sanitariuszka sanitariuszka

gest opiekuńczy wobec żołnierza (© PanPiotrowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zwiedzanie jakiegokolwiek polskiego miasta ma na celu 1/ poznanie historii. 2/ obejrzenie zabytków, 3/ zaliczenie ciekawostek, 4/ udział w imprezie, 5/ zakup pamiątek... Dla wielu miast racją bytu jest gospodarka wytwórcza czy przetwórcza albo walory uzdrowiskowe, turystyczne, sportowe.

Gdyby trzeba było wymienić 10 polskich miast o które toczyły się walki obronne czy wyzwoleńcze w czasie II wojny światowej to oprócz Gdańska, Kutna, Warszawy, Wrocławia trzeba by wpisać Kolberg czyli Kołobrzeg, który wiązał poważne siły Armii Czerwonej i Wojska Polskiego.
Przebieg bitwy o Wał Pomorski jest godny zainteresowania i proponuję wyłuskać ten temat w internecie.
W atrakcyjnym miejscu, na początku promenady biegnącej wzdłuż pasa plaży morskiej jest park Stefana Żeromskiego. Wśród wypielęgnowanej zieleni piękny i czytelny swym artystycznym przekazem POMNIK SANITARIUSZKI, zaprojektowany przez Adolfa Cegiela.
Pomnik jest wyrazem hołdu kobietom, które walczyły w szeregach Wojska Polskiego o wolność Ojczyzny. W czasie frontowej strzelaniny zakładały stalowy hełm ale najładniej im było w żołnierskich polowych rogatywkach.
Na terenie Ziemi Lubuskiej znane jest wojenne i osadnicze działanie batalionu fizylierek.
Ale w każdym innym batalionie, we wszystkich rodzajów wojsk kobiety służyły jako sanitariuszki co jest najbardziej humanitarnym powiązaniem opiekuńczej dobroci z matczynym uśmiechem a także przypominania celowości życia.
Kołobrzeski Pomnik Sanitariuszki został odsłonięty dnia 13 lipca 1980 r. w obecności pana Bogusława, przyszłego aktywnego użytkownika portalu społecznościowego „mmzielonagora.pl". 

Wiadomości Gorzów Wielkopolski, Wydarzenia Gorzów Wielkopolski

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!