Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Samorządowe 2018 Zielona Góra: Komitety odkrywają karty: chwalą swoich kandydatów i liczą, że przekonają wyborców

Maciej Dobrowolski
Do wyborów pójdziemy 21 października br. Będziemy głosować na wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych gminy, miasta, powiatu czy też sejmiku naszego województwa...
Do wyborów pójdziemy 21 października br. Będziemy głosować na wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych gminy, miasta, powiatu czy też sejmiku naszego województwa... Mariusz Kapała
Do 17 września poszczególne komitety musiały złożyć listy wyborcze zawierające ich kandydatów w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw. Jak wyglądają listy wyborcze do rady miasta w Zielonej Górze?

Warto zauważyć, że listy nie są automatycznie kwalifikowane do wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza przed ich zatwierdzeniem sprawdza, czy spełniają wszystkie formalne wymogi.

Listy wyborcze Sojuszu

Podczas ostatnich wyborów samorządowych SLD zdobyło tylko jeden mandat do rady miasta. Partię reprezentuje Tomasz Nesterowicz, który teraz walczył będzie nie tylko o mandat radnego, ale także o fotel prezydenta miasta. Kto jeszcze znajdzie się na listach SLD?

Będą to m.in. radni poprzednich kadencji, tacy jak Zbigniew Bartkowiak, Barbara Kukulska, Edward Markiewicz, Radosław Brodzik. Znajdziemy tu także nazwisko byłej radnej gminy Zielona Góra, przeciwniczki połączenia miasta z gminą, Antoniny Ambrożewicz-Sawczuk, a także znanej z działalności kuturalnej Jadwigi Bocho-Kokot (Galeria U Jaźdzki). Jest też na liście Dariusz Frejman ( były prezes TVP Gorzów, Radia Zachód),
Ireneusz Bogucewicz (wicewójt byej gminy Zielona Góra) czy też Bruno Aleksander Kieć (działacz kulturalny, prowadził 4 Róże dla Lucienne).

Drużyna Janusza Kubickiego

Bardzo silną reprezentację w radzie w poprzednich wyborach zdobył klub Zielona Razem, którego kandydaci są tradycyjnie związani z prezydentem Januszem Kubickim. W zeszły poniedziałek włodarz Zielonej Góry zaprezentował swoją „nową-starą” drużynę. Na listach komitetu KWW Janusz Kubicki Bezpartyjni znależli się obecni radni m.in. Andrzej Bocheński, Robert Górski, Paweł Wysocki, Grzegorz Hryniewicz, Tomasz Sroczyński, Wiesław Kuchta, Filip Gryko, Andrzej Brachmański. Są też nowa nazwiska jak działaczka społeczna Emilia Kondrad. Ale także i Robert Sapa, były członek Platformy, który został z niej wyrzucony po pewnych problemach z prawem... Na liście jest też Kamil Kawicki , który będąc w poprzedniej radzie stracił prawo jazdy na dwa lata za jazdę pod wpływem alkoholu.

PSL pod rękę z prezydentem

Polskie Stronnictwo Ludowe obecnie nie ma swej reprezentacji w radzie miasta. W tegorocznych wyborach partia nie wystawia nikogo do walki o fotel prezydenta, ani nie ma nawet własne listy z kandydatami do rady. Ale na działaczy PSL i tak będziemy mogli zagłosować. Jak to możliwe?

- W dużych miastach, w Zielonej Górze i Gorzowie, gdzie startują kandydaci bezpartyyjni, będziemy ich popierać - tłumaczy nam prezes lubuskiego PSL Jolanta Fedak.

N a listach KW Wyborców Janusza Kubickiego znaleźli się tacy działacze PSL jak: Arkadiusz Dąbrowski (sekretarz wojewódzkiego PSL, zastępca dyrektora departamentu PROW w urzędzie marszałkowskim), Anna Urbaniak (działaczka PSL, m.in. współzałożycielka Stowarzyszenia Równych Szans), Łukasz Porycki (dyrektor departamentu infrastruktury społecznej w urzędzie marszałkowskim). Natomiast znana działaczka ludowców, radna powiatowa, Jadwiga Oziemkowska wystartuje jako jedynka w okręgu Nowe Miasto z listy... SLD.

Premier wspiera PiS

Na dobry wynik wyborczy liczą politycy Prawa i Sprawiedliwości, których na pewno wsparła ostatnia konwencja wyborcza w Zielonej Górze. Jej gośćmi był m.in. prezes Jarosław Kaczyński oraz premier Matuesz Morawiecki. Ten drugi w swoim wystąpieniu kilka razy chwalił Piotra Barczaka, który będzie się ubiegał o stanowiska prezydenta miasta. Jednocześnie Barczak wystartuje także w wyborach na radnego. Kto razem z nim? Tutaj w dużej mierze znajdziemy „tradycyjny” skład PiS: Bożenę Ronowicz, Eleonorę Szymkowiak, Marka Budniaka, , Grażynę Jaskulską oraz Jacka Budzińskiego. Są też nowe nazwiska: Grzegorz Maćkowiak, Arkadiusz Tybura, Piotr Natkański - młodzi działacze PiS. Wysoko na listach znaleźli się także Mirosława Zelisko, Dariusz Niedzielski, Dorota Bajor (była radna gminy Zielona Góra) czy też Tomasz Naruszewicz.

PO i Nowoczesna razem

Kandydatem na prezydenta z Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) jest Sławomir Kotylak, dyrektor departamentu infrastruktury i komunikacji w urzędzie marszałkowskim. Polityk PO startuje także do rady. Wśród pozostałych kandydatów są obecni inni radni m.in. Adam Urbaniak (dziś przewodniczący rady), Marcin Pabierowski (wiceprzewodniczący), Mariusz Rosik (dzielnica Nowe Miasto), Krzysztof Machalica (szef komisji rewizyjnej w radzie). Oczywiście są i nowe nazwiska: kierownik oddziału pediatrycznego szpitala Kazimiera Kucharska - Barczyk, i przez lata związana ze zdrowiem i niepełnosprawnymi Elżbieta Smykał (dziś urząd marszałkowski), jest Andrzej Żywień z Nowoczesnej, Tomasz Furtak (dyrektor sulechowskiego Domu Kultury), Krzysztof Wołczyński (były radny gminy Zielona Góra) oraz Janusz Rewers (kabareciarz).

Ruch Miejski po raz pierwszy

Po raz pierwszy w wyborach wystartuje Ruch Miejski Zielona Góra. Kandydatką na prezydenta miasta i radną jest dr Anita Kucharska- Dziedzic, wieloletnia prezes stowarzyszenia BABA, bezpartyjna, niezależna społeczniczka i aktywistka. Listę w dużej mierze tworzą działacze społeczni, naukowcy. Poza liderką do rady miasta kandydują m.in. dr Dawid Kotlarek, historyk, regionalista, bibliotekarz, Joanna Liddane, działaczka społeczna, szefowa Zielonogórskiego Towarzystwa Upiększania Miasta, Grzegorz Lipiec - reżyser, niezależny filmowiec, założyciel grupy „Sky Piastowskie”, Sebastian Pilichowski - przyrodnik, biolog, edukator i pracownik Ogrodu Botanicznego. Wśród kandydatów są też m.in. dr Tomasz Ratajczak, dr hab. Jarosław Kuczer oraz dr Bartłomiej Gruszka.

Kukiz’15 poza burtą?

W bardzo trudnej sytuacji znalazł się obecnie komitet Kukiz’15. Początkowo ruch chciał wystawić kandydatów do wszystkich pięciu okręgów w mieście. Później ta lista została zredukowana do trzech. - Postawiliśmy na okręgi nr 1, 3 i 5. Niestety, Miejska Komisja Wyborcza, pomimo sporego naddatku zweryfikowała w dwóch okręgach rzekomo niewłaściwie oddane głosy na listach poparcia. Mamy dwa dni na odwołanie się do komisarza wyborczego, co też uczynimy - tłumaczy Olimpia Tomczyk-Iwko. Warto zauważyć, że przedstawicielka Kukiz’15 już wcześniej ogłosiła swój udział wyścigu o fotel prezydenta Zielonej Góry. Aby jednak mogła wystartować, jej komitet musiał także wystawić listy wyborcze, w co najmniej trzech z pięciu okręgów. Jeśli więc nic się nie zmieni, O. Tomczyk-Iwko będzie musiała zrezygnować z ubiegania się o stanowisko włodarza miasta.

Zobacz też wideo: "My chcemy sklejać Polskę!”. Premier Morawiecki zwrócił się do protestujących w trakcie wizyty w woj. lubuskim

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto