Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się Festiwal Smyczkowy w Filharmonii Zielonogórskiej

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Filharmonia Zielonogórska zainaugurowała w piątek, 30 września 2023 r. w sali kameralnej,  32. edycję Festiwalu Smyczkowego
Filharmonia Zielonogórska zainaugurowała w piątek, 30 września 2023 r. w sali kameralnej, 32. edycję Festiwalu Smyczkowego Jarosław Wnorowski
To już 32. edycja Festiwalu Smyczkowego w Filharmonii Zielonogórskiej. Podczas inauguracji wystąpiło trzech solistów: Jakub Jakowicz (skrzypce), Maciej Kułakowski (wiolonczela) oraz Paweł Wakarecy (fortepian), a także Orkiestra Symfoniczna FZ pod batutą Daniela Smitha. Obecny na sali był także ambasador Australii - J.E. Lloyd Brodrick.

Wielkie trio razem na scenie

Festiwal otwarto koncertem C-dur na skrzypce, wiolonczelę i fortepian op. 56 "Potrójnym" - L. van Beethovena. Wykonali go: Jakub Jakowicz (skrzypce), Maciej Kułakowski (wiolonczela) oraz Paweł Wakarecy (fortepian).

Koncert powstawał zimą 1803 i wiosną 1804 r., jednak swoją oficjalną premierę miał w maju 1808 r.. Beethoven napisał utwór dla swojego ucznia Rudolfa Habsburga oraz nadwornych muzyków: Karla Augusta Seidlera i Antonína Krafta. Jako ciekawostke można dodać, że część trzecia (Rondo alla polacca), zawiera rytmy charakterystyczne dla ... poloneza!

Skrzypek wieczoru – Jakub Jakowicz to syn słynnego Krzysztofa Jakowicza, pod kierunkiem którego studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie. Był również ostatnim uczniem Tadeusza Wrońskiego. Koncertuje od 11. roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. Jest także laureatem wielu prestiżowych konkursów w kraju i za granicą.

Maciej Kułakowski grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku sześciu lat. W latach 2009 - 2012 kształcił się pod kierunkiem prof. Michaela Flaksmana w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim. Obecnie jest studentem Universität der Künste Berlin w klasie prof. Wolfganga Emanuela Schmidta i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Marcina Zdunika.

Paweł Wakarecy to polski pianista i pedagog, a także finalista XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz asystentem tej uczelni w Katedrze Fortepianu. Posiada stopień naukowy doktora. Jest laureatem wielu polskich konkursów fortepianowych, m.in. w Szafarni i Koninie. Finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt.

Daniel Smith to australijski dyrygent. Zdobył pierwszą nagrodę "Złotej Batuty" i nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim UNESCO (ku pamięci Grzegorza Fitelberga), a także drugą nagrody w prestiżowym konkursie Sir Georga Soltiego "Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki". Trzecim jego sukcesem była I. nagroda na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentury Operowej Mancinelli oraz Nagroda Orkiestry na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentury im. Lutosławskiego. Następnie objął stanowisko Direttore Governmente Ospite w Teatro Carlo Felice we Włoszech (2017–2019).

Szkocka wycieczka Mendelssohna

W programie, drugiej części koncertu znalazła się m.in. uwertura koncertowa „Hebrydy” op. 26F. Mendelssohna-Bartholody’ego,

Uwertura nosi także potoczna nazwę "Grota Fingala" i została skomponowana w 1830 roku. Utwór został zadedykowany królowi Fryderykowi Wilhemowi IV Pruskiemu. Mendelssohn pierwszą swoją podróż do Anglii odbył w roku 1829 r. i podczas tej podróży odwiedził także Szkocję, gdzie skomponował swoją III Symfonię, znaną jako "Szkocka". Przy tej okazji odwiedził Hebrydy podczas sztormu nocnego i wszedł do morskiej jaskini na wyspie Staffa, gdzie zainspirowała go Grota Fingala.

Albośmy to jacy tacy

Na zakończenie wieczoru zabrzmiała II. symfonia c-moll op. 15 –m - I.F. Dobrzyńskiego. O ile pierwsze utwory są bardzo znane i często wykonywane to symfonia powstała w okresie powstania listopadowa, a utwór zdobył II. nagrodę na konkursie muzycznym organizowanym przez Gesellschaft der Musikfreunde w Wiedniu. Twórca zawarł w niej idee narodowe, a niemal wszystkie tematy oparte są na rytmice polskich tańców narodowych. Trzecia część symfonii jest oparta na „Polonezie Kościuszkowskim”, a czwarta to krakowiak, w którym przewija się znana melodia „Albośmy to jacy, tacy”. Z kolei skrzypek wieczoru – Jakub Jakowicz to syn słynnego Krzysztofa Jakowicza, pod kierunkiem którego studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie. Był również ostatnim uczniem Tadeusza Wrońskiego. Skrzypek koncertuje od 11. roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. Jest także laureatem wielu prestiżowych konkursów w kraju i za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto