Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielonogórska młodzież z OSiW była na wymianie w Berlinie [ZDJĘCIA]

Małgorzata Listkiewicz
Małgorzata Listkiewicz
Po 9 dniach pobytu w Berlinie, 29 września dziesięcioosobowa grupa młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Zielonej Górze, wraz z opiekunami: Małgorzatą Listkiewicz, pedagogiem oraz Agnieszką Chromicz, wychowawcą, wróciła z wymiany młodzieżowej.

Projekt pt. "Friedenscamp - give peace a chance”, realizowany był w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i odbywał się w malowniczej dzielnicy Marzahn-Hellersdorf w Berlinie. Organizatorem był Urban-Social gGmbH w Berlinie, a poza uczestnikami z Polski i Niemiec, w projekcie uczestniczyli również Białorusini z Mińska pod opieką Tatsiany Senkevich.

Główną tematyką spotkania był pokój na świecie i poprzez zabawę i wspólne działania młodzież nauczyła się bycia tolerancyjnymi wobec odmienności i różnorodności kulturowej, religijnej, politycznej, światopoglądowej.
Uczestnicy poza szeroko pojętą integracją, mieli możliwość poznać Berlin z turystycznej strony, podczas 8- godzinnego zwiedzania, i jego najważniejsze atrakcje: Zegar Świata na Alexanderplatz, Bebelplatz, Bramę Brandenburską, Kompleks Starych Muzeów, Berliner Dom- Katedrę Berlińską, Rathaus, Reichstag oraz Muzeum Holokaustu. Jednym z ważnych elementów programu wymiany młodzieżowej, była gra miejska, podczas której uczestnicy, podzieleni w mniejsze grupki, mieli okazję poznać się, spędzić ze sobą czas i sprawdzić się w roli poszukiwaczy zabytków, robiąc przy tym zabawne zdjęcia.

Z okazji 70. rocznicy światowego zwycięstwa nad faszyzmem, zorganizowana została wycieczka do Muzeum Rosyjsko-Niemieckiego Karlshorst. Muzeum poświęcone jest stosunkom niemiecko-rosyjskim, a szczególnie wojnie niemiecko-radzieckiej z lat 1941-1945. Ekspozycja mieści się w budynku dawnego kasyna oficerskiego Wehrmachtu. Druga część dnia poświęcona była zwiedzaniu cmentarza Parkfriedhof Marzahn - miejsca pochówku osób pracujących w obozach pracy podczas II wojny światowej. Dla uczestników wymiany była to swoista lekcja historii.

Młodzież zielonogórskiego OSiW miała zaszczyt uczestniczyć w zajęciach taekwondo prowadzonych przez Freda Gierschnera - posiadacza czarnego pasa, wiceprzewodniczącego związku taekwondo w Berlinie. Podczas dwugodzinnego treningu zapoznani zostali z podstawowymi technikami sztuki walki, filozofią tej dyscypliny, technikami samoobrony. Sportowe emocje przeplatały się z dobrą zabawą, która towarzyszyła wszystkim uczestnikom.

Projekt wymiany młodzieży miał również walor ekologiczny - wędrowanie ścieżką ekologiczną wzdłuż Wuhle oraz wizyta w Ogrodach Świata. Uczestnicy spędzali czas wolny wśród zieleni, spacerując alejkami, podziwiając roślinność, obcując z naturą.

Istotnym punktem programu był wspólny projekt poświęcony tolerancji i pokojowi na świecie. Młodzież podzielona została na 2 zespoły. Jedna grupa uczestniczyła w spotkaniu "Mein Friedenstraum" - za pomocą gipsu i wytworu wyobraźni, młodzież tworzyła odlewy dłoni, twarzy, płaskorzeźby poświęcone tematyce wolności, łamania stereotypów, barier kulturowych. Zostały one pomalowane i przyklejone na dużą formę, która zawieszona zostanie w hostelu "Pro-Social" jako wytwór pracy młodzieży. Druga grupa w tym czasie przygotowywała pokaz taneczny pt. "Dance for Freedome" pod czujnym okiem instruktorki Elizy. Młodzież, poza nauką tańca, ćwiczyła aerobik, wykonywała ćwiczenia rozciągające i uczyła się prawidłowej postawy ciała.

Uwieńczeniem trudów pracy był wieczór narodowy - oficjalne zakończenie projektu - 28 września. Rozdane zostały dyplomy, podziękowania, drobne upominki. Młodzież zaprezentowała układ taneczny, pracę plastyczną. Dodatkową atrakcją były występy wokalne uczestniczek - Magdaleny Staszak - OSiW Zielona Góra oraz Aleny Pushkiny - uczennicy z Mińska, które wzbudziły zachwyt widzów. Wieczór zakończono grillem oraz dyskoteką.

Głównym założeniem programu wymiany młodzieży była współpraca, integracja, przezwyciężanie stereotypów, dialog kulturowy oraz nawiązanie międzynarodowej przyjaźni, stąd też zorganizowano uczestnikom gry animacyjne, integracyjne, które były istotnym, wieczornym elementem zajęć. Czas wolny do dyspozycji uczestników sprzyjał zabawom, wymianom kontaktów i rozmowom. Mimo barier językowych, różnic kulturowych, młodzież doskonale radziła sobie w kontaktach interpersonalnych, chętnie spędzała czas w swoim towarzystwie. Świadczyła o tym ilość nawiązanych kontaktów, m.in. na Facebooku.

Projekt przebiegł pomyślnie, wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z uczestnictwa w nim, gdyż dzięki wymianie młodzieżowej zmienili swój pogląd na kwestie równouprawnienia, pokoju na świecie, poznali nowych ludzi z Europy, a także odwiedzili Berlin, co nie było by możliwe bez wsparcia z programu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto