Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek wyruszy Nocna Masa Krytyczna. Rowerzyści pokonają 16 kilometrów. Jakimi ulicami pojadą?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wszyscy wsiadamy na rowery! Przede wszystkim dla zdrowia. A przy okazji też dlatego, że w czerwcu trwa rywalizacja miast o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Warto więc zbierać punkty dla swojego miasta – zachęcają: Andrzej Huszcza, prezydent Janusz Kubicki, Robert Górski ze Stowarzyszenia Rowerem do Przodu
Wszyscy wsiadamy na rowery! Przede wszystkim dla zdrowia. A przy okazji też dlatego, że w czerwcu trwa rywalizacja miast o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Warto więc zbierać punkty dla swojego miasta – zachęcają: Andrzej Huszcza, prezydent Janusz Kubicki, Robert Górski ze Stowarzyszenia Rowerem do Przodu Jacek Katos
Wykręćmy kolejne kilometry dla Zielonej Góry – zachęcają organizatorzy Nocnej Masy Krytycznej, która odbędzie się w piątek o godzinie 21.00. Rowerzyści wyrusza z placu Bohaterów w Zielonej Górze, przejadą przez centrum miasta do Doliny Gęśnika. Trasa liczy 16 kilometrów.

Organizatorzy – Stowarzyszenie Rowerem do Przodu – zachęca do udziału i do ściągnięcia aplikacji Aktywne Miasta, bo Zielona Góra uczestniczy w konkursie Rowerowa Stolica Polski. Każdy przejechany kilometr się liczy do ogólnego konta miasta.

Wszyscy wsiadamy na rowery! Przede wszystkim dla zdrowia. A przy okazji też dlatego, że w czerwcu trwa rywalizacja miast o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Warto więc zbierać punkty dla swojego miasta – zachęcają: Andrzej Huszcza, prezydent Janusz Kubicki, Robert Górski ze Stowarzyszenia Rowerem do Przodu

W piątek wyruszy Nocna Masa Krytyczna. Rowerzyści pokonają 1...

Nocna Masa Krytyczna - każdy może wziąć udział

- Uważam, że takie imprezy to świetna sprawa. Mobilizują ludzi, by wsiąść na rowery. To przede wszystkim dobre dla zdrowia. Także dla psychicznego, bo w grupie można pogadać, zapomnieć o problemach – mówi Krzysztof Galiński z Zielonej Góry, który chętnie wraz z rodziną uczestniczy w rowerowych wyprawach.
Robert Górski, szef Stowarzyszenia Rowerem do Przodu, przekonuje, że w piątkowej imprezie może wziąć udział każdy. Bo uczestnicy rowerowej wyprawy pojadą głównymi ulicami miasta w asyście policyjnych radiowozów. Sam przejazd ma zająć około godziny.
Trasa będzie przebiegała wzdłuż al. Wojska Polskiego i ulic: Zjednoczenia, Działkowej, Wyszyńskiego, Ogrodowej, al. Konstytucji III Maja i ul. Sulechowskiej. Meta w Dolinie Gęśnika przy ul. Źródlanej. Na mecie na rowerzystów czekał będzie DJ, więc zapowiada się głośnie powitanie.

- Zainstaluj aplikację i wkręć się w Zieloną Górę! – zachęca Robert Górski. - Punkty można zbierać, jeżdżąc rekreacyjnie czy też udając się do pracy
- Zainstaluj aplikację i wkręć się w Zieloną Górę! – zachęca Robert Górski. - Punkty można zbierać, jeżdżąc rekreacyjnie czy też udając się do pracy lub na zajęcia. Gdziekolwiek wybierasz się na dwóch kółkach, włącz aplikację! Jeśli nie masz swojego, skorzystaj z miejskiego roweru. Jacek Katos

Była już Wiosenna Masa Krytyczna, ale to nie koniec

To już kolejna rowerowa impreza w czerwcu. Na początku miesiąca odbyła się XIV Wiosenna Masa Krytyczna. Uczestnicy pokonali 18 kilometrów (trasa wiodła z placu Bohaterów na lotnisko w Zielonej Górze Przylepie).
Rywalizacja o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski” ruszyła 1 czerwca br. Zwycięzca zostanie wyłoniony dzięki danym zgromadzonym przez darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich odległości. Za jej pomocą gromadzone są punkty dla miast oraz drużyn. Tytuł zdobędzie to z miast, które - w przeliczeniu na jednego mieszkańca - przejedzie przez cały czerwiec najwięcej kilometrów.
Nocna Masa Krytyczna nie jest jedynym rowerowym wydarzeniem w tym miesiącu, na 23 czerwca zaplanowano Rowerowe Rozpoczęcie Wakacji, na którym rozdawane będą medale.
Prezydent miasta Janusz Kubicki podkreśla, że już jesteśmy stolicą rowerową. Wystarczy spojrzeć na ruch na ścieżkach rowerowych. A tych wciąż w mieście przybywa.

Rowerowa Stolica Polski

Przypomnijmy, w zeszłym roku w tej akcji wzięło udział 56 miast w Polsce. Przez cały czerwiec w zabawie uczestniczyło 48 tysięcy osób, które łącznie wykręciły 8,4 miliona km. Tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2022 zdobyła Biała Podlaska. Zielona Góra zajęła siódme miejsce, mieszkańcy przejechali 434, 5 tys. km. Miasto zostało wyróżnione w kategorii największej liczby uczestników i uplasowała się na czwartym miejscu z liczbą 2.974 osób biorących udział w Rowerowej Stolicy Polski 2022.
Przez ostatnie dwa miesiące trwał trening przed oficjalną rywalizacją Rowerowej Stolicy Polski 2023. Udział w nim wzięło 61 polskich miast. Zielona Góra zajęła w nim drugie miejsce. Mieszkańcy miasta przejechali 352 tysiące 781 kilometrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto