MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

61. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk w Szubinie rozstrzygnięty. Posypały się nagrody [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Uroczystość uświetnił występ dziecięcych zespołów ludowych: „Chabry” z Olszewski (na zdjęciu) i „Pałuczaki” z Szubina.
Uroczystość uświetnił występ dziecięcych zespołów ludowych: „Chabry” z Olszewski (na zdjęciu) i „Pałuczaki” z Szubina. Maja Stankiewicz
Konkurs sztuki ludowej Pałuk, organizowany w ramach „Wiosny na Pałukach” przez Szubiński Dom Kultury, to najstarszy konkurs sztuki ludowej w Polsce. Właśnie poznaliśmy laureatów.

Konkurs umożliwia pokazania swojej twórczości artystom z Szubina, Żnina, Kcyni, Barcina, Wągrowca i innych zakątków Pałuk. Od ubiegłego roku nosi imię Wandy Szkulmowskiej, bydgoszczanki, znawczyni sztuki ludowej.

- To między innymi dzięki niej ten konkurs przetrwał tyle lat – mówiła w sobotę 20 maja, podczas konkursowej gali w Szubińskim Domu Kultury, Kinga Turska- Skowronek, przewodnicząca jury. W tym roku po raz pierwszy wręczono nagrodę ufundowaną przez rodzinę patronki: Barbarę i Zbigniewa Szkulmowskich. Trafiła do rąk znakomitego rzeźbiarza z Kcyni Piotra Wolińskiego.

Sztuka ludowa ma się dobrze

- W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział więcej twórców niż rok temu, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość – podkreślali organizatorzy. Swoje dzieła zgłosiło do oceny 82 autorów (rok temu 70), którzy wykonali na konkurs 311 prac (w ub r. 290). Były to głównie hafty, rzeźby, zdobnictwo, zabawki i plecionkarstwo. W konkursie wzięło udział 46 dorosłych twórców i 36 osobowa grupa dzieci i młodzieży.

W hafcie dominowały prace będące częściami stroju pałuckiego. - Wysoki poziom wykonania. Zwłaszcza czepce są świetne. To najtrudniejszy element stroju. Wymaga biegłości technicznej i umiejętności komponowania – mówiła przewodnicząca jury. Jak podkreśliła - także inne elementy stroju pałuckiego miały ciekawe kompozycje. Pozostałe prace to adaptacja wzorów pałuckich na współczesne formy - bieżniki, serwetki etc. Tu także poziom jest wysoki.

- Zawsze haftowałam czepce i inne elementy stroju pałuckiego. Na tego typu prace nie ma jednak zbytu. Efekt, mam w domu małe muzeum. Dlatego tym razem wykonałam serwety i bieżniki. Są już na nie chętni – informuje Halina Kaszewska, mistrzyni haftu z Szubina.

Liczba hafciarek na Pałukach rośnie. Znaną postacią w Żninie i Bożejewiczkach jest Krystyna Ługiewicz. W Szubinie pięknie haftuje m.in. Halina Kaszewska, już 24 osoby liczy koło hafciarskie działające przy muzeum w Wągrowcu. Najstarsza hafciarka Maria Kwiatkowska z Kcyni, z powodu stanu zdrowia, przekwalifikowała się i obecnie zbiera nagrody w zdobnictwie. To jedyna twórczyni na gali, która w konkursach sztuki ludowej Pałuk uczestniczy od samego początku czyli 61 lat.

Twórcy z Pałuk na medal

Ale nie tylko hafciarki jury chwaliło, także rzeźbiarzy. Gros z nich podejmuje tematykę sakralną, inspiracją dla nich jest też życie dawnej wsi polskiej. - Wysoki poziom artystyczny wyróżnia m.in. twórczość Piotra Wolińskiego - podkreślała Kinga Turska- Skowronek.

Także zdobnictwo ludowe ma kontynuatorów. - Pająki nas zachwyciły, jury było pod wrażeniem – informuje przewodnicząca. Podobały się także ramki do obrazków, bukiety kwiatowe, rózgi, kropidła. - Wyżej ocenieni zostali artyści, którzy wykonali pełen zestaw ozdób – informowano na gali.

Nie szczędzono słów pochwały tym mistrzom sztuki ludowej, którzy szkolą innych. W zdobnictwie to Małgorzata Bołka z Szubina, najmłodsi jej uczniowie, którzy już sięgają po nagrody, mają 6 - 7 lat. W rzeźbie uczniów ma m.in. Piotr Woliński, w hafcie Krystyna Ługiewicz.

Za poświęcony czas i zaangażowanie dziękował twórcom Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina.

- Posiadanie dziś pasji związanej z ludowością jest czymś niezwykłym. Jestem zbudowany, że jest was tylu, że jesteście, promujecie i robicie wspaniale rzeczy. Bo co jest najlepsze na Pałukach? Ludzie, w tym nasi twórcy ludowi – podkreślał burmistrz.

Nagrody i wyróżnienia

Haft

  1. I Nagrody: Krystyna Ługiewicz, Małgorzata Bołka, Iwona Nowak, Maria Tomczak.
  2. II Nagrody: Irena Nogalska, Halina Kaszewska.
  3. III Nagroda: Maria Gruchała, Krystyna Bylicka, Wanda Szewczyk, Elżbieta Brzezińska, Violetta Łochowicz

Rzeźba

  1. Nagroda specjalna – Piotr Wolińskiego
  2. I nagroda: Ariel Czechowski
  3. II nagroda: Piotr Marciniuk
  4. III nagroda: Marek Szpechciński, Dorota Wilczyńska-Sztyma
  5. Wyróżnienia: Agata Zielińska, Krzysztof Jabłoński.

Rzeźba-zabawki:

  1. Wyróżnienie: Mirosław Nowak

Zdobnictwo:

  1. I Nagrody: Jadwiga Bołka, Małgorzata Bołka, Wiesława Palczewska, Małgorzata Kapczyńska, Maria Tomczak.
  2. II Nagrody: Agata Maludzińska, Rozalia Krzemkowska, Julia Kubiak, Katarzyna Pietroń-Gbór.
  3. II Nagrody: Jagoda Koguciuk, Paweł Pietroń, Krystyna Kwiatkowska, Marlena Bałka, Maria Kwiatkowska.
  4. Wyróżnienia: Ewa Jaszak, Elżbieta Piechowiak, Urszula Szpechcińska

Zdobnictwo (dzieci i młodzież):
Nagrody: Jakub Palczewski, Iga Palczewska, Natalia Krzemkowska, Sandra Kapczyńska, Martyna Kwaśniewska, Szymon Kwaśniewski, Idalia Lipińska, Marika Pawłowska, Alicja Bauza, Natalia Siekiera, Marcelina Balcerek, Julia Molota, Jagoda Bogusz, Szymon Smoter.

Wyróżnienia: Anastazja Kwiatkowska, Antonina Piekarska, Anna Ollesz, Gabriela Trzebiatowska, Zuzanna Łuczak, Michalina Adamczyk, Hanna Brzyska, Patrycja Staniszewska-Surma, Zuzanna Gatka, Zuzanna Czubala, Eliza Szymańska, Zofia Lewandowska, Aleksandra Wawrzyńska, Paulina Malinowska.

Rzeźba (dzieci i młodzież):
Nagrody: Przemysław Czopek, Maja Jędryczka, Kacper Zakrzewski, Olga Bagrowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto