Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "Dobro z Natury" na zielonogórskim deptaku. Z drewna świątecznej choinki, która stała na deptaku, powstaną teraz dzieła sztuki

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Akcja "Dobro z Natury" na zielonogórskim deptaku. U nas choinki nie trafiają do śmietnika, ale zyskują drugie... artystyczne życie!
Akcja "Dobro z Natury" na zielonogórskim deptaku. U nas choinki nie trafiają do śmietnika, ale zyskują drugie... artystyczne życie! Jacek Katos
W środę, 13 stycznia, na zielonogórskim deptaku odbyło się wydarzenie "Dobro z Natury" w ramach akcji "EkoChoinka", czyli świetnej ekologicznej inicjatywy poświątecznej, której celem jest przekonywanie mieszkańców do proekologicznych działań. Pięć niezwykłych artystek dostało deski. Ale deski to wyjątkowe, bo wykonane z zeszłorocznej choinki zdobiącej deptak zielonogórski. Teraz powstaną z nich małe dzieła sztuki.

Kolejny rok z rzędu Zielona Góra pokazuje, że recykling ma we krwi. W tym roku w ramach "EkoChoinki" odbywa się szereg inicjatyw i akcji.

- Już po raz czwarty poprzez akcje zachęcamy zielonogórzan, by nie wyrzucali choinek do śmietnika. Warto je wykorzystać, żeby miały dalsze życie - mówi Wojciech Grochala, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Te choinki, które kupiliśmy w doniczce, po świętach może zasadzić w ogródku. Dlaczego nie sprawić, że będą z nami przez wiele lat?

Wielka choinka na deptaku zyskuje drugie życie. I to jakie!

- Zachęcamy, by te choinki, które zostały wycięte i nie ma możliwości, by dalej żyły, wykorzystywać do innych celów - mówi Wojciech Grochala. Jakich? Np. energetycznych! Choinkę można przerobić np. na ekologiczny opał. - Ale ta choinka, która co roku stoi w mieście na deptaku, jest wykorzystywana do różnych celów promocyjnych. Z jednej strony leśnictwa, a drugiej drewna.

Stąd też przedstawiciele Lasów Państwowych przekazują drewno z tej choinki np. do przedszkoli, warsztatów terapii zajęciowej.

- A w tym roku wymyśliliśmy, że drewno przekażemy dla zielonogórskich artystów, po to, by na tych drewnianych deskach powstały jakieś prace - dodaje W. Grochala. - Te zaś dzieła zostaną przekazane na aukcje charytatywne. Drewno przez nas przekazywane pochodzi z choinki, która stała na zielonogórskim deptaku w ubiegłym roku.

Ale to nie wszystko! Część świątecznego drzewka zyskało jeszcze drugie życie w kolejny sposób. Drewniane krążki, powstałe z ubiegłorocznej choinki, zostały pomalowane przez pracowników RDLP jako ozdoby choinkowe i przekazane na akcję charytatywną. Zyski z niej uzyskane zasilą leczenie małej Ani z Zielonej Góry, która walczy z SMA.

Deski są już w rękach niezwykłych artystek

W środę piękne deski z choinki przekazano na ręce zielonogórskich artystek. One już mają głowy pełne pomysłów, co z nimi zrobić.

- Co ja uczynię z tymi deseczkami? Na pewno uszanuję to drewno, nie pomaluję grubo, tylko delikatnie. Wszyscy wiedzą, co maluję, z tej deski wydobędę więc chyba jakiegoś anioła - śmieje się Lilianna Lilu Batory. - Już mam wizję!

- Poszukam w głębi swojej duszy, co wykonam na tej desce - śmieje się Dorota Komar-Zmyślony. - Na pewno wykorzystam naturalne kolory, które w niej są.

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze po wykonaniu autorskich prac, na bazie otrzymanego drewna, dzieła stworzone przez artystki zostaną przekazane na licytację charytatywną zgodnie ich z wolą.

Co roku RDLP ma niesamowite pomysły, co zrobić ze świątecznym drzewkiem, które stoi na deptaku. Wcześniej z choinki leśnikom udało się też wykonać... dziecięce meble, które zostały przekazane dla dzieci do zielonogórskiego szpitala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto