Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malowidła Jacka Frąckiewicza

Muzeum Ziemi Lubuskiej
Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 12 VII 2017 roku o godz. 17.00 na otwarcie wystawy Jacka Frąckiewicza „Malowidła”. Pokaz odbywa się w ramach dorocznego cyklu „Spotkanie z Mistrzem” realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry „Winnica” podczas Lata Muz Wszelakich. Współorganizatorem wydarzenia jest Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac malarskich i rysunkowych wprowadzających nas w świat pogodnej metafory o lekkim zabarwieniu satyrycznym. Obrazy pogrupowane zostały w kilku cyklach tematycznych. Najpełniejszy z nich i najgorętszy z uwagi na temperaturę barw jest zestaw „Baby plażowe”, znakomicie zresztą wpisujący się w letnią porę prezentacji. Tytułowe baby – ze sposobu bycia bardziej madonny – ubrane w jednoczęściowe kostiumy kąpielowe, wypełniają niemal całe powierzchnie obrazów. Jest w tych postaciach, wakacyjnych okryciach i ruchach jakiś niesamowite odprężenie i pewność siebie. Niektóre z nich oddają się plażowym zabawom, lekko podskakując na gorącym piasku Inne wylegują się na kocach i piknikują racząc się owocami czy innymi smakołykami. Zza słonecznych okularów obserwują pływające statki, kaczki i mewy. Lustrują świat nie przejmując się tym, że same pewnie są przedmiotem zaciekawienia innych. Ich gęste ciała dalekie są od smukłości baletnic znanych z obrazów Degas, bardziej przypominają postacie z rysunków Czeczota, tyle że są mniej drapieżne i nie tak grubiańskie. Kolorystyka „Bab plażowych” utrzymana jest w jednej tonacji. Niemal czerwone sylwetki kontrastują z błękitną barwą wody, nieba i płaskiego świata przyrody pojawiającego się w zaskakującej perspektywie. Kolor położony jest płasko a kształt postaci niekiedy obwiedziony konturem.

Na wystawie znalazły się także inne zestawy. Znaczącą grupę stanowią prace odnoszące się do sekretnego życia kotów oraz ilustracje ukazujące się w czasopismach związanych z muzyką jazzową.

Jacek Frąckiewicz – malarz, grafik, ilustrator. Urodził się 4 stycznia 1964 roku w Sędziejowicach. W latach 1984–1990 studiował na Wydziale Artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza). Pracę dyplomową z zakresu grafiki warsztatowej obronił z wyróżnieniem w 1990 roku w pracowni prof. Grzegorza Banaszkiewicza oraz prof. Ryszarda Osadczego.

Uczestniczył w 144 wystawach indywidualnych oraz w ponad 1000 prezentacji zbiorowych malarstwa, grafiki, ilustracji i rysunku satyrycznego.

Przez lata jego rysunki publikowały czasopisma polskie, m.in.: „Szpilki”, „Wprost”, „Polityka”, „JAZZi Magazine”, „Gazeta Częstochowska”, „Przegląd”, „Wiadomości Kulturalne”, „Charaktery”, „Mida” oraz zagraniczne, jak: „Dialog” (Niemcy), „Wiener Journal” (Austria), „Dedete” (Kuba), „Korzar” (Słowacja), „Bumerang” (Słowacja).
Jacek Frąckiewicz jest laureatem 140 nagród i wyróżnień, które zdobywał w liczących się konkursach w Polsce i poza jej granicami. Najważniejsze z nich to: Zlatna Jeŕina w 4. Susret Karikaturista – Blato (Chorwacja), 2003; Zlatna Kaciga w Medunarodni Festival Humora i Satire – Kruśevac (Serbia), 2003; Złoty Medal w International Art Awards – Pekin (Chiny), 2007; I Nagroda w Big Boat of Humor – Łódź, 2007; Grand Prix w Konkursie Satyrycznym „Papkinada” – Kołobrzeg, 2008; Grand Prix – Medunarodni Festival Karikatura – Solin (Chorwacja), 2013; Rysunek Roku – Muzeum Karykatury w Warszawie, 2013, 2017, Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon” – Legnica 1990, 1991, 1992, 1998; Bahia International Humor Contest – Bahia (Brazylia), 2001; Tabriz Cartoon Festival – Tabriz (Iran), 2007; Porto Cartoon World Festival – Porto (Portugalia), 2007; Międzynarodowy Otwarty Konkurs na Rysunek Satyryczny – Zielona Góra 2009, 2010; International Cartoon Contest – Haifa (Izrael), 2012, 2013. Wielokrotnie pełnił też funkcję jurora w międzynarodowych konkursach na rysunek satyryczny, m.in. w Czechach, Chorwacji, Serbii, Rosji i Izraelu.

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Gabrowie, Porto, Sintrze, Tolentino, Bordigherze, Surgucie, Płowdiw, Bonn i Tabrizie oraz w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie i w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, a także w polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto