Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Przesiadkowe wygląda świetnie. Kiedy ruszy?

kali
Centrum Przesiadkowe w Zielonej Górze - tak wyglądało to miejsce 1 maja
Centrum Przesiadkowe w Zielonej Górze - tak wyglądało to miejsce 1 maja Leszek Kalinowski
Centrum Przesiadkowe w Zielonej Górze jest już praktycznie gotowe. Na nowym obiekcie pojawił się już napis oraz znak MZK. To tu niebawem nie tylko kupimy bilety, ale przede wszystkim przesiądziemy się do autobusów miejskich czy z autobusów do pociągów.

- Przyznam, że nie wierzyłem, kiedy pojawiły się artykuły w gazecie, iż takie Centrum Przesiadkowe powstanie. Teraz jestem dumny. Bo to nowoczesny, ładny architektonicznie obiekt - mówi pan Krzysztof z Zielonej Góry, którego spotykamy na wiadukcie na ulicy Sulechowskiej. Razem z nim oglądamy budynek. Przed nim wisi już elektroniczna tablica z odjazdami autobusów, Są już zamontowane wiaty i krzesełka dla podróżnych. Są też umieszczone słupki. Jest wyniesienie na przejściu dla pieszych. Wszystko po to, by wygodniej i bezpieczniej podróżowało się nam autobusami elektrycznymi, które już kursują po Zielonej Górze.

Centrum Przesiadkowe w Zielonej Górze - tak wyglądało to miejsce 1 maja

Centrum Przesiadkowe wygląda świetnie. Kiedy ruszy?

Jak mówi nam dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji Barbara Langner, zaraz po długim, majowym weekendzie w okolicy Centrum Przesiadkowego zostanie położony asfalt. Dopiero po dwóch tygodniach będzie można na nim wymalować niezbędne linie. MZK odebrało już ładowarkę do autobusów.

Kiedy nowoczesny obiekt zostanie oddany do użytku? Wykonawca ma czas do lipca. ale wszystko wskazuje na to, że nastąpi to wcześniej. Uruchomienie Centrum Przesiadkowego zależy też od zakończenia modernizacji ulicy Dworcowej, ale i tu prace w ostatnich tygodniach bardzo posunęły się do przodu. Położono asfalt także na biegnącej wzdłuż ulicy ścieżki rowerowej, która zostanie połączona m.in. z podziemnym, kolejowym tunelem, prowadzącym do ulicy Towarowej (roboty przy drugiej pochylni do tunelu jeszcze trwają).

W pierwszej kolejności do nowego Centrum Przesiadkowego zostanie przeniesiony Punkt Obsługi Klientów MZK, który dziś znajduje się w baraku przy wejściu do dworca PKP. W obiekcie będą też toalety, poczekalnia dla podróżnych.

Gotowe jest także rondo imienia Henryka Maćkowiaka (zostało ono przesunięte w stronę dworca). Drugie rondo powstało pod wiaduktem na ulicy Sulechowskiej.

Wracając do Centrum Przesiadkowego, to autobusy wyjeżdżające z niego będą zatrzymywały się przy wyspie centralnej bliżej torów, natomiast w kierunku przeciwnym - z drugiej strony wyspy. Tak by pasażer wysiadał naprzeciw budynku obsługi pasażerów. Autobusy będą zatrzymywały się równolegle do budynków Centrum. Na wszystkich stanowiskach może stać sześć pojazdów, po trzy w każdym kierunku.

Przypomnijmy, że Centrum Przesiadkowe jest jednym z elementów największej inwestycji miejskiej pod hasłem niskoemisyjnego transportu. W skład projektu wchodzi jeszcze m.in. modernizacja zajezdni MZK, wymiana taboru na elektryczny, modernizacja pętli autobusowych i budowa ładowarek, przebudowa wiaduktu kolejowego nad ulicą Batorego, przedłużenie tunelu pod torami itd.

Centrum Przesiadkowe buduje firma Skanska (jej dziełem jest m.in. Centrum Rekreacyjno-Sportowe). Koszt inwestycji wynosi 20 mln zł. Cały projekt natomiast wart jest 260 mln zł.

CO SIĘ STAŁO ZE STARĄ ZAJEZDNIĄ

WIDEO: Na budowie Centrum Przesiadkowego - sierpień 2018

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto