Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Zielonej Górze. Ulicami miasta przejdzie procesja. Będą zamknięte ulice w centrum

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
W tym roku, po dwuletniej przerwie na ulice Zielonej Góry wraca miejska procesja Bożego Ciała
W tym roku, po dwuletniej przerwie na ulice Zielonej Góry wraca miejska procesja Bożego Ciała Mariusz Kapała
Do Zielonej Góry wraca miejska procesja. Centrum miasta w tym czasie nie będzie przejezdne. Uroczystości Bożego Ciała rozpoczną się uroczystą mszą św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wracamy do normalnego przebiegu uroczystości Bożego Ciała. W tym roku organizatorem głównych obchodów święta jest parafia konkatedralna pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.

Msza św. Rozpocznie się o godz. 9:30 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy al. Niepodległości 28.

Eucharystii będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński, ordynariusz Diecezji Zielonogórsko- Gorzowskiej.

Po mszy wierni wyruszą w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem ul. Ułańską i Bohaterów Westerplatte do kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i stamtąd, ul. Mickiewicza, do konkatedry.

W tym czasie główne ulice centrum będą nieczynne dla ruchu.

Msza w Boże Ciało to obowiązek

Uroczystość Bożego Ciała to jedno ze świąt nakazanych, co znaczy, że wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy Św. i powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

- Tego dnia brak udziału we Mszy Św. jest równoznaczny z popełnieniem grzechu - tłumaczy ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze. - Nie jest wymagane natomiast uczestnictwo w procesji - wyjaśnia dalej ks. Sapieha.

Należy w tym miejscu przypomnieć, że obowiązek udziału we Mszy Św. wierni mogą wypełnić dzień przed samą uroczystością, tj. w jej wigilię: “Nakazowi czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1248 § 1).

Radość, że Jezus żyje

Choć dzień ustanowienia Eucharystii przypada w Wielki Czwartek to uroczystość Bożego Ciała podkreśla wagę i pozwala właściwie wybrzmieć radości z daru Boga, jakim jest Najświętszy Sakrament.

- Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy pozostawił nam najważniejszy dar jakim jest Jego obecność w Kościele pod postaciami Chleba i Wina - tłumaczy ks. Adrian Put, proboszcz parafii konkatedralnej w Zielonej Górze. - Nie mamy na tym świecie bardziej namacalnego znaku Jego obecności, niż najprawdziwsze Ciało i Krew Pańska. Chcemy się cieszyć, że Chrystus jest między nami, dlatego uczestniczymy w procesjach Bożego Ciała - wyjaśnia proboszcz.

Koncert uwielbieniowy

Wieczorem, o godz. 19:30 na placu przy kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze (ul. Bułgarska 30) rozpocznie się koncert Zielonogórskie Uwielbienie.

Formuła koncertu odbiega od sposobów modlitwy standardowo kojarzących się z Kościołem. Można powiedzieć, że jest bardziej nowoczesna. Pieśni są typowo gospelowe.
W czasie koncertu pojawi się również unikatowa forma modlitwy - uwielbienie flagami.
W drugiej części Zielonogórskiego Uwielbienia zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament.
Koncert jest otwarty, a wstęp wolny.
Organizatorzy serdecznie zapraszają i obiecują dużą dawkę radości.

Zobacz wideo: Zielona Góra. Koncert Zielonogórskie Uwielbienie - zapowiedź

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto