Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie lekarskie: kiedy dostarczyć pracodawcy? Na pewno w terminie. Inaczej może Cię zwolnić dyscyplinarnie!

oprac. (sndr)
Jakie są zasady dostarczania L4? Kliknij na zdjęcie i sprawdź!
Jakie są zasady dostarczania L4? Kliknij na zdjęcie i sprawdź! arch. red.
Każdemu pracownikowi zdarza się zachorować. Ale musimy pamiętać o jednym: chociaż jesteśmy na L4 nasz pracodawca musi otrzymać odpowiednie dokumenty. Inaczej może nas zwolnić. I to dyscyplinarnie! Takie sytuacje się zdarzają.

Czytelnik gazetaprawna.pl zwrócił się do redakcji z prośbą o pomoc w rozwiązaniu jego problemu:

Dostałem dyscyplinarne zwolnienie z pracy za niedostarczenie L4 w terminie 7 dni. Czy jest możliwość odwołania się od decyzji pracodawcy?

Według Czytelnika portalu, zawinił kolega, który tego zwolnienia po prostu nie dostarczył na czas. Co robić w takich sytuacjach?

WIDEO: Polacy wyłudzają zwolnienia lekarskie, ZUS wstrzymał wypłatę ponad 12 mln zł

Zwolnienie lekarskie - kiedy dostarczyć?

Zwolnienie lekarskie należy dostarczyć pracodawcy w terminie do 7 dni. Kara za niedostarczenie zwolnienia lekarskiego w terminie to zmniejszenie zasiłku chorobowego o 25 proc. od dnia 8 niezdolności do pracy do momentu dostarczenia firmie zwolnienia lekarskiego.

Zwolenienie lekarskie można dostarczyć pocztą - nie trzeba dostarczać L4 osobiście. Za datę przekazania zwolnienia uznaje się datę stempla pocztowego.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie znacznie ułatwia pracownikom ten problem. W momencie wystawiania L4 przez lekarza, informowany jest o tym właściwy zakaład pracy.

Konsekwencje za niedostarczenie zwolnienia lekarskiego. Dyscyplinarka.

Może się zdarzyć, że pracodawca nie otrzyma od chorego pracownika zwolnienia na czas, ponieważ ten bardzo poważnie zachorował. Na tyle poważnie, że nie jest w stanie wypełnić formalności, stawić się w zakładzie pracy, czy też wysłać zwolnienia pocztą. Pracownik będzie musiał jednak to udowodnić, że nie mógł tego zrobić on sam, ani nikt z członków jego rodziny. W takiej sytuacji, może uniknąć konsekwencji.

Ale tak być nie musi. Zdarza się, że pracodawca nie daje wiary takim tłumaczeniom. Sięge po najcięższą broń - wręcza dyscyplinarkę.
I jest to zgodne z prawem.

Zwolnienie dyscyolinarne można wręczyć ze względu na ciężkie naruszenie praw pracowniczych.

Tak właśnie jest w tym przypadku. Jeśli pracownik nie dostarcza zwolnienia lekarskiego w terminie, ciężko narusza prawa pracownicze, za co może być zwolniony dyscyplinarnie.

Pracownik dostaje zwolnienie dyscyplinarne niesłusznie. Co wtedy?

Może zdarzyć się, że pracodawca postępuje niewłaściwie zwalniając pracownika, który nie dostarczył L4 w terminie. Pracownik ma mocne, jasne argumenty na swoją obronę (np. pobyt w szpitalu, ciężka choroba).

WIDEO: Pracodawcy coraz częściej kontrolują zwolnienia lekarskie

Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Jeśli pracownik dowiedzie swoich racji, prawo opowie się po jego stronie (co zdarzało się przeszłości podczas tego rodzaju spraw sądowych). Ale nie musi to oznaczać, że odzyska zatrudnienie.

Zwolnienia dyscyplinarnego nie można "tak po prostu" anulować.

WIDEO: Rozmowa z szefem lubuskiego NFZ

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto