Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BWA w Zielonej Górze otwarło nową wystawę. "Potencja. Teoria humoralna" to młode malarstwo, które warto zobaczyć

OPRAC.:
Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Wystawa "Potencja. Teoria humoralna" w BWA w Zielonej Górze. 12XI - 22XII 2021 r.
Wystawa "Potencja. Teoria humoralna" w BWA w Zielonej Górze. 12XI - 22XII 2021 r. Agnieszka Linka
Do12 grudnia br. w galerii BWA w Zielonej Górze można oglądać wystawę trzech młodych malarzy tworzących grupę Potencja. “Teoria humoralna” to obrazy, które dochodzą do granic abstrakcji, wzięte z życia i snu. dla młodych artystów tematem może być wszystko ziemniaki, oczy, paznokcie, wypadki, filmy, jedzenie, światło i wiele innych rzeczy. To warto zobaczyć!

Co to jest Potencja?

To troje malarzy, którzy spotkali się na ASP w Krakowie: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki i uczący się kiedyś w liceum plastycznym w Zielonej Górze Cyryl Polaczek. Potencja to ich wspólna pracownia i artist-run-space, który prowadzili na krakowskim Zabłociu. Są też wydawcami art-zina „Łałok”. W 2017 r. galeria Raster nazwała ich „najbardziej obiecującą formacją malarską ostatnich lat.”

Co robi Potencja?

Artyści Potencji malują obrazy figuratywne i takie, które dochodzą do granic abstrakcji. Obrazy wzięte z życia i snu. Alegoryczne i bezpośrednie. Konceptualne i autoekspresyjne. Odwołujące się do języka kina oraz fotografii i takie, które przemawiają językiem czystego malarstwa. Przesadne i oszczędne. Autentycznie zabawne i w gruncie rzeczy dość mroczne. Obrazy na temat ziemniaków, oczu, paznokci, wypadków, filmów, jedzenia, światła i wielu innych rzeczy – a także takie, których tematem jest sam obraz. Malarstwo jest dla tej trójki artystów polem niewyczerpanych możliwości, jest jak szklanka banalnej prawdy, która jest w połowie pełna niezwykłości. W tym sensie malarstwo Potencji jest realistyczne; do złudzenia przypomina życie, którego nie naśladuje, ale któremu towarzyszy.
Potencja pasjonuje się też filmem. W najbliższej przyszłości chcą doprowadzić do projekcji własnej produkcji.
Wraz z wystawą powstała książka zredagowana jako słownik ich twórczości. To “Potencja. Słownik symboli” Do nabycia również w BWA w Zielonej Górze.

Teoria humoralna - co to jest

Teoria humoralna wywodzi się z protonaukowych konceptów medycznych, zgodnie z którymi ciałem i duszą człowieka rządzą cztery życiodajne płyny: krew, żółć, flegma oraz czarna żółć. Ciecze te odpowiadają czterem podstawowym temperamentom: sangwinicznemu, cholerycznemu, flegmatycznemu i melancholicznemu. Charaktery znajdują odbicie w czterech porach roku. A także w czterech okresach życia człowieka, od dzieciństwa, przez młodość i dojrzałość, aż po starość. I w czterech żywiołach. Czterech stronach świata. Cztery płyny ciała, krew, żółć, flegma i czarna żółć są jak farby. Cztery ściany ma galeria, w której odbywa się wystawa. I czworo jest artystów, którzy w tej galerii wystawiają. Jabłońska. Kręcicki. Polaczek. I Potencja. Polecamy!
Wystawa będzie czynna od 19 listopada do 12 grudnia 2021 r.

ZOBACZ TEŻ: Zielona Góra. Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wystawa szkła huty Niemen. 18.11.2021

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto