MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ze Złotymi Ciupagami z Zakopanego wyjechali górale z Istebnej, Rumunii i Serbii. Najpiękniejsza Góralka i Najśwarniejszy Góral nagrodzeni!

Łukasz Bobek, Marek Długopolski
„Istebną” z Polski, „Cununa Apusenilor” z Rumunii i „Prnjavor” z Serbii uhonorowano 20 sierpnia w Zakopanem prestiżowymi Złotymi Ciupagami 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Górale świata ze stolicą Podhala pożegnali się podczas malowniczego wieczornego koncertu finałowego. Były wspaniałe tańce, niezwykła muzyka, a piękny śpiew odbijał się od postrzępionych grani Giewontu. Podczas niezwykłej gali nagrodzeni zostali również: Najpiękniejsza Góralka, Najśwarniejszy góral i Najpopularniejszy Zespół.

- Dziękuję, że byliście z nami. To był wyjątkowy tydzień - radosny, kolorowy, pełen śpiewu i tańca. Chciałabym, żeby całe nasze życie tak wyglądało. Bardzo dziękuję za te wyjątkowe wspólne chwile i zapraszam ponownie do Zakopanego - stwierdziła Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego.

Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi oraz Parzenice Góralskie

- Gratuluję zespołom, które wzięły udział w festiwalu. Wszyscy tańczyli i śpiewali pięknie. Jesteśmy również pełni podziwu dla pracy, którą włożono w przygotowanie programu w tych ciężkich pandemicznych czasach - zaznaczyła Bożena Lewandowska, przewodnicząca jury 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. I nie ma w tym krzty przesady.

Najważniejszą częścią zakopiańskiego festiwalu był bowiem konkurs. Jury, po wnikliwej, drobiazgowej i długiej analizie, przyznało nagrody w trzech kategoriach.

Złota Ciupaga dla "Istebnej" - zespół z Istebnej nie miał sobie równych wśród grup prezentujących folklor w formie tradycyjnej
Złota Ciupaga dla "Istebnej" - zespół z Istebnej nie miał sobie równych wśród grup prezentujących folklor w formie tradycyjnej Piotr Korczak

Wśród zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej równych sobie nie miała „Istebna” z Istebnej. Srebrną Ciupagę wywalczył „Dyado Dragoi” z Bułgarii, a Brązowe Ciupagi - „Regle” z Poronina i „Zbyrcok” z Juszczyna.

Folklor artystycznie opracowany najpiękniej zaprezentowali Rumunii z zespołu „Cununa Apusenilor”, zdobywając jednocześnie Złotą Ciupagę
Folklor artystycznie opracowany najpiękniej zaprezentowali Rumunii z zespołu „Cununa Apusenilor”, zdobywając jednocześnie Złotą Ciupagę Piotr Korczak

Folklor artystycznie opracowany najpiękniej zaprezentowali Rumunii z zespołu „Cununa Apusenilor”, zdobywając jednocześnie Złotą Ciupagę. Srebrną Ciupagę zabrały ze sobą „Lachy” z Nowego Sącza, a Brązową Ciupagę „Koco Racin” z Macedonii Północnej.

„Prnjavor” z Serbii - to zdobywca Złotej Ciupagi wśród zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej
„Prnjavor” z Serbii - to zdobywca Złotej Ciupagi wśród zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej Madzia

„Prnjavor” z Serbii - to zdobywca Złotej Ciupagi wśród zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej. Srebrną Ciupagą powiezie do Turcji zespół „Anatolian Folklor Foundation”.

Zaszczytne Parzenice Góralskie zabrały w tym roku ze sobą „Piva” z Czarnogóry (za kunsztowne przedstawienie archaicznych form tradycji i kultury słowno-muzycznej), „Tysmenychanka” z Ukrainy (za żywiołową prezentację folkloru tanecznego i bogate stroje) i „Triscele” z Włoch (za naturalną ekspresję i spontaniczność w zakresie muzyki i tańca).

Nagroda im. Jeana Roche’a oraz Żelazny Kohut

Czarnogórska „Piva” zachwyciła jury również „wiernym odtworzeniem obrzędów i ich mistycyzmu, a także archaicznym śpiewem. To zaś było równoznaczne z przyznaniem zespołowi nagrody im. Jeana Roche’a.

„Autentyzm i wierność tradycji” – to zadecydowało, że wspaniały Żelazny Kohut, czyli Nagroda im. Prof. Romana Reinfussa, której inicjatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, trafił do poroniańskich „Regli”. One też zostały wyróżnione Nagrodą Burmistrza Miasta Zakopane.

„Wierność tradycji i międzypokoleniowy przekaz” – to z kolei sprawiło, że nagrodę ufundowaną przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, przyznano „Zbyrcokowi” z Juszczyna.

Specjalna Ciupaga ze zbyrkadłami, czyli Nagroda Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego, znajdzie swoje piękne miejsce we Włoszech – uhonorowaną
Specjalna Ciupaga ze zbyrkadłami, czyli Nagroda Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego, znajdzie swoje piękne miejsce we Włoszech – uhonorowaną nią bowiem zespół „Triscele”. Biuro MFFZG

Specjalna Ciupaga ze zbyrkadłami, czyli Nagroda Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego, znajdzie swoje piękne miejsce we Włoszech – uhonorowaną nią bowiem zespół „Triscele”.

Nagrody zespołom wręczali prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu; Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego; wiceburmistrzowie Zakopanego - Agnieszka Nowak-Gąsienica i Tomasz Filar, a także Katarzyna Saks, dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi; Monika Gubała, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Jan Piczura, radny sejmiku województwa małopolskiego.

- Pracowaliśmy bardzo ciężko, ale była to dla nas ogromna przyjemność. Szczególnie dziękuję całemu jury, które musiało podjąć ten trud i wydać werdykt, a przecież wszystkie zespoły przepięknie zaprezentowały się na naszym Festiwalu - podkreśliła Joanna Staszak, dyrektor 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Najpiękniejsza Góralka, Najśwarniejszy Góral i Najpopularniejszy Zespół

Korale i specjalny dyplom dla Pauliny Czernik - Najpiękniejszej Góralki. Wręcza Grzegorz Nowosielski, prezes Polska Press
Korale i specjalny dyplom dla Pauliny Czernik - Najpiękniejszej Góralki. Wręcza Grzegorz Nowosielski, prezes Polska Press Piotr Korczak

Czarująca i uśmiechnięta Paulina Czernik z poroniańskich „Regli” skradła serca głosujących - to Najpiękniejsza Góralka 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Tak zadecydowali Czytelnicy „Gazety Krakowskiej”. Piękne korale i specjalną szkatułę wręczył jej Grzegorz Nowosielski, prezes Polska Press oddział w Krakowie - wydawcy „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”.

Ciupaga i specjalny dyplom dla Krzysztofa Chowańca - Najśwarniejszego Górala. Wręcza Grzegorz Nowosielski, prezes Polska Press
Ciupaga i specjalny dyplom dla Krzysztofa Chowańca - Najśwarniejszego Górala. Wręcza Grzegorz Nowosielski, prezes Polska Press Piotr Korczak

Serca głosujących podbił również Krzysztof Chowaniec, także z poroniańskich „Regli”, zdobywając jednocześnie tytuł Najśwarniejszego Górala 2021. Na scenę wskoczył jak wicher, aż zatrzęsło festiwalową sceną – to znak, że tytuł i specjalna ciupaga trafiły w odpowiednie ręce!

Nowosądeckie Lachy - Najpopularniejszego Zespołu 52. MFFZG. Tak wybrali Czytelnicy „Gazety Krakowskiej”
Nowosądeckie Lachy - Najpopularniejszego Zespołu 52. MFFZG. Tak wybrali Czytelnicy „Gazety Krakowskiej” Piotr Korczak

Nowosądeckie Lachy, które na scenie zaprezentowały się w pełnej krasie i okazałości, zostały zaś Najpopularniejszym Zespołem 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Do domu powrócą z pamiątkowym obrazem.

Górale świata – piękny wieczorny koncert

Ze Złotymi Ciupagami z Zakopanego wyjechali górale z Istebnej, Rumunii i Serbii. Najpiękniejsza Góralka i Najśwarniejszy Góral nagrodzeni!
Biuro MFFZG

Porywający taniec, wspaniały śpiew, piękna muzyka i barwne stroje – to wszystko raz jeszcze zobaczyliśmy 20 sierpnia wieczorem, podczas finałowego, niestety ostatniego już akordu 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Pod Giewontem w tym roku wystąpiły zespoły z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Włoch, a także Polski – „Zbyrcok” z Juszczyna, „Istebna” z Istebnej, „Lachy” z Nowego Sącza oraz „Regle” z Poronina.

Na festiwalowej scenie mogliśmy również podziwiać kunszt taneczny gospodarzy zakopiańskiego festiwalu - Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy i Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont” z zakopiańskiej Olczy.

- Bóg zapłać wszystkim góralom za to, że tworzą wspaniałą atmosferę i dają przykład, jak można kultywować tradycję i tym się cieszyć – zaznaczył Leszek
- Bóg zapłać wszystkim góralom za to, że tworzą wspaniałą atmosferę i dają przykład, jak można kultywować tradycję i tym się cieszyć – zaznaczył Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego Biuro MFFZG

- Chciałem podziękować przede wszystkim Bogu za to, że dał nam taki czas, w którym mogliśmy się spotkać. Dziękuję tym, bez których tego Festiwalu by nie było – zespołom, które przyjechały do nas z zagranicy. Nie było to łatwe. Dziękuję polskim zespołom, a zwłaszcza zespołom gospodarzom, za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Bóg zapłać wszystkim góralom za to, że tworzą wspaniałą atmosferę i dają przykład, jak można kultywować tradycję i tym się cieszyć. Dziękuję jury i wszystkim, którzy zaangażowali się w ten festiwal, wszystkim wspierającym nas instytucjom – zaznaczył Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

I dodał: - Spotkałem się z przedstawicielami wszystkich zespołów. Zakopane otrzymało od nich wiele ciepłych słów. Czuli się tu wspaniale. Chwalili nasz przepiękny kraj, miasto i góry. Czuliśmy wzajemną życzliwość. Żyjemy w przepięknym regionie, tworzymy wspólnotę, dążymy do wspólnego celu, jakim jest kultywowanie tradycji, naszej wiary. Cieszmy się tym wszystkim, co w życiu mamy – stwierdził.

Burmistrz Zakopanego zamykając 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, zapraszał jednocześnie na jego 53. edycję. Wszak Zakopane to stolica górali świata – sercem, duchem i ciałem!

_____________

- Cieszymy się, że na ulicach miasta znów mogliśmy zobaczyć barwny roztańczony i rozśpiewany korowód - mówi AGNIESZKA NOWAK-GĄSIENICA, zastępca burmistrza Zakopanego.

- Festiwal pokazuje, że można połączyć tradycję ze współczesnością i trafić w gusta publiczności - podkreśla JOANNA STASZAK, dyrektor 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto