MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Białołęce kościelna wieża odchodzi od bryły świątyni! Proboszcz obawia się budowlanej katastrofy

Grażyna Szyszka
Budowlany problem z kościołem w Białołęce
Budowlany problem z kościołem w Białołęce Grażyna Szyszka
Kościołowi parafialnemu w Białołęce grozi katastrofa budowlana. Wieża odchodzi od bryły obiektu, co w konsekwencji może prowadzić do jej zawalenia. Takiego scenariusza obawia się proboszcz ks. Sebastian Kluwak.

Spory kłopot ma ks. Sebastian Kluwak, proboszcz parafii w Białołęce (gm. Pęcław). A chodzi o realne zagrożenie katastrofą budowlaną. Na ścianie między wieżą a bryłą kościoła pojawiają się spore pęknięcia i szpary. Są coraz dłuższe i szersze, a widać je zarówno z zewnątrz jak i od środka.

- To świadczy o tym, że wieża zaczyna się odchylać od kościoła i boję się, że dojdzie do katastrofy budowlanej – martwi się proboszcz. - Mamy opinię fachowca, który potwierdził moje obawy i stwierdził, że należy zespolić wieżę z kościołem. Jest zrobiona nawet wycena robót, ale nic nie zrobimy, bo nie ma pieniędzy. To znaczy pieniądze są, ale na inny cel, a tu mamy dużo pilniejszą sprawę.

Pieniądze, o których wspomniał proboszcz to 250 tys. zł z Polskiego Ładu. Przyznano je w ubiegłym roku na pierwszy etap konserwacji i rekonstrukcji organów w kościele. Kwota jest dokładnie taka, jaka wystarczy na zespolenie wieży z kościołem. Dlatego proboszcz ma nadzieję, że uda się przesunąć pieniądze i zamiast remontu organów zrobić wieżę.

- Martwię się i modlę się, by udało się to zmienić, bo inaczej nie wiem, co będzie – dodaje proboszcz.

Gmina złożyła wniosek o zmianę zadania i... cisza

Wójt Artur Jurkowski przyznał, że w grudniu gmina sporządziła i wysłała wniosek o zmianę inwestycji z wniosku pierwotnego na remont elewacji i więźby dachowej kościoła w Białołęce. Trafił on do Banku Gospodarstwa Krajowego, który zajmuje się obsługą Polskiego Ładu. Ten z kolei występuje o zgodę do Kancelarii Premiera. I choć wniosek został wysłany trzy miesiące temu, to wciąż nie ma w tej sprawie żadnej odpowiedzi.

- Z informacji, którą posiadamy, to obecnie trwa zmiana komisji rozpatrującej takie wnioski – wyjaśnia wójt Gminy Pęcław. - Trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Wójt dodaje, że gmina nie zostawiła problemu kościoła i jest na etapie zapytania ofertowego na wyłonienie wykonawcy. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
O losy wniosku dotyczącego kościoła w Białołęce będzie pytał też głogowski poseł na Sejm Łukasz Horbatowski.

- Ze swojej strony złożę zapytanie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, kiedy ten wniosek ruszy – zapewnia.

Kościół ma blisko 200 lat

Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej został zbudowany ok. roku 1840, prawdopodobnie w miejscu dwóch wcześniejszych świątyń. Dzisiaj jest to budynek ceglany, jednonawowy, z barokowym i klasycystycznym wnętrzem. Kościół otoczony jest murem z renesansową bramą pochodzącą z 1625 roku. W murze otaczającym świątynię wmurowane zostały tablice nagrobne rodziny Hirschfeldów.

Budowlany problem z kościołem w Białołęce

W Białołęce kościelna wieża odchodzi od bryły świątyni! Prob...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto