Prezentacja poświęcona freskom Klema Felchnerowskiego

2015-01-23 11:22:22

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zapraszają w środę, 28 stycznia roku o godz. 17.00 na prezentację poświęconą malowidłom autorstwa Klema Felchnerowskiego.
Freski zostały zrealizowane przez artystę w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Podczas ostatniego remontu tego obiektu nastąpiło przypadkowe odsłonięcie innych malowideł pochodzących z XVI wieku. Komisja konserwatorska podjęła decyzję o całkowitym przywróceniu renesansowego wystroju ścian. Polichromia ścienna autorstwa Klema przed usunięciem została pieczołowicie zinwentaryzowana. Wykonano szczegółową dokumentację fotograficzną i rysunkową (przekalkowanie konturów postaci). Dodatkowo pobrano także próbki tynków z farbą. A jednym z najciekawszych zabiegów było wykonanie tzw. "strappo" twarzy występującej na fresku czyli zabiegu oddzielenia warstwy malarskiej od tynku i osadzenie go na płótnie.
O wszystkich tych pracach konserwatorskich opowiadać będą podczas spotkania w Muzeum: Wojewódzki Konserwator Zabytków – dr Barbara Bielinis-Kopeć oraz Marta Gościcka, a cały pakiet zinwentaryzowanych malowideł Klema zostanie udostępniony zwiedzającym. Wagę tego wydarzenia podnosi fakt, że prezentacja odbywać się będzie dokładnie w 35 rocznicę śmierci Klema Felchnerowskiego, którego postać i dokonania artystyczne przybliży publiczności - Leszek Kania, wicedyrektor MZL.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.

Jesteś na profilu Muzeum Ziemi Lubuskiej - stronie mieszkańca miasta Zielona Góra. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj