Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fani Gapiszona i Kwapiszona, Gucia i Cezara! Mistrz Bohdan Butenko będzie na Was czekał w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Zdzisław Haczek
Otwarcie wystawy „35 maja i później – Butenko pinxit” z udziałem mistrza Bohdana Butenki - w środę, 22 sierpnia 2018 r. o 17.00 w Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Otwarcie wystawy „35 maja i później – Butenko pinxit” z udziałem mistrza Bohdana Butenki - w środę, 22 sierpnia 2018 r. o 17.00 w Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Materiały prasowe MZL
Świetny grafik i ilustrator, autor komiksów i książek, scenograf Bohdan Butenko będzie bohaterem tegorocznej wystawy z cyklu Lata Muz Wszelakich - Spotkanie z Mistrzem w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Bohaterami cyklu Lata Muz Wszelakich - Spotkanie z Mistrzem w Muzeum Ziemi Lubuskiej (kuratorką cyklu jest Alicja Błażyńska z MZL) byli wcześniej Zbigniew Jujka, Papcio Chmiel (Henryk J. Chmielewski - patrz: wideo) i Jacek Frąckiewicz.

Tym razem Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry Winnica zapraszają w środę, 22 sierpnia 2018 r. o 17.00 w na otwarcie wystawy „35 maja i później – Butenko pinxit”. Na wernisażu pojawi się sam mistrz Bohdan Butenko (rocznik 1931, absolwent Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie), czyli znakomity polski grafik i ilustrator, autor komiksów i książek, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych oraz scenografii m.in. do Kabaretu Starszych Panów.

Dla kilku już pokoleń Czytelników Bohdan Butenko to twórca przygód Gapiszona (urodził się 60 lat temu i był bohaterem pierwszego polskiego filmu animowanego!) i Kwapiszona, Gucia i Cezara, ale również Panny Kreseczki i pana Motorka. I choć trudno w to uwierzyć - mały Gapiszon w pasiastym sweterku, urodził się równo 60 lat temu i był bohaterem pierwszego polskiego filmu animowanego.

Na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej zobaczymy ilustracje, grafiki, komiksy i plakaty. Kuratorka wystawy Ewa Gruda postawiła sobie dwa główne cele: zaprezentowanie bogactwa dorobku ilustratorskiego Bohdana Butenki oraz powiązanie ilustracji Mistrza z jego własnymi wypowiedziami o sztuce książki, zawartymi na przykład w wywiadach. Oto kilka z nich: „Trzeba przyglądać się dzieciom. To nieustające źródło inspiracji”, „Słowa są tą siłą, która uruchamia wyobraźnię” czy „Czasami pojawia się pomysł na zilustrowanie czegoś, co nie istnieje, a więc po prostu trzeba to napisać…” - piszą organizatorzy.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto