Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budki dla nietoperzy w zielonogórskich parkach mają zachęcić ssaki do zamieszkania w mieście. Czy ten pomysł wypali?

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
W zielonogórskich parkach zawisły budki dla nietoperzy
W zielonogórskich parkach zawisły budki dla nietoperzy Jacek Katos
W zielonogórskich parkach pojawiły się budki dla nietoperzy. Czy ssaki znajdą wystarczająco dużo pożywienia w mieście i spodoba im pomysł zadomowienia w miejskiej dżungli? Rozglądajcie się uważnie na spacerach. Może któregoś wieczora dostrzeżecie nocka.

W zielonogórskich parkach zawieszono 50 budek dla nietoperzy. Znalazły się w Parku Piastowskim, Tysiąclecia, Sowińskiego oraz Kiełpinie, Starym Kisielinie i Ochli. W krótce pojawią się też budki dla jerzyków.

Pożyteczne, nie straszne

Nietoperze są owadożerne. Lubią ćmy, chrząszcze, pasikoniki, świerszcze, muchy i meszki. Jeden osobnik potrafi w ciągu nocy pochłonąć kilka tysięcy komarów, warto więc mieć takiego sojusznika w walce z insektami w swoim otoczeniu. Te jedyne fruwające ssaki są zaliczane do pięciu grup zwierząt mających kluczowe znaczenie dla przetrwania człowieka. Ich odchody stanowią jeden z najlepszych nawozów do kwiatów, zarówno doniczkowych jak i ogrodowych.

Niestety z nietoperzami związane są również fałszywe informacje, które zniechęcają do tych zwierząt. Nieprawdą jest, że zaplątują się we włosy i są krwiopijcami!

Wzbogacą zdegradowane środowisko miejskie

- Tworzenie miejsc lęgowych dla nietoperzy i jerzyków to dobry pomysł, bo miejskie środowisko jest bardzo ubogie pod względem przyrodniczym - mówi dr Sebastian Pilichowski z Ogrodu Botanicznego UZ. - Każda skrzynka lęgowa jest wskazana, jeżeli jest wieszana zgodnie z zasadami. Należy pamiętać, że każdy gatunek ptaków ma swoje wymagania. Dotyczy to również nietoperzy – przypomina dr Pilichowski.

Prawidłowo umieszczone budki są alternatywą do braku drzew dziuplastych czy szczelin w budynkach zakrywanych przy pracach termomodernizacyjnych.

Bytowanie nietoperzy i jerzyków w mieście jest bardzo trudne jeszcze z innego powodu. Z jednej strony nazywa się ich bioagentami sprzymierzonymi z człowiekiem w walce z komarami czy muchami, z drugiej stosuje opryski przeciw owadom eliminując ich bazę pokarmową i ją zatruwając.

Z przyrodniczego punktu widzenia takie zachowania mają katastrofalny skutek. Środki owadobójcze oddziaływują na wiele bezkręgowców, które stają się pokarmem dla mrówek, jeży oraz gryzoni, np. ryjówek. Zatrute ptaki i nietoperze cierpią z powodu paraliżów, mają krwotoki wewnętrzne oraz wiele innych dolegliwości.
Warto o tym pamiętać zanim sięgniemy po pestycydy lub insektycydy, a chcąc być rzeczywiście eko należy zawsze najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę zaczerpniętą z wiarygodnego źródła.

Zobacz wideo: Park Głazów w Nochten w Niemczech jest tylko 47 minut od Żar

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto