Anomalie pogodowe - Zielona Góra specyficznym regionem?

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Pogoda będzie ewoluować - wynika z raportów IMGW
Pogoda będzie ewoluować - wynika z raportów IMGW pixabay.com
Udostępnij:
Pogoda ostatnimi czasy jest kapryśna. Procesy w niej zachodzące nijak nie przystają do zimowych miesięcy, które pamiętamy sprzed lat. Co wpływa na obecny kształt pogody? Czy nasz region należy do specyficznych? O wyjaśnienie tych kwestii poprosiliśmy IMGW.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat w naszym mieście w miesiącach styczeń - luty można było zaobserwować pewne nie spotykane wcześniej anomalie pogodowe: wichury, wyładowania itp. Kwestię zimowych anomalii pogodowych wyjaśnia dr Grzegorz Urban z Zakładu Meteorologii, Klimatologii i Ochrony Atmosfery:

- W klimatologii za anomalię rozumie się odchylenie wartości badanego elementu meteorologicznego w danym czasie i miejscu od średniej wieloletniej, które niekoniecznie spowodowała jakieś istotne skutki gospodarcze, przyrodnicze, etc. Standardowo jest to okres 30-letni (tzw. norma, okres referencyjny). Aktualnie obowiązującym okresem referencyjnym jest wielolecie 1991-2020. Najczęściej analizuje się podstawowe elementy, tj. temperaturę powietrza i opady atmosferyczne.

Temperatura i opady w regionie na przełomie lat

W jaki sposób kształtowały się temperatury powietrza i opadów atmosferycznych w ostatnich 5-ciu latach, na przełomie stycznia i lutego, można wywnioskować na podstawie opracowanych pomiarów, przeprowadzonych w stacji meteorologicznej IMGW-PIB Zielona Góra:

Poniżej średnie miesięcznej temperatury powietrza i sumy miesięczne opadów atmosferycznych w Zielonej Górze (na podstawie opracowania IMGW):

  • 2017- styczeń: średnia miesięczna temperatura powietrza: - 2,7; suma miesięczna opadów atmosferycznych: 32,5
  • luty: średnia miesięczna temperatura powietrza: 0,8; suma miesięczna opadów atmosferycznych: 51,2
  • 2018- styczeń: średnia miesięczna temperatura powietrza:2,3; suma miesięczna opadów atmosferycznych:68,4
  • luty: średnia miesięczna temperatura powietrza:-2,6;suma miesięczna opadów atmosferycznych: 5,9
  • 2019- styczeń: średnia miesięczna temperatura powietrza:-0,3; suma miesięczna opadów atmosferycznych 66,4
  • luty: średnia miesięczna temperatura powietrza:4,0;suma miesięczna opadów atmosferycznych: 20,4
  • 2020- styczeń: średnia miesięczna temperatura powietrza:3,0; suma miesięczna opadów atmosferycznych: 28,8
  • luty: średnia miesięczna temperatura powietrza:48;suma miesięczna opadów atmosferycznych: 93,0
  • 2021- styczeń: średnia miesięczna temperatura powietrza:-0,5;suma miesięczna opadów atmosferycznych: 54,3
  • luty: średnia miesięczna temperatura powietrza:0,2;suma miesięczna opadów atmosferycznych: 30,6

(temperatura - w °C; suma miesięczna opadów atmosferycznych - w mm)

Specyfika pogodowa Zielonej Góry

Ze względu na położenie naszego regionu nasuwa się pytanie, czy Zielona Góra ma odmienną od reszty kraju "specyfikę pogodową" i jeśli tak to z czego ona wynika?

- Z uwagi na położenie rejonu Zielonej Góry w strefie umiarkowanych szerokości geograficznych, braku barier orograficznych istotnie modyfikujących klimat w skali lokalnej, najważniejszym czynnikiem pogodo- i klimatotwórczym, podobnie jak w całej Polsce, pozostaje cyrkulacja atmosferyczna związana z obecnością stałych i sezonowych centrów barycznych nad Europą. Rola cyrkulacji atmosferycznej, zwłaszcza w porze zimowej, w kształtowaniu pogody i klimatu jest dominująca. W rejonie Zielonej Góry, podobnie jak i w Polsce, dominują wilgotne masy powietrza polarnomorskiego (PPm) znad Atlantyku, które stanowią ok. 65% wszystkich rodzajów mas powietrza. Cechują się one relatywnie wysoką temperaturą w chłodnej połowie roku i obniżoną w ciepłej połowie roku. Dlatego też zimą powodują częste odwilże, latem zaś ochłodzenie oraz bez względu na porę roku duże zachmurzenie i opady atmosferyczne. Stąd rejon ten jest zaliczany do jednego z najcieplejszych obszarów w Polsce, w tym z najdłuższym okresem wegetacyjnym - odpowiada dr Grzegorz Urban - drugorzędnym czynnikiem oddziaływującym na klimat rejonu Zielonej Góry będzie rzeźba terenu, a w szczególności deniwelacje sięgające w obrębie miasta do 120 m oraz obecność w sąsiedztwie dużych kompleksów leśnych. Położenie stacji na północnej krawędzi Wysoczyzny Zielonogórskiej może powodować obniżenie temperatury maksymalnej, która jest pochodną wysokości bezwzględnej, względem najbliższej okolicy, gdzie deniwelacje przekraczają 100 m. Wpływ wysokości bezwzględnej stacji (192 m n.p.m.) i deniwelacji może również objawiać się podwyższeniem notowanej temperatury minimalnej względem otoczenia, szczególnie w warunkach pogody antycyklonalnej, sprzyjającej inwersjom termicznym we wklęsłych formach terenu, mgłom radiacyjnym, występowaniem rosy czy szronu czy wreszcie wpływać na zmienność przestrzenną pola wiatru.

Intensywniejsze występowanie zjawisk nietypowych w przyszłości?

Powyższa wypowiedź rodzi automatycznie pytanie, czy w naszym regionie mogą rozwinąć się nietypowe zjawiska w przyszłości, szczególnie okresie zimowym? Z opracowania przygotowanego przez dr Grzegorza Urbana wynika, że możemy się tego spodziewać:

- Przy zachowaniu ogólnej tendencji w temperaturze powietrza, zgodnej z tendencjami z innych obszarów Polski, Europy i świata, można spodziewać się dalszego jej wzrostu. Skutkować to może, np. m.in.: cieplejszymi zimami, zmniejszającą się grubością pokrywy śnieżnej, skróceniem jej czasu zalegania.

WIDEO: Burza oraz grad w Gorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Otyły jak...Włoch?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie