Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Badań Kosmicznych "grzeje" całe województwo. Właśnie dostało dotację

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Archiwalne zdjęcia z ważnych wydarzeń, dotyczących otwarcia oddziału CBK PAN w Zielonej Górze i budowy Parku Technologii Kosmicznych
Archiwalne zdjęcia z ważnych wydarzeń, dotyczących otwarcia oddziału CBK PAN w Zielonej Górze i budowy Parku Technologii Kosmicznych Leszek Kalinowski, Mariusz Kapała
Dotację w wysokości 436 tys. zł otrzyma od samorządu województwa lubuskiego Centrum Badań Kosmicznych. Między innymi o tym mówiono na środowej (20 stycznia br.) konferencji on-line. Pieniądze pomogą instytutowi Polskiej Akademii Nauk w prowadzeniu podstawowej działalności naukowo-badawczej.

- Samorząd dobrze ulokował środki na wsparcie Centrum, które stało się pierwszym ośrodkiem naukowo-badawczym w regionie od wielu lat. Bez niego nie byłoby tak ważnej dla regionu inwestycji, jak Park Technologii Kosmicznych. Centrum działa w naszym regionie od marca 2019 r., dobrze służąc mieszkańcom i dając szansę lubuskim studentom - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Ośrodek CBK PAN w Zielonej Górze szybko się rozwija

Pieniądze zostaną przeznaczone na wynagrodzenia dla kadry naukowej, stypendia, opłaty związane z funkcjonowaniem oraz koszty współpracy ze szkołami w zakresie upowszechniania technologii kosmicznych.
Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Naukowej podkreślała, że choć początki działalności to także pewne kłopoty, które udało się pokonać, to rozwój ośrodka w Zielonej Górze jest szybki.
– Jesteśmy już dosyć dobrze usadowieni. Chcemy otworzyć zimowy nabór na studia doktoranckie, aby jak najwięcej praktykantów i doktorantów mogło brać udział w aktualnie prowadzonych przez nas eksperymentach. Chcemy, aby oddział w Zielonej Górze był naszym głównym ośrodkiem współpracy transgranicznej - podkreślał. - I tak też się dzieje.

W zespole obecnie jest 9 osób.
- To dobry wynik w drugim roku działalności. Dziękujemy za wsparcie finansowane i organizacyjne od urzędu marszałkowskiego, ale szukamy także środków w innych miejscach. W ramach transgranicznego programu Interreg, wspólnie z niemieckim partnerem z Frankfurtu nad Odrą, przygotowujemy się do projektu, dotyczącego sieci neuronowych – zauważył prof. Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN, który dodał, że mówi z pałacyku w Zielonej Górze Nowym Kisielinie, gdzie znajduje się oddział CBK.

Centrum „grzeje” naukę kosmiczną w województwie lubuskim.

Działalność zielonogórskiego oddziału CBK ukierunkowana jest na rozwój badań w zakresie robotyki kosmicznej, systemów GNSS oraz obserwacji Ziemi i systemów SSA.
– Centrum „grzeje” naukę kosmiczną w województwie lubuskim. To podobnie jak Park Technologii Kosmicznych cenna inicjatywa. Powstanie unikatowy kompleks w skali Polski. To również szansa na wzmocnienie tradycyjnej nauki, jaką prowadzono w województwie lubuskim – mówi prof. Zbigniew Kłos, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk.
Park Technologii Kosmicznych to obecnie jedna z najważniejszych inwestycji w województwie lubuskim, realizowana przez urząd marszałkowski wspólnie z Uniwersytetem Zielonogórskim, Centrum Badań Kosmicznych PAN i firmą Hertz Systems LTD. Ma kosztować ponad 60 mln zł i w przyszłości zapewnić naszemu regionowi możliwość konkurowania na polu innowacyjności oraz technologii z najlepszymi ośrodkami w kraju.
- Zakończenie inwestycji planujemy na czerwiec 2023 roku - podkreśliła Elżbieta Anna Polak. - Chcemy też stworzyć Inkubator dla Młodych, bo taka jest potrzeba. A nowa perspektywa unijna pozwala na takie przedsięwzięcia - dla regionu lubuskiego to 737 mln euro.

Zobacz też
PIERWSZA FIRMA W PARKU TECHNOLOGII KOSMICZNYCH

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto