Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: Na jakie inwestycje zamierzają postawić komitety wyborcze w Zielonej Górze?

Maciej Dobrowolski
Zielona Góra zmieniła się w ostatnich latach, a wraz z nią potrzeby jej mieszkańców. Jakie propozycje inwestycyjne mają nasi politycy przed wyborami?
Zielona Góra zmieniła się w ostatnich latach, a wraz z nią potrzeby jej mieszkańców. Jakie propozycje inwestycyjne mają nasi politycy przed wyborami? Mariusz Kapała
Wybory samorządowe odbędą się już za tydzień. Postanowiliśmy przepytać poszczególne komitety wyborcze, jakie są ich zdaniem najważniejsze inwestycje w Zielonej Górze, na których warto się skupić podczas kolejnej kadencji . Zaskakująco często otrzymaliśmy bardzo zbieżne odpowiedzi...

Miejskie inwestycje zawsze stanowią istotny element propozycji poszczególny komitetów wyborczych. Jak prezentują się w tym roku?

Prezydent Kubicki ma plan

Janusz Kubicki rządzi miastem już trzy kadencje. Jeśli uda mu się wygrać po raz kolejny na czym zamierza się skupić? - Budowa południowej obwodnicy, nowych parkingów wielopoziomowych w centrum czy też rond, które usprawnia ruch miejski to cel, który musimy zrealizować - przekonuje.

Włodarz Zielonej Góry już teraz deklaruje budowę żłobka na terenie os. Czarkowo. - Jest niezbędny. Szkół, przedszkoli czy żłobków musimy mieć po prostu więcej, ważne aby były bliżej mieszkańców. Nie zawsze trzeba budować wszystko od nowa, można również zaadaptować i wyremontować istniejący budynek, jak to ma miejsce w przypadku szkoły przy ul. Energetyków - twierdzi prezydent.

Jego marzeniem jest także stworzenie nowoczesnego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego na Wzgórzach Piastowskich. - Moglibyśmy odnowić amfiteatr, stok na górce tatrzańskiej, wybudować mini-zoo a nawet lodowisko na kąpielisku w Ochli. Całość byłaby połączona nowymi ścieżkami rowerowymi. Dzięki temu mieszkańcy mogliby spędzać w tym miejscu wiele godzin - przekonuje Janusz Kubicki.

Prezydent miasta chce także stawiać na budowę nowych tanich mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus, ale także ze środku z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kubicki planuje także stworzenie nowej strefy przemysłowej. - Zrobiliśmy już pierwsze przymiarki, ale na razie nie zdradzę lokalizacji - mówi.

PiS blisko ludzi

- Chcemy rozwiązywać realne problemy mieszkańców. U nas nie ma miejsca dla żadnych udziwnień czy też wież widokowych. Zielonogórzanie potrzebują mieszkań, żłobków, przedszkoli, szkół i parkingów. A osoby starsze także domów dziennej opieki - uważa radny Jacek Budziński z PiS.

- Liczba żłobków powinna się w mieście podwoić, co najmniej do sześciu. Zamierzamy budować jedną taką placówkę rocznie - twierdzi J. Budziński. - Społeczeństwo nam się starzeje, dlatego też liczba domów dziennego pobytu powinna wzrosnąć do sześciu - tłumaczy radny.

Prawo i Sprawiedliwość proponuje szeroko zakrojoną budowę parkingów. - W centrum powinny znaleźć się wielopoziomowe. Ale już na osiedlach warto wykorzystać puste trawniki pomiędzy drogą a chodnikiem. Tak jak to na przykład zrobiono na os. Pomorskim, gdzie powstało 45 nowych miejsc postojowych - mówi Jacek Budziński.

Partia nie rezygnuje jednak z większych inwestycji infrastrukturalnych. - Ważna naszym zdaniem jest budowa basenu odkrytego oraz lodowiska. Ich naturalna lokalizacja to teren przy CRS. To nie jest pomysł nowy, to miejsce kojarzy się ze sportem - mówi polityk PiS.

Dla SLD ważny jest szpital

Jak twierdzi Tomasz Nesterowicz, kandydat Sojuszu na prezydenta, pierwszym krokiem powinno być wypracowanie jasnej wizji rozwoju miasta .

Zdaniem polityka SLD na pewno ważna jest budowa nowego budynku szpitala w Zielonej Górze. - Obecny to składanka budynków powstających na przestrzeni ponad stu lat. Muzeum budownictwa szpitalnego - twierdzi Nesterowicz. - Zdaję sobie sprawę, że taka inwestycja może pochłonąć nawet miliard złotych, ale tutaj chodzi o nasze zdrowie i życie. Realizację pomysłu można rozłożyć na lata, tak aby pozyskać pieniądze z funduszy unijnych i rządowych.

Politycy SLD chcieliby także, aby zielonogórski amfiteatr odzyskał nowy blask. Ich zdaniem obiekt świetnie nadaje się na nowoczesną przestrzeń rekreacyjną. Sojusz dostrzega także potrzebę inwestowania w domy pobytu dziennego dla seniorów, bowiem nasze społeczeństwo wciąż się starzeje.

Bardzo ważna kwestią ma być program budowy nowych mieszkań z niskim czynszem. - To odpowiedź na potrzeby młodych ludzi. Jeśli ich zabraknie i wyjadą, to nasze miasto zacznie umierać - uważa T. Nesterowicz. - Taki program może mieć różną formułę, może to być partnerstwo publiczno-prywatne. Ważne, aby było to dobre mieszkanie na start dla młodych. Zamierzamy także budować nowe żłobki, w miejscach, gdzie są one potrzebne - mówi polityk SLD.

Modernizacja okiem Platformy

Jedną z najważniejszych kwestii dla polityków Platformy jest rewitalizacja zielonogórskiego amfiteatru. - Ten obiekt przez lata stoi i niszczeje. A przecież ma w sobie wielki potencjał - mówi Marcin Pabierowski z PO. - W nowej perspektywie finansowej znajdzie się 19 mln zł, które miasto będzie mogło wykorzystać na rewitalizację. Warto wydać część tych pieniędzy na ten cel - przekonuje.

M. Pabierowski jest zdania, że dla zielonogórzan ważna jest także budowa nowego basenu zewnętrznego. - Obecnie jedyny taki obiekt znajduje się w Drzonkowie. Nowy mógłby stanąć w Ochli lub przy CRS. Gdyby zdecydować się na to pierwsze rozwiązanie, można zintegrować basen przy pomocy ścieżek rowerowych ze skansenem oraz Wzgórzami Piastowskimi. To mógłby być prawdziwy impuls dla rozwoju tego rejonu miasta - twierdzi radny PO.

Partia proponuje także budowę lodowiska przy CRS. - Budynek powinien być zadaszony i klimatyzowany. Latem działałaby tam wrotkarnia - twierdzi Pabierowski. W propozycjach inwestycyjnych Platformy znajduje się także modernizacja starego stadionu lekkoatletycznego przy ul. Sulechowskiej.

Ruch Miejski prowadził ankietę

- Przeprowadziliśmy ankietę wśród mieszkańców. Okazało się, że bardzo ważna jest dla nich na przykład odnowa komunalnych kamienic. Chcielibyśmy jednak, aby rewitalizacja tych budynków nie była fasadowa, aby remont dotyczył także ich wnętrza oraz podwórek - tłumaczy Anita Kucharska-Dziedzic, kandydatka na prezydenta Zielonej Góry.

Jej zdaniem mieszkańcy wielokrotnie skarżyli się na brak żłobków. - Ich budowa także będzie naszym celem. Ponadto warto także wyremontować miejsca, które kojarzą się z naszym miastem, na przykład kąpielisko w Ochli czy też amfiteatr - mówi społeczniczka.

Ale są też inne sprawy. - Mamy problem z nadmiarem samochodów. Trzeba już teraz myśleć o tym, jak uniknąć zakorkowania miasta w przyszłości. Dobrym przykładem jest Trasa Północna, gdzie często bardzo trudno przejechać - twierdzi A. Kucharska-Dziedzic. - W tym przypadku rozwiązania są dwa, albo poszerzymy Trasę Północną, albo będziemy musieli zbudować dwupoziomowe skrzyżowania - tłumaczy członkini Ruchu Miejskiego.

Jej zdaniem w mieście powinna powstać także nowa strefa przemysłowa, która będzie przyciągać kolejnych inwestorów. - Ale nie zapominajmy o inwestowaniu w opiekę, domy pomocy społecznej czy szpital na miarę metropolii - twierdzi nasza rozmówczyni.

Zielona Góra. Robert Biedroń spacerował po Winny Wzgórzu. WIDEO:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto