Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł wybitny reżyser operowy, zielonogórzanin - Ryszard Peryt

Natalia Dyjas
Ryszard Peryt, wybitna postać dla polskiej kultury.
Ryszard Peryt, wybitna postać dla polskiej kultury. Archiwum prywatne
Ryszard Peryt urodził się w 1947 w Zielonej Górze. Był nie tylko reżyserem, ale i aktorem, profesorem sztuk teatralnych, twórcą inscenizacji oper barokowych...

O bardzo smutnej dla polskiej kultury, ale i miasta informacji poinformowało Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry Winnica.

- Z ogromną przykrością przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. prof Ryszarda Peryta - Honorowego Obywatela Miasta Zielona Góra, reżysera operowego, dyrektora Polskiej Opery Królewskiej, profesora warszawskiej Akademii Teatralnej - napisali przedstawiciele towarzystwa. - To ogromna strata dla Zielonej Góry.

Ryszard Peryt swą młodość wiązał właśnie z naszym miastem. Należał m.in. do legendarnego harcerskiego szczepu Makusynów. Swym artystycznym dorobkiem mógłby obdzielić parę osób. W młodości grał na skrzypcach, studiował chemię na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie na Wydziale Aktorskim i Reżyserskim.

Ze względu na działalność opozycyjną wobec władz PRL był wielokrotnie represjonowany...

Przez dziesięć lat był związany z poznańską operą. Inscenizacja oratorium Joanna d'Arc na stosie A. Honeggera przyniosła mu pierwszy głośny sukces i rozgłos. Przez wiele lat współpracował z wieloma operami i teatrami muzycznymi w całej Polsce, tworząc wybitne dzieła operowe.

Reżyserował również poza granicami kraju: w Szwajcarii, w weneckim Teatro la Fenice, w operach w Ankarze, Kairze, Belgradzie.

W latach 1985-2005 był reżyserem Warszawskiej Opery Kameralnej.

Realizował przedsięwzięcia z pogranicza teatru, był autorem wielu scenografii, ale i choreografii. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Mozarta; inscenizował również utwory oratoryjne. Był oblatem Zgromadzenia Redemptorystów.

Od 2017 pełnił funkcję dyrektora Polskiej Opery Królewskiej.

W 2018 roku, w ramach Winobrania, zrealizował w Zielonej Górze Oratorium Minorum „Pieśń o Bogu Ukrytym” Karola Wojtyły w reżyserii Ryszarda Peryta i wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej. Ryszard Peryt chciał tym wydarzeniem złożyć hołd Ojcu Świętemu JP II za pontyfikat, mieszkańcom podziękować za wzniesiony pomnik patrona miasta św. Urbana I, władzom za piękny rozwój Zielonej Góry, jego ukochanego Monte Verde, za bardzo gorące i owacyjne przyjęcie pierwszego spektaklu Dziady-Widma Mickiewicza-Moniuszki,oraz podziękować za wyróżnienie jego twórczości Nagrodą Kulturalną Miasta.

Polski świat kultury poniósł olbrzymią stratę...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto