Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Buck kolejną kadencję na stanowisku dyrektora WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
dr Andrzej Buck otrzymał z rąk wicemarszałka Łukasza Poryckiego decyzję o powołaniu na kolejną kadencję dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze
dr Andrzej Buck otrzymał z rąk wicemarszałka Łukasza Poryckiego decyzję o powołaniu na kolejną kadencję dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze Lubuskie.pl
Andrzej Buck otrzymał z rąk wicemarszałka Łukasza Poryckiego nominację na dyrektora WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. To już trzecia dyrektorska kadencja.

Dr Andrzej Buck jest dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze nieprzerwanie od 2010 roku. 28 grudnia 2021 roku, z rąk wicemarszałka Łukasza Poryckiego otrzymał dyrektorską nominację na kolejną 3 - letnią kadencję.

- To dla mnie ważne, że będę mógł jeszcze przez trzy lata realizować program modernizacji Biblioteki Norwida. Wypada podziękować za zaufanie. Ta nominacja zbiega się z naszym kolejnym sukcesem. Norwid został zakwalifikowany do projektu Biblioteki Narodowej. W dniu 22 grudnia 2021 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptował konkursową listę rankingową 16 bibliotek, w których zostanie wdrożony darmowy system Alma i wyszukiwarka Primo - powiedział Andrzej Buck.

Dyrektor biblioteki Norwida w Zielonej Górze wyraził słowa wdzięczności Prezydentowi Januszowi Kubickiemu, Marszałek Elżbiecie Polak oraz Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy zaakceptowali jego kandydaturę na stanowisko dyrektora zielonogórskiej książnicy. Kolejne lata na kierowniczym stanowisku ma szczegółowo zaplanowane, co potwierdza leżący na jego biurku kilkunastostronicowy koncept projektów do realizacji w zielonogórskim Norwidzie. Panu Dyrektorowi serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej realizacji zamierzonych celów.

Andrzej Buck - absolwent filologii polskiej. Zawodowo związany z bibliotekarstwem i bibliotekoznawstwem od 1978 roku zarówno jako nauczyciel akademicki, jak i bibliotekarz. Od lat pracuje jako bibliotekoznawca, literaturoznawca, dziennikarz, edytor, historyk i krytyk teatru, animator kultury. W 1989 roku uzyskał doktorat nauk humanistycznych w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Tego samego roku zdał egzamin państwowy dla bibliotekarzy i dokumentalistów uzyskując tytuł starszego kustosza dyplomowanego. Adiunkt w Zakładzie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Zastępca dyrektora Biblioteki Głównej WSP w Zielonej Górze. W latach 1983-1988 redaktor prowadzący warszawskiego miesięcznika literacko-naukowego „Nowe Książki”. Członek kolegium zeszytów „Integracje”. Od 1990 do 1993 roku redaktor naczelny dziennika „Gazeta Nowa” i innych czasopism. W latach 1993-2007 związany z Lubuskim Teatrem im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze jako kierownik literacki, od 1998 roku dyrektor naczelny i artystyczny. W latach 1994-2011 adiunkt w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego, później w Zakładzie Animacji Kultury Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2010 roku dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

dr Andrzej Buck otrzymał z rąk wicemarszałka Łukasza Poryckiego decyzję o powołaniu na kolejną kadencję dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki
dr Andrzej Buck otrzymał z rąk wicemarszałka Łukasza Poryckiego decyzję o powołaniu na kolejną kadencję dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze Lubuskie.pl

Bierze udział w pracach Sekcji Prasoznawczej Polskiej Akademii Nauk jako członek PAN. Oddział w Krakowie. Członek Rady Naukowo-Programowej Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP. Członek zespołu ds. kształcenia bibliotekarzy Krajowej Rady Bibliotecznej. Pomysłodawca powstania zielonogórskich mediatek Góra Mediów i Szklana Pułapka oraz Lubuskiego Laboratorium Książki.
Autor i współautor książek: „Lubuski Teatr w latach 1972-2003. Dokumentacja” (2003), „Teatr w mieście bez teatru” (2008), „Teatr Drewniana Kurtyna Żarskiego Domu Kultury” (1978-2008) (2008), „Antologia Lubuskiego Dramatu” (2013), „Czasopisma literackie młodych i dla młodych po roku 1945” (2019), „Nowe technologie i nowe przestrzenie – dlaczego warto modernizować biblioteki?” (2018), „Miejsce spotkań. Biblioteka jako przestrzeń społeczna” (2019), „Wiedza, gust, kompetencje. Kultura literacka, teatralna, czytelnicza i cyfrowa we współczesnej bibliotece” (2020), „Teatr małej ojczyzny. Szkice do dziejów Lubuskiego Teatru 1951-2010” (2021) oraz wielu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu historii prasy, dziejów teatru, życia literackiego i współczesnych bibliotek. Współredaktor „Almanachów Teatralnych” oraz „Zeszytów Teatralnych Lubuskiego Teatru”, kilkuset programów teatralnych. Redaktor naczelny kwartalnika „Pro Libris” oraz rocznika „Zielonogórskie Studia Bibliotekoznawcze”. Członek redakcji półrocznika „Bibliotekarz Lubuski”.

ZOBACZ WIDEO: Zielona Góra. Przechodnia galeria, labirynt słów i schody z wersami, czyli poetycko przez biblioteką Norwida.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto