Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co można wyczytać z moczu?

Lucyna Krysiak
Badając mocz, można wykryć choroby nerek, pęcherza, dróg moczowych, wątroby, cukrzycę, a także ciążę. Mocz to płyn wytwarzany w nerkach i wydalany z organizmu.

Badając mocz, można wykryć choroby nerek, pęcherza, dróg moczowych, wątroby, cukrzycę, a także ciążę.
Mocz to płyn wytwarzany w nerkach i wydalany z organizmu. Zawiera produkty przemiany materii bezużyteczne lub szkodliwe dla ustroju. Zdrowy człowiek wydala w ciągu doby od 600 do 2500 ml moczu w zależności od ilości przyjmowanych płynów i temperatury otoczenia. W skład moczu wchodzi:

96 proc. wody, 2,5 proc. azotowych produktów przemiany materii, głównie mocznik,

1,5 proc. soli mineralnych oraz minimalne ilości innych substancji, np. barwników żółciowych, które nadają kolor i zapach.

Rutynowe badanie moczu wykonuje się w celu wykrycia przyczyny objawów choroby. Nerki usuwają z moczem produkty przemiany materii, substancje organiczne, płyny i inne substancje toksyczne.

Na normy niektórych badań mogą mieć wpływ takie czynniki, jak: wiek, płeć, ciąża, infekcje, pora dnia, alkohol, leki.

Do badania laboratoryjnego powinno się oddać ok.

100 - 150 ml porannego moczu w dokładnie umytej i wyparzonej, szklanej buteleczce. Można też kupić w aptece gotowe do użycia jałowe pojemniki, specjalnie przeznaczone do tego celu.

Buteleczkę lub pojemnik po napełnieniu należy podpisać imieniem i nazwiskiem. Przed badaniem nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie, chociaż aby uniknąć błędów laboratoryjnych i uczynić badanie jak najbardziej wiarygodnym, warto zapoznać się z niektórymi zasadami wynikającymi z zakresu badania.

Nieinwazyjne i bezpieczne

Badanie ogólne moczu jest często niedoceniane, jednak jest to bardzo ważne badanie diagnostyczne. Jest proste do wykonania i stosunkowo tanie, a przynosi bardzo wiele informacji. Nie jest też związane z żadnym ryzykiem, jest całkowicie nieinwazyjne. Wykonuje się je w każdym rejonowym laboratorium analitycznym po uprzednim skierowaniu przez lekarza pierwszego kontaktu. Wyniki interpretuje lekarz zlecający badanie.


Badanie osadu moczu

• Nabłonki

Są to złuszczone komórki nabłonka płaskiego lub komórki nabłonkowe pochodzące z nerek i dróg moczowych, których obecność nie ma istotnego znaczenia rozpoznawczego.

• Krwinki białe, czyli leukocyty

Człowiek zdrowy wydala w moczu w ciągu doby od

1,5 do 4 mln leukocytów, co przy rutynowym badaniu osadu odpowiada obecności 1-5 leukocytów w polu widzenia pod mikroskopem. Stwierdzenie 10 i więcej leukocytów przemawia za leukocyturią, tj. zwiększonym wydalaniem krwinek białych, co jest skutkiem ich przenikania do moczu. Przyczyną są ostre i przewlekłe bakteryjne zakażenia. Dla ich potwierdzenia konieczne jest wykonanie posiewu moczu i wyhodowanie bakterii odpowiedzialnej za zapalenie.

• Krwinki czerwone - erytrocyty

Krwiomocz, podobnie jak białkomocz, to częsty objaw chorób układu moczowego. Jeśli w moczu pojawią się erytrocyty, może to świadczyć o uszkodzeniu nerki, jak też każdego odcinka dróg moczowych. Przyczynami mogą być kamica nerkowa, atak kolki nerkowej lub inne, bardziej skomplikowane choroby. Wówczas należy przeprowadzić szereg badań laboratoryjnych, radiologicznych, urologicznych, a nawet biopsję nerki.

• Wałeczki

Są to białkowe odlewy mikrofragmentów nerki. Ich obecność świadczy o patologii nerek. W prawidłowym moczu może występować niewielka liczba wałeczków szklistych, zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Podkreślić należy, że w moczu stojącym długo w naczyniu, gdy zmienia się jego odczyn z kwaśnego na zasadowy, dochodzi do rozpuszczania się wałeczków. Dlatego też należy poszukiwać ich w osadzie świeżo oddanego moczu.

• Składniki mineralne

W prawidłowym moczu kwaśnym mogą występować niewielkie ilości kryształów kwasu moczowego, moczanów i szczawianów wapnia. Zwiększona ich ilość w pojedynczej próbce moczu wymaga powtórnego badania i dalszej diagnostyki pod kontrolą lekarza.


Warto wiedzieć

- Badanie ogólne moczu powinno się wykonywać co rok.

- Aby było miarodajne i obiektywne, koniecznie należy je wykonać po całonocnej przerwie w oddawaniu moczu.

- Przed oddaniem moczu unikać jedzenia pokarmów, które zawierają barwniki, oraz leków zmieniających zabarwienie moczu.

- Aby uniknąć pomyłek w wyniku, mocz należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.

- W dniu poprzedzającym badanie unikać trzeba wysiłków fizycznych i wysokobiałkowej diety.

- Należy unikać badania moczu 2-3 dni przed miesiączką, i tuż po jej zakończeniu. Krwinki mogą pochodzić z dróg rodnych, a nie moczowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto