Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czerwony Dwór pod Warszawą wpisany do rejestru zabytków. Dawniej działał tam szpital polowy

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
W rejestrze zabytków znalazł się Czerwony Dwór znajdujący się w podwarszawskich Markach.
W rejestrze zabytków znalazł się Czerwony Dwór znajdujący się w podwarszawskich Markach. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Profesor Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator zabytków, wpisał w ostatnim czasie do rejestru Czerwony Dwór. Obiekt znajduje się w Markach pod Warszawą. W czasie wojny polsko-bolszewickiej w budynku tym funkcjonował szpital polowy dla żołnierzy polskich, natomiast podczas Powstania Warszawskiego schronienie znaleźli tam walczący.

Wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki wpisał do rejestru zabytków nieruchomych Mazowsza budynek szpitala zwanego Czerwonym Dworem, przy ul. Kasztanowej 21 w Markach pod Warszawą. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte z urzędu.

Konserwator zauważył, że budynek ten jest ostatnim historycznym obiektem dokumentującym funkcjonowanie folwarku Czerwony Dwór.

"Stanowi przyczynek do badań dawnej miejscowości Pustelnik, a w szerszym zakresie również historii Marek" – wyjaśnił prof. Lewicki.

Zdaniem konserwatora zabytków, "walory artystyczne dostrzegalne są w konsekwentnym opracowaniu zewnętrznej formy obiektu z użyciem lizen, tynkowanych pasów, profilowanych gzymsów, attykowych szczytów o schodkowym układzie na wejściami bocznymi oraz użyciu zróżnicowanych form stolarki okiennej urozmaicającej długie elewacje boczne".

Czerwony Dwór i jego historia

Jak się okazuje, pierwsze wzmianki na temat folwarku Czerwony Dwór w Pustelniku pochodzą z połowy XIX wieku. W 1904 roku jego nowym właścicielem został Władysław Olechnowicz — psychiatra prowadzący wówczas prywatny dom zdrowia dla chorych nerwowo i umysłowo w Lublinie. To właśnie on przeniósł zakład do Czerwonego Dworu przy stacji Pustelnik kolejki Markowskiej, a następnie kierował nim do 1915 roku.

Wybór lokalizacji nie był przypadkowy, gdyż w znajdującej się nieopodal Pustelnika Drewnicy, czyli obecnych Ząbkach, od 1903 roku funkcjonował cieszący się dobrą opinią zakład dla Umysłowo Chorych zarządzany przez Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Nerwowo i Umysłowo Chorymi.

Jak przypomniał prof. Lewicki, w 1920 roku na terenie majątku działał też szpital polowy dla żołnierzy polskich rannych w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W czasie Powstania Warszawskiego w Pustelniku schronienie otrzymali żołnierze Armii Krajowej Il Obwodu VII Rejonu "Celków-Marki".

Natomiast po roku 1945 w ośrodku mieszkały i uczyły się sieroty oraz dziewczęta z niepełnosprawnościami. Do 1947 roku przy zakładzie mieściła się Szkoła Powszechna, a później dziewczęta uczęszczały do Szkoły Publicznej w Pustelniku. Budynek Czerwonego Dworu wykorzystywany był do lat 90. XX wieku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto