Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izrael wczoraj i dziś. Spotkanie w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej
19 stycznia (piątek) o godz.17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze nastąpi otwarcie wystawy pt. „Izrael wczoraj i dziś”. Po wernisażu zapraszamy na wykład Piotra Stasiaka (Beit Warszawa) "Podobieństwa i różnice pomiędzy Polską i Izraelem w roku 2018 - roku 100-lecia odrodzenia Polski i 70-lecia odrodzenia Izraela". Spotkanie zakończy koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Aleksandry Idakowskiej.

Ekspozycję tworzy 14 plansz prezentujących sześć dekad państwa Izrael. Na każdej z tablic przy pomocy techniki trójwymiarowej złożone zostały dwa zdjęcia ukazujące to samo miejsce przed laty i dziś. Przeszłość ukazana jest w tonacji czarno-białej, natomiast teraźniejszość przedstawiona jest w kolorze. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe stało się zestawienie na jednym obrazie dwóch rzeczywistości – początków żydowskiej państwowości na Bliskim Wschodzie oraz współczesnego Izraela w swym pełnym rozkwicie.

Wystawę dopełniają zabytki związane ze społecznością żydowską przedwojennej Zielonej Góry – spalona tora z zielonogórskiej synagogi, karafka oraz zdjęcia macew wraz z tłumaczeniami które na nich się znajdują.

Dzieje narodu żydowskiego sięgają czasów biblijnych. Początkiem upadku Królestwa Izraela stało się jego podbicie przez Asyryjczyków w latach 722–720 p.n.e. Od tego momentu zaczęło się wygnanie i diaspora potomków Mojżesza. Przez blisko dwa tysiące lat istnienie państwa żydowskiego opierało się na jego obywatelach, którzy rozproszyli się po całym świecie.

Współczesne państwo Izrael ogłosiło swoją niepodległość 14 maja 1948 na mocy decyzji ONZ, jednak okoliczne państwa arabskie odmówiły zaakceptowania planu i rozpoczęły wojnę. I wojna izraelsko-arabska potwierdziła niepodległość i poszerzyła granice państwa żydowskiego poza zasięg przewidziany przez plan ONZ. Od tamtej pory do dziś działania wojenne przerywane są tylko krótkotrwałymi okresami rozejmu.

W latach 1948-1952 w Izraelu zaczęli masowo osiedlać się Żydzi z różnych stron świata. Wielu z nich przybyło z państw arabskich, dużą grupę stanowili też ocaleni z Holokaustu mieszkańcy Europy. Szacuje się, że w tamtym okresie do Izraela przyjechało ponad 3,5 mln. ludności. Pomimo ogromnego obciążenia dla populacji już tam mieszkającej, rząd nie odmawiał emigrantom możności przeprowadzki. Dziś Izrael zamieszkuje ponad siedem milionów ludności, przy czym trzeba dodać, że nie jest to państwo jednorodne etnicznie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto