolszewickiej, współdziałały z oddziałami Wojsk Wielkopolskich choćby w trakcie walk o Bobrujsk.

Całość łączy orzeł wojskowy wz. 1919 naniesiony centralnie na bramę wejściową – symboliczny znak żołnierza polskiego stanowiący stylizowaną odmianę godła państwowego.

Zobacz również: Dzień Sapera w muzeum w Drzonowie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto