MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Usług Wspólnych jest u nas! Będzie świadczyło usługi dla całej Polski! Będą nowe miejsca pracy

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Piotr Bromber - dyrektor lubuskiego oddziału NFZ w Zielonej Górze
Piotr Bromber - dyrektor lubuskiego oddziału NFZ w Zielonej Górze Archiwum lubuskiego oddziału NFZ
O utworzeniu w Gorzowie Wlkp. Centrum Usług Wspólnych rozmawiamy z dyrektorem lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze Piotrem Bromberem

Lubuski oddział otrzymał zadanie utworzenia nowego Centrum Usług Wspólnych (CUW), które będzie świadczyło usługi o zasięgu ogólnopolskim.

Utworzenie Centrum Usług Wspólnych wynika ze strategii Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to nowe wyzwanie. Zakładam, że jako oddział z tym zadaniem sobie poradzimy. Prezes NFZ 29 grudnia 2020 r. wydał zarządzenie, na mocy którego z dniem 1 stycznia 2021 roku Centrum Usług Wspólnych zaczęło oficjalnie funkcjonować.

Czyli Centrum ma niejako odciążyć oddziały NFZ?
Chodzi o to, żeby pewne zadania, które do tej pory były wykonywane we wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ, skupić w jednym miejscu. Zależy nam na standaryzacji i poprawie jakości realizowanych zadań.

Gdzie to Centrum Usług Wspólnych działa i czy w związku z jego utworzeniem pojawią się dla Lubuszan nowe miejsca pracy?

Centrum działa w Gorzowie Wielkopolskim. Na tym etapie zaangażowaliśmy pracowników delegatury lubuskiego oddziału NFZ, ale będziemy też zwiększać zatrudnienie. Mamy harmonogram pracy i sukcesywnie będziemy przejmować zadania od poszczególnych oddziałów NFZ.

Jakie konkretnie zadania Centrum Usług Wspólnych przejmie od oddziałów?
Zadania CUW są skoncentrowane na rozliczeniach międzynarodowych, a konkretnie chodzi o weryfikację kosztów leczenia polskich ubezpieczonych przebywających za granicą.

Czyli np. Kowalski wyjeżdża na wczasy do Włoch, tam zachoruje albo ma wypadek i korzysta z pomocy tamtejszej służby zdrowia…

Tak, dokładnie chodzi o taką sytuację.

To załóżmy, że np. Kowalski został obciążony za leczenie za granicą. To jak to wygląda?

Dzieje się tak wtedy, gdy osoba ubezpieczona, podczas pobytu za granicą skorzystała ze świadczeń zdrowotnych w zagranicznej placówce medycznej z powodu nagłego zachorowania lub wypadku, a nie posiadała karty EKUZ, lub przedstawiła lekarzowi kartę nieaktualną. Wówczas podmiot medyczny, w którym były udzielone świadczenia, wystawia pacjentowi rachunek.
Ubezpieczony po powrocie do kraju składa w Centrum Usług Wspólnych wniosek o zwrot poniesionych za granicą kosztów leczenia.

Pracownik CUW rozpatruje ten wniosek, czyli dokonuje formalnej weryfikacji wniosku, sprawdza status ubezpieczenia osoby, która skorzystała ze świadczeń. Następnie wysyła zapytanie do instytucji zagranicznej, o wysokość przysługującej refundacji. Ostatecznie powiadamia ubezpieczonego o decyzji w sprawie refundacji, po otrzymaniu stosownej odpowiedzi z instytucji zagranicznej.

A jeżeli „Kowalski” nie poniósł kosztów leczenia za granicą bo miał kartę EKUZ?

W takiej sytuacji jeżeli oczywiście było to nagłe zachorowanie lub wypadek na podstawie przedstawionej karty EKUZ, rozliczenie wpływa do NFZ i analogicznie pracownik CUW dokonuje merytorycznej oceny otrzymanych roszczeń czyli weryfikuje prawo do świadczeń osoby, która skorzystała ze świadczeń i dane roszczenie uznaje lub kwestionuje. W wyniku weryfikacji negatywnej, wszczynane jest postępowanie wyjaśniające z instytucją zagraniczną. W wyniku weryfikacji pozytywnej, NFZ reguluje koszty na rzecz instytucji innego państwa członkowskiego UE/EFTA.

Czy podobne centra, ale zajmujące się innymi zadaniami, powstają w innych województwach?
Jedno centrum powstało w Chełmie, zajmuje się ono Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, drugie działa w Radomiu i koordynuje wnioski udostępniania informacji, a my będziemy trzecim centrum, które zajmie się rozliczeniami międzynarodowymi dla całej Polski.

Można więc powiedzieć, że utworzenie u nas Centrum to wyróżnienie lubuskiego oddziału i korzyści dla regionu?

Też tak uważam.

Zobacz też

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto