Biblioteka "Norwida" przygotowała dwudniową konferencję dla "regionalistów" z całej Polski

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Dział Informacji Regionalnej i Bibliograficznej WiMBP dysponuje pokaźnym zbiorem regionaliów
Dział Informacji Regionalnej i Bibliograficznej WiMBP dysponuje pokaźnym zbiorem regionaliów Agnieszka Sobiak
Udostępnij:
Wymiana doświadczeń, panele dyskusyjne i regionaliści z całej Polski - to wszystko na dwudniowej konferencji w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida

XL Ogólnopolskie Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP - członkowie Zespołu spotykają się już po raz czterdziesty.

30 września rozpoczęła się dwudniowa Konferencja: XL Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP „POTENCJAŁ INFORMACYJNY REGIONALNYCH ZBIORÓW I BAZ DANYCH – NARZĘDZIA I METODY ICH WYKORZYSTANIA ”.
Obrady członków zespołu odbywają się w Sali im. Janusza Koniusza Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Konferencje rozpoczęli: dr Andrzej Buck –Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze i Przewodnicząca Zespołu ds. bibliografii Regionalnej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Pani Marzena Przybysz.

Konferencja cieszy się dużym zainteresowaniem przedstawicieli różnych typów bibliotek.

Na spotkaniu członków SBP Książnica gości około sześćdziesięciu pracowników z ponad czterdziestu bibliotek w całej Polsce:

Będziemy rozmawiali na temat bibliografii, zagadnień regionalnych, realizowanych przez poszczególne działy tych bibliotek. Spotkanie to jest doskonałą okazją do wymiany poglądów, a także doszkalanie się w zakresie różnych rozwiązań proponowanych przez biblioteki w całej Polsce. Gościmy biblioteki zarówno wojewódzkie, miejskie, pedagogiczne, uniwersyteckie - czyli naukowe. Jest szeroki kontekst poruszanych zagadnień, dotyczący tematyki regionalnej i tematyki bibliograficznej – wyjaśnia dr Przemysław Bartkowiak – kierownik Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej WiMBP.

Tematyka konferencji zahacza również o zagadnienia związane z winiarstwem, problematyką silnie związaną z regionem.

Konferencja bibliograficzna Zespołu ds. Bibliografii regionalnej zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, to referaty, wykłady i dyskusje związane nie tylko z tematyką konferencji. Mamy gości – około 60 osób zgłosiło swoje uczestnictwo – i należy wypromować również tematykę naszego regionu. Stąd też jednym z takich uzupełniających elementów programu jest wizyta w Muzeum Ziemi Lubuskiej, jest też zaplanowane spotkanie z jednym z winiarzy – Panem Krzysztofem Fedorowiczem – lubuskim pisarzem i poetą - w jednej z zielonogórskich piwniczek winiarskich. - mówi dyrektor biblioteki Andrzej Buck.

Program Konferencji zaskoczył już w pierwszym dniu wszechstronnym ujęciem tematyki regionalizmów.

Prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak, Wykładowczyni Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierowniczka Zakładu Literaturoznawstwa, badaczka literatury regionalnej, poruszyła problematykę odkrywania literackiego dziedzictwa regionu. Uczestnicy mogli również zapoznać się z bibliografią Ziemi Lubuskiej w latach 1945 – 2021, przedstawioną przez Annę Urbaniak, bibliografa z Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej WiMBP. Bibliotekarze mogli zapoznać się z potencjałem informacyjnym Bibliografii Historii Śląska, o którym opowiedział dr hab. Zdzisław Gębołyś. Ciekawą prelekcję zaproponowali członkowie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej Województwa Małopolskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie: Joanna Grzeszczuk i Wojciech Kowalewski. Opowiedzieli zebranym o próbach stosowania deskryptorów Biblioteki Narodowej w bibliografii Małopolski. Aneta Szczepaniak – Głębocka, kierownik Działu Informacji Bibliograficznej i regionalnej WBP i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Hanna Grygiel – bibliograf tamże, przedstawiły hasła przedmiotowe bibliografii regionalnej Wielkopolski w aspekcie deskryptorów Biblioteki Narodowej .

Drugi dzień Konferencji zapowiada się równie interesująco. Głównym punktem będzie przedstawienie siedziby organizatora w kontekście instytucjonalnych działań na rzecz regionu.
W celu umożliwienia udziału w wydarzeniu wszystkim zainteresowanym - dostępna jest także transmisja online. Link na stronie organizatora.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie