Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje w wolsztyńskiej Parowozowni? Nadal możemy ją zwiedzać. Ceny biletów zostały obniżone!

Redakcja
Parowozownia w Wolsztynie jest ostatnim obiektem w Europie, gdzie parowozy wykorzystuje się do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich
Parowozownia w Wolsztynie jest ostatnim obiektem w Europie, gdzie parowozy wykorzystuje się do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich Michał Kalinowski
W Parowozowni Wolsztyn we wrześniu rozpoczął się remont. Nasi Czytelnicy pytają, czy w związku z tym możliwe jest jej zwiedzanie? Okazuje się, ze tak. A ceny biletów są teraz tańsze o połowę.

W związku z trwającymi od 1 września br. do odwołania pracami remontowo-budowlanymi, sala muzealna oraz część eksponatów (wagon ratownictwa technicznego i wagon osobowy 3-osiowy) pozostaje czasowo niedostępna dla zwiedzających. Pozostałą część parowozowni można zwiedzać bez zmian, codziennie w godz. 7:00-15:00.

Nowe ceny biletów do Parowozowni

Ze względu na niedostępność części ekspozycji spowodowaną remontem, ceny biletów wstępu do parowozowni zostają obniżone o 50 procent. Obowiązywać one będą do odwołania.
Oto jak teraz wygląda cennik:

  • Bilet normalny – 5 zł,
  • Bilet ulgowy (uczniowie szkół ponadpodstawowych, emeryci, renciści, studenci) – 4 zł
  • Bilet ulgowy (uczniowie szkół podstawowych) – 2 zł

Historia kolei w Wolsztynie

- Przyjechaliśmy tu z Zielonej Góry. Na szczęście Parowozownia jest czynna. I mimo remontu dużo można zobaczyć. My jesteśmy usatysfakcjonowani - mówią Ewelina i Maciej Bałuccy. - To miejsce robi wrażenie...
Jak się dowiadujemy - początki kolei w dawnej Prowincji Poznańskiej sięgają roku 1880 roku. 1 kwietnia 1895 roku utworzono Królewską Dyrekcję Kolei w Poznaniu, która objęła swoim zarządem wszystkie linie, jakie dochodziły do stacji Wolsztyn, tzw. linie lokalne.

Parowozem do Leszna

Obecnie parowozy są tu wykorzystywane do prowadzenia ruchu pasażerskiego i najczęściej są to maszyny serii Ol49 lub Pt47. Ruch pociągów pasażerskich prowadzonych parowozami ogranicza się do 2 par pociągów w kierunku Leszna lub Poznania.

W roku 2003 spółka PKP CARGO S.A. przejęła parowozownię i zabytkowy tabor. W trosce o szacunek dla tradycji, PKP CARGO S.A. otoczyła opieką zabytki kolejowej kultury materialnej i utrzymywała je w pełnej sprawności technicznej.

Od 2016 r. Parowozownia Wolsztyn funkcjonuje jako instytucja kultury Województwa Wielkopolskiego współtworzona przez Województwo Wielkopolskie, Gminę Wolsztyn, Powiat Wolsztyński oraz PKP CARGO S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto