Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski ruszy w Zielonej Górze jeszcze w tym kwartale? Miasto chce przeprowadzić go w bezpieczny sposób

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Co dalej z budżetem obywatelskim w Zielonej Górze?
Co dalej z budżetem obywatelskim w Zielonej Górze? Jacek Katos
Co dalej z realizacją budżetu obywatelskiego w Zielonej Górze? Pandemia pokrzyżowała nieco szyki, ostatecznie w minionym roku nie ruszyła możliwość zgłaszania projektów i głosowanie na nie. Zielonogórski magistrat myśli, by inicjatywę przeprowadzić zdalnie.

W minionym roku często pisaliśmy o budżecie obywatelskim, bo i mieliśmy w tej sprawie pytania od naszych Czytelników. Regularnie zwracaliśmy się więc do zielonogórskiego magistratu z prośbą o odpowiedź, co z uruchomieniem kolejnej edycji BO.

W dobie epidemii koronawirusa nie było to wcale łatwe. Do tej pory mieszkańcy mieli szansę przekonywać do swoich pomysłów, ale i zbierać podpisy pod inicjatywami osobiście. Tylko jak to teraz zrobić, gdy trzeba zachować dystans społeczny, przestrzegać obostrzeń?

Jesienią ubiegłego roku pojawiły się nowe informacje w sprawie BO. Prezydent Janusz Kubicki poinformował na swoim profilu facebookowym, że pod koniec października w Zielonej Górze powinien wystartować budżet obywatelski. Zaistniał też pomysł, by część puli wyodrębnić na zadania senioralne.

Co dalej z realizacją budżetu obywatelskiego w Zielonej Górze?

Skończył się rok, nadszedł 2021. Co więc dalej z realizacją budżetu obywatelskiego w naszym mieście?

Co dalej z budżetem obywatelskim w Zielonej Górze?

Budżet obywatelski ruszy w Zielonej Górze jeszcze w tym kwar...

- Aktualnie jesteśmy w trakcie wyboru aplikacji, która umożliwia zdalne przeprowadzenie budżetu obywatelskiego - wyjaśnia nam Piotr Dubicki z biura prezydenta miasta w zielonogórskim magistracie. - Myślę, że więcej szczegółów oraz harmonogram poznamy w przyszłym miesiącu.

Budżet obywatelski planujemy rozpocząć jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Radny Budziński: budżet obywatelski? Jak najbardziej, ale w bezpiecznej formie

Radny PiS Jacek Budziński cieszy się, że ruszyły prace nad BO.

- Mamy pandemię, uważam więc, że jak najbardziej miasto powinno skorzystać z tej zdalnej możliwości - mówi radny. - Natomiast trzeba odpowiednio zabezpieczyć wszystkie kwestie związane m.in. z głosowaniem. Miasto powinno wybrać bardzo bezpieczną aplikację, by ludzie nie mieli później pretensji i nie zniechęcili się do budżetu obywatelskiego. Bo wcześniej zdarzały się dyskusje o formie głosowania.

Czy Jacek Budziński uważa, że idea budżetu partycypacyjnego w Zielonej Górze się sprawdza?

- Oczywiście! - mówi z pełnym przekonaniem. - Moja szkoła [III LO w Zielonej Górze] dwukrotnie skorzystała z budżetu obywatelskiego. I to na wniosek uczniów, nie nauczycieli. Dzięki BO mamy piękną salę gimnastyczną i stołówkę.

Przypomnijmy, że obecnie projekty związane z oświatą są wyłączone z BO.

- Z budżetu obywatelskiego udało się też zrealizować mnóstwo innych pomysłów, które zgłosili mieszkańcy, i z których są zadowoleni - dodaje Budziński. - Powstały chodniki, ulice, nie mówiąc już o innych fajnych inicjatywach społecznych.

Od początku byłem fanem budżetu obywatelskiego i mojego zdania nie zmienię. Pomimo kłótni wokół tego, jaką powinien mieć formę, jak powinien być dzielony, jak powinno przebiegać głosowanie. Sama idea bardzo mi się jednak podoba.

Obecnie Zielona Góra, jako miasto na prawach powiatu, ma obowiązek przeprowadzania BO. Jacek Budziński przypomina jednak, że w naszym mieście ta idea funkcjonowała już dużo wcześniej.

Radny Wysocki: budżet obywatelskie jest ważny dla mieszkańców

Czy BO to dobra inicjatywa?

- Na pewno budżet obywatelski jest ważny dla mieszkańców - mówi radny Zielonej Razem, Paweł Wysocki. - W zeszłym roku pojawiały się od niektórych słowa krytyki, że budżet nie ruszył. A nie ruszył właśnie z powodu pandemii. Nie wiem, jak urząd ostatecznie zdecyduje, ale rozumiem, że pojawia się pomysł internetowego głosowania. Raczej nie będzie można w tradycyjny sposób zbierać [np. podpisów], by nie narażać innych. Pytanie, jak to z ewentualnymi ograniczeniami dla seniorów. Ludzi, którzy będą chcieli zagłosować, ale nie będą wiedzieć, jak to zrobić. Jaka jest moja opinia? Ja bym to odłożył do czasów "normalności". Mam nadzieję, że szczepienia mogą na to wpłynąć.

Paweł Wysocki uważa, że również seniorzy (oczywiście z zachowaniem wszelkich reżimów sanitarnych) powinni mieć szansę zagłosowania w budżecie obywatelskim. Np. w bezpiecznych punktach.

Będziemy Was informować na bieżąco w sprawie postępów prac przy kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto