Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Uczniowie, nauczyciele pełni obaw związanych z naborem

Redakcja
Przed uczniami III klas gimnazjów i VIII podstawówek egzamin i nabór do techników, LO....
Przed uczniami III klas gimnazjów i VIII podstawówek egzamin i nabór do techników, LO.... FOT. 123 FR
Prezydent miasta apeluje do uczniów i rodziców o spokojne podejście do planowanego naboru do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Oni? Nie chcą czekać, zwołują spotkanie...

Nerwowo zrobiło się w szkołach na wieść, że tegoroczny nabór do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych będzie inny niż planowano. I zamiast 4,8 tys. miejsc w placówkach, przygotowane zostaną 3 tysiące. Tymczasem tylko w mieście absolwentów podstawówek i gimnazjów będzie 2,8 tys. Co z uczniami spoza miasta? Przecież co roku połowę przyjętych do liceów czy techników osób jest spoza Zielonej Góry.

[wytloczenie]- Najbardziej nas martwi to, że tak obcięto liczbę klas w ogólniakach - mówi pani Irena, mam ósmoklasisty. - W ten sposób chce się zapełnić zawodówki?
[/wytloczenie]
Zdaniem dyrektor departamentu ds. edukacji i spraw społecznych Wiolety Haręźlak, podobnie jak w latach poprzednich 54 procent uczniów trafi do liceów ogólnokształcących.

Prezydent Janusz Kubicki podkreśla, że wszyscy uczniowie z Zielonej Góry będą mieli zapewnione miejsca.

- Nie można nie przyjąć ucznia spoza miasta, jeśli będzie miał większą liczbę punktów - zastanawiają się nauczyciele.

O sprawę pytamy w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
- W postępowaniu rekrutacyjnym do I klasy szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej obowiązują ustawowe kryteria rekrutacyjne - mówi Anna Ostrowska, rzecznik MEN. - Kryterium zamieszkania kandydata nie jest przewidziane jako kryterium rekrutacyjne w postępowaniu o przyjęcie... Byłoby to sprzeczne z zasadną powszechnej dostępności do szkoły.

Prezydent zapewnia, że nabór odbędzie się zgodnie z prawem. Dodaje, że miejsc jest więcej niż absolwentów SP i gimnazjów w mieście.

[wytloczenie]- 300 miejsc będzie więcej. Zobaczymy, jak przebiegnie rekrutacja, wtedy będziemy regulować liczbę klas - podkreśla. - A nauczyciele? Pracy nie stracą, będą jedynie przesunięcia, powstaje nowa szkoła podstawowa...
[/wytloczenie]
Rodzice pytają też o Liceum Uniwersyteckie, które miało być uruchomione w Medyku przez marszałka.

Mirosław Glaz, dyrektor departamentu infrastruktury społecznej urzędu marszałkowskiego, odpowiada, że w kwestii powołania Liceum Uniwersyteckiego przy CKZiU „Medyk” w Zielonej Górze sprawa się skomplikowała, ponieważ w świetle przepisów prawa nie ma takiej możliwości. Stosownie do 8 ust. 16 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe, zakładanie i prowadzenie publicznych szkół ponadpodstawowych należy do zadań własnych powiatu (...). Przejęcie przez samorządowe województwo zadania własnego powiatu w postaci powołania i prowadzenia liceum ogólnokształcącego byłoby niezgodne z przepisami ustawy o samorządzie województwa.

[wytloczenie]- Nasze dzieci są poszkodowane, bo przez reformę oświaty o miejsca walczyć będzie podwójny nabór. A teraz dodatkowo jeszcze mają mieć miej klas, czyli mniejsze szanse na dostanie się do dobrej szkoły - mówi pani Justyna, mama gimnazjalistki. - Teraz można się spodziewać, że uczniowie spoza miasta będą się przemeldowywać do babci, cioci, znajomych w Zielonej Górze.
[/wytloczenie]
Rodzice uczniów z podstawówek i gimnazjów organizują spotkanie w środę. Także młodzież planuje swoje akcje. A prezydent zapowiada, że wyda list do rodziców, by przekonać, że ich obawy nie są zasadne.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto