Co dalej z budżetem obywatelskim w Zielonej Górze? Czy w tym roku pandemia może pokrzyżować plany jego przeprowadzenia?

Redakcja

Wideo

Zobacz galerię (12 zdjęć)
Coraz więcej mieszkańców pyta nas, co z tegorocznym budżetem obywatelskim w Zielonej Górze. - Mieliśmy nadzieję, że uda nam się powalczyć o remonty w naszej okolicy - mówią zielonogórzanie. Czy pandemia koronawirusa może pokrzyżować plany i tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego się po prostu nie odbędzie?

Co roku zielonogórzanie chętnie uczestniczą w budżecie obywatelskim (BO). Od niedawna pomysły mogą też zgłaszać mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto (wcześniej mieli zapewnione fundusze na zmiany w sołectwach w ramach tak zwanego bonusu połączeniowego).

A ile udało się z tego budżetu obywatelskiego zrobić?

  • Boiska,
  • tereny do rekreacji,
  • remonty dróg,
  • murale,
  • odnowienie placów zabaw,
  • chodniki,
  • nowe ulice,
  • ozdoby na śmietnikach,
  • wyposażenie parków.

Można tak wymieniać i wymieniać. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pyta, co z tegoroczną edycją budżetu obywatelskiego w Zielonej Górze.

- Mieliśmy nadzieję, że uda nam się powalczyć o zmiany na kolejnych ulicach - mówią nam chociażby zielonogórzanie z Jędrzychowa.

Prezydent i samorządowcy zgodni. Budżet Obywatelski w Zielonej Górze może poczekać…

Powinien czy nie powinien się odbyć? Pandemia wrogiem budżetu obywatelskiego?

Najpierw garść faktów. W ostatnich latach zmieniły się nieco przepisy, jeśli chodzi o organizację budżetów obywatelskich. Nowa ustawa określa, że w miastach na prawach powiatu utworzenie budżetu obywatelskiego jest obecnie obowiązkowe.

Zielona Góra to miasto na prawach powiatu. Stąd też budżet obywatelski i dla nas stał się obowiązkiem.

Radny Zalewski: budżet obywatelski jest ważnym elementem społecznej aktywności

- Budżet obywatelski ma w Zielonej Górze długą historię - zauważa Paweł Zalewski, radny niezrzeszony. - Co roku bardzo dużo mieszkańców zgłasza różne projekty i bierze udział w głosowaniu.

- W ustawie jest też mowa o tym, że trzeba zebrać podpisy pod zadaniem zgłaszanym do budżetu obywatelskiego - podkreśla Paweł Zalewski. - Z tym może być problem, gdyby ludzie się ze sobą komunikowali, kontaktowali. Takie bezpośrednie zbieranie podpisów może ich narażać na zwiększone ryzyko.

Radny zauważa, że z drugiej strony kontaktów nie unikniemy. Organizowane są przecież różnego rodzaju wydarzenia. Wciąż są też obostrzenia: zachowanie dystansu, maseczki.

- Myślę, że przy stosowaniu tych zabezpieczeń, budżet obywatelski mógłby zostać przeprowadzony w dobie epidemii - uważa radny.

Paweł Zalewski zgłosił interpelację do magistratu w sprawie budżetu obywatelskiego. Podkreśla, że powinniśmy przestrzegać ustawy. Trzeba podjąć konkretne decyzje, bo czas płynie. Jednym z pomysłów zdalnej realizacji BO może być głosowanie internetowe.

W innych miastach tak właśnie się to obecnie odbywa. Chociażby w Łodzi terminy, jeśli chodzi o budżet obywatelski, się nieco poprzesuwały, ale ostatecznie mieszkańcy mogą zgłaszać idee i na nie głosować.

Zbigniew Binek: ważnym aspektem budżetu obywatelskiego jest bezpośrednia rozmowa

Radny Zielonej Razem, Zbigniew Binek, często angażuje się razem z mieszkańcami w budżet obywatelski. Dzięki temu na Chynowie w ostatnich latach udało się wiele zmienić. Czy jego zdaniem w tym roku powinniśmy zrezygnować z realizacji BO, skoro panuje pandemia?

- Z jednej strony mieszkańcy chcieliby mieć budżet obywatelski, bo zawsze się staramy i udaje nam się wygrać realizację jakiegoś projektu - mówi Zbigniew Binek. - Ale z drugiej strony jest niepewność związana z koronawirusem.

Radny podkreśla, że idea budżetu obywatelskiego jest taka, by się spotykać, rozmawiać, przekonywać do swoich pomysłów. Podczas dyskusji ważna jest też edukacja. Bo wciąż sporo osób nie wie, na czym polega budżet obywatelski. Takie rozmowy najlepiej przeprowadzać osobiście. - Jeżeli uznajemy, że musimy zachowywać dystans, to odwołanie tego budżetu obywatelskiego jest na miejscu - uważa Zbigniew Binek. - Można zorganizować głosowanie internetowe. Ale wiele osób, myślę tu chociażby o starszych mieszkańcach, nie ma dostępu do internetu.

Trwa głosowanie...

Czy brałeś kiedyś udział w zielonogórskim budżecie obywatelskim?

Miasto: uważamy, że mieszkańcy powinni móc aktywnie uczestniczyć w konsultacjach

- Procedura naboru wniosków do budżetu obywatelskiego nie została uruchomiona ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz nakładane obostrzenia i reżim sanitarny - wyjaśnia Piotr Dubicki, z departamentu prezydenta miasta.

Uważamy, że mieszkańcy powinni móc aktywnie uczestniczyć we wszystkich etapach konsultacji, począwszy od spotkań osiedlowych, wyboru wspólnego projektu, promowania zadania oraz zbieraniu głosów pod projektami, a w obecnej sytuacji nie jest to możliwe.

- Realizacja budżetu obywatelskiego nie została odrzucona, jednak zadania powinny być wybrane w sposób bezpieczny, świadczący o odpowiedzialności i obywatelskości - mówi Piotr Dubicki. - Mamy nadzieję, że niedługo będzie to możliwe. Jednocześnie przypominamy, że w tym roku trwa realizacja zwycięskich zadań z poprzednich edycji.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie