Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

58. ROCZNICA WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH. 27 maja do Zielonej Góry przyjeżdża prezydent Andrzej Duda

red
W czwartek komitet organizacyjny 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich otworzył na  zielonogórskim deptaku wystawę „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”. Grzegorz Widenka, prezes "Gazety Lubuskiej" zaprezentował podczas konferencji prasowej nasz nowy  album "1960. Wydarzenia Zielonogórskie". Książka jest  do kupienia od 25 maja.
W czwartek komitet organizacyjny 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich otworzył na zielonogórskim deptaku wystawę „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”. Grzegorz Widenka, prezes "Gazety Lubuskiej" zaprezentował podczas konferencji prasowej nasz nowy album "1960. Wydarzenia Zielonogórskie". Książka jest do kupienia od 25 maja. Mariusz Kapała / GL
Niedziela 27 maja w Zielonej Górze będzie ważnym dniem dla wielu zielonogórzan, którzy pamiętają lub ich rodziny pamiętają Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Z okazji 58. rocznicy przyjedzie prezydent RP Andrzej Duda.

Z okazji rocznicy otwarta w czwartek 24 maja zostanie na zielonogórskim deptaku (przy pomniku Bachusa, skrzyżowanie al. Niepodległości, Żeromskiego i Kupieckiej) wyjątkowa wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”.

Wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”.

Zobaczymy tam ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii. Wyposażenie wystawy w system oświetlenia pozwoli na zwiedzanie jej także po zmierzchu. W poszczególnych sekcjach wystawy znalazły się elementy interaktywne, wśród nich: ściana z mozaiką ponad stu zdjęć z ekspedycji Instytutu Zachodniego, mapa Polski, na której będzie można przykleić naklejkę w miejscu, w którym się aktualnie mieszka oraz lokomotywę symbolizującą skąd my bądź nasi przodkowie przybyli na Ziemie Zachodnie i Północne. Wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” powstała w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Autorami koncepcji merytorycznej wystawy są dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz dr Wojciech Kucharski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, a w skład zespołu autorskiego wchodzą m.in. specjaliści ze wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich i Północnych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystawę w Zielonej Górze będzie można zwiedzać do 20 czerwca na skrzyżowaniu Alei Niepodległości z ulicą Kupiecką, obok Pomnika Bachusa. Wstęp wolny. Wystawie towarzyszyć będzie także ekspozycja historyczna Wydarzenia Zielonogórskiego – 1960 przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Bieg sztafetowy
Pierwszym punktem w niedzielnym programie obchodów rocznicy jest bieg. Zacznie się o godz. 10.00. Trasa biegu:

  • o godz. 10.00 start przy al. Niepodległości przed Lubuskim Teatrem
  • bieg w stronę Placu Bohaterów
  • nawrót przed ulicą Bankową
  • powrót w stronę teatru i bieg al. Niepodległości
  • skręt za teatrem w ulicę Kupiecką i bieg ulicą Kupiecką z górę
  • nawrót na wysokości skrętu ulicy w stronę ulicy Ciesielskiej (przy budynku dawnej Goplany)
  • bieg ulicą Kupiecką w dół
  • meta przy teatrze

Pętla liczy 980 metrów. Każdy uczestnik robi dwie pętle, aby przebiec symboliczny dystans 1960 metrów. Nieletni mogą przebiec jedną pętlę, a rodzic biegnie jedną pętlę więcej.

Uroczystości państwowe upamiętniające 58. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich
Tegoroczne obchody objął patronatem narodowym prezydent RP Andrzej Duda.
Oto plan godzinowy wizyty prezydenta RP:

  • godz. 10.45 Złożenie wieńca na grobie śp. ks. Kazimierza Michalskiego (plac księdza biskupa Wilhelma Pluty)
  • godz. 11.00 Udział we Mszy Świętej (Konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej, plac księdza biskupa Wilhelma Pluty). Mieszkańcy także będą mogli uczestniczyć w mszy, ale liczba miejsc jest ograniczona. Na zewnątrz kościoła będzie zamontowany telebim z transmisją live nabożeństwa. W tę niedzielę odwołana będzie msza o godz. 10.30.
  • godz. 13.00
    Udział w obchodach 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich oraz wręczenie odznaczeń państwowych (Stary Rynek). Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP. Na zakończenie ok. godz. 13.30 widzowie zobaczą widowisko plenerowe na Starym Rynku, przygotowywane przez dyrektora Lubuskiego Teatru Roberta Czechowskiego. - Widowisko ma na celu przypomnienie tamtych wydarzeń z 1960 roku, które komunistyczne władze chciały wymazać z historii - mówi Robert Czechowski i ujawnia szczegóły spektaklu, w którym wezmą udział aktorzy Lubuskiego Teatru, harcerze, glinoludy, artyści z poznańskiej grupy teatralnej Asocjacja 2006. Scenariusz „Ulic wolności” powstał na podstawie tego, co Wojciechowi Śmigielskiemu i R. Czechowskiemu udało się odkryć w archiwach IPN, we wspomnieniach uczestników wydarzeń, które tu będą przedstawiane w sposób symboliczny. Stąd w pierwszej scenie, pomiędzy współczesnymi dziećmi pojawią się glinoludy - cienie przeszłości. Będzie postać ks. Kazimierz Michalskiego, który nie będzie chciał oddać władzom Domu Katolickiego, co wywoła później spontaniczną obronę budynku, bunt, bitwę z milicją i oddziałami ZOMO. Przywołane będą wspomnienia uczestników Wydarzeń Zielonogórskich, ale też fragmenty autentycznych protokołów z narad komunistycznej władzy i milicji, kiedy zastanawiano się, jak zdyskredytować osobę ks. Michalskiego czy jak manipulować opinią publiczną, by ze zbuntowanych zrobić zwykłych chuliganów. Na Starym Rynku 27 maja 2018 r. o 13.00 zobaczymy wielu aktorów, harcerzy, szczudlarzy, wielkie machiny Asocjacji 2006. A w finale - Pegaza Wolności.
  • godz. 14.45 Zwiedzanie wystawy plenerowej pt. „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” (skrzyżowanie Alei Niepodległości z ulicą Kupiecką). Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP. Tu też prezydent wręczy nagrody zwycięzcom biegu sztafetowego.

Zobaczycie film „Bitwa o Dom Katolicki”
58. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich 1960 jest włączona w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomnijmy, że inicjatorem nadania obchodom rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich wyjątkowej rangi jest „Gazeta Lubuska”. Przed rokiem byliśmy producentem fabularyzowanego dokumentu „Bitwa o Dom Katolicki”, który emitowany był w telewizji, miał premierę w zielonogórskim „Cinema City” i prezentowany był z powodzeniem na kilku festiwalach.
Będzieci mogli Państwo zobaczyć film także w tym roku. W sobotę na portalu www.gazetalubuska.pl, a 30 maja (w rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich 1960) w programie 1 TVP, o godz. 22.36

Album historyczny już do kupienia

W tym roku „Gazeta Lubuska” przygotowała wyjątkowy album, w którym znajdą się zdjęcia, które wcześniej nie były publikowane - "1960 Wydarzenia Zielonogórskie". Setki zdjęć, setki twarzy, setki ludzi... To największy atut naszego albumu poświęconego Wydarzeniom Zielonogórskim. Do wydawnictwa dołączony jest film, fabularyzowany dokument, którego producentem jest „Gazeta Lubuska”. Wertując album „1960. Wydarzenia Zielonogórskie” przed naszymi oczami przemykają twarze. Zielonogórzan, którzy znaleźli się – zdaniem władzy – w niewłaściwym miejscu i czasie. Często tylko za to zapłacili złamanym życiorysem. Dla jednych było to więzienie, dla innych wyrzucenie z pracy, ze szkoły, wilczy bilet i łatka chuligana, który śmiał podnieść rękę na ludową władzę…
Dzięki poznańskiemu oddziałowi IPN w naszym wydawnictwie znalazły się zdjęcia, które nigdy wcześniej nie były publikowane. Przede wszystkim podobizny większości osób represjonowanych, które znalazły się w milicyjnych i esbeckich kartotekach. Ich liczba robi wrażenie... W sprzedaży jest od 25 maja.
Album, od 25 maja dostępny będzie w następujących miejscach:

  • Biuro Ogłoszeń w Zielonej Górze, al. Niepodległości 25 (tel. 68 324 88 11)
  • Biuro Ogłoszeń w Gorzowie, ul. Sikorskiego 111, galeria Park 111 (tel. 95 722 53 60)
  • punkty sprzedające prasę
  • Informacja Turystyczna w ratuszu w Zielonej Górze
  • w internecie TU KUPISZ ALBUM NA ALLEGRO

Dodatkowo, każdy z naszych albumów można kupić za zaliczeniem pocztowym:
koszt przesyłki pocztowej to 11 zł. Należność należy doliczyć do ceny książki i dokonać wpłaty na konto: 48 1050 0099 6557 0003 0034 9583. W tytule wpłaty należy podać: imię, nazwisko, adres oraz tytuł albumu.

**POLECAMY:SERWIS HISTORYCZNY WYDARZENIA ZIELONOGÓRSKIE. ZDJĘCIA, FILMY, HISTORIE LUDZI**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto