Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

By ścieżki rowerowe łączyły się ze sobą

Leszek Kalinowski
- Miasto nie może być podporządkowane autom - mówił Robert Górski. - Więcej przestrzeni dla rowerzystów i pieszych.
- Miasto nie może być podporządkowane autom - mówił Robert Górski. - Więcej przestrzeni dla rowerzystów i pieszych. Paweł Nijaki
Nowy system ścieżek ma być asfaltowy, bo ten z płyt czy bruku się nie sprawdza. Będą też wyniesione przejazdy i śluzy rowerowe.

Coraz więcej mieszkańców sprawia sobie rowery. By pojeździć nie tylko rekreacyjnie, dla zdrowia, ale też dojechać do szkoły, pracy, na zakupy... Rowerzystów byłoby jeszcze więcej, gdyby system ścieżek rowerowych był spójny. A dziś nie jest. Bo choć wiele w mieście się zmieniło, wciąż jeszcze daleko nam do rozwiązań berlińskich czy wiedeńskich. Niebawem przybędzie nam 30 km ścieżek za 20 mln zł. A na nich będą zastosowane podpatrzone w stolicach Niemiec i Austrii pomysły.
Jedna ze ścieżek pobiegnie od Trasy Północnej do Chynowa, dalej do Zawady z odbiciem do Krępy i dalej do Cigacic. - Do Chynowa będą dwie jednokierunkowe ścieżki rowerowe (każda po 1,5 m szerokości) po obu stronach ulicy - pokazuje plany Robert Górski ze Stowarzyszenia Rowerem do Przodu. - Przy wjeździe w ul. Gorzowską będą one odgięte tak, by zamiary rowerzystów były lepiej widoczne dla kierowców.
Problemem jest samo sołectwo Zawada. Tu droga jest brukowa, niezbyt oddalona od płotów domostw. Trudno zmieścić ścieżkę rowerową.

- Mieszkańcy zgłosili jednak, że chcieliby by kosztem ich płotów inwestycję wykonać. Czy wszyscy jednak się na to zgodzą? - pyta R. Górski. - Jeśli nie, my proponujemy spowolnienie ruchu, bo dziś kierowcy nie zwalniają tam do 50 km/h.

Na specjalnych mapach przedstawiciele stowarzyszenia pokazują, jak i gdzie umieszczone zostałyby wyniesienia przejazdów rowerowych, wymuszające na kierowcach zdjęcie nogi z gazu. Zaplanowane są też tu śluzy rowerowe (przejazd na zielonym świetle). Podobna znalazłaby się przed mostem w Cigacicach.
Jak zauważa Maciej Porębski z Rowerem do Przodu - most ma być remontowany. Może uda się udostępnić rowerzystom boczną kładkę? Ruch odbywałby się bez przerwy.

Inna ścieżka pobiegnie od ronda Jana Pawła II do Rybna z dodatkowym połączeniem osiedla Cegielnia. Tu zostanie zastosowane tzw. esowanie, czyli jazda naprzemienna, raz po jednej, raz po drugiej stronie...
Kolejna trasa, która nam przybędzie, rozpocznie się od pętli MZK przez rondo do Raculi, do ul. Głogowskiej.
- Tu ze względu na ciasną zabudowę, ruch rowerowy przerzucimy na ul. Witosa i dalej tyłami WOSiRu pobiegnie do Kiełpina i Ochli - mówią R. Górski i M. Porębski. - Ścieżką dojedziemy też z Zatonia do Jęrzychowa. I od Zatonia do Marzęcina.

__________________________________________
Zobacz również: Jak wystylizować rower?

źródło: TVN Meteo Active/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto