Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co to za tajemnicza konstrukcja na Batorego w Zielonej Górze? Spokojnie! To nie bramka poboru opłat, ale specjalny bajpas. O co chodzi?

Na Batorego w Zielonej Górze powstała tajemnicza konstrukcja. Spokojnie, to nie bramka opłat za przejazd! Tędy zostaną przepompowane ścieki
Na Batorego w Zielonej Górze powstała tajemnicza konstrukcja. Spokojnie, to nie bramka opłat za przejazd! Tędy zostaną przepompowane ścieki Mariusz Kapała / GL
- Nad ulicą Batorego w Zielonej Górze pojawiła się dziwna konstrukcja - mówią nam Czytelnicy. - Krążą plotki, że to... bramka poboru opłat. Ale jak to? W środku miasta? - zastanawiają się mieszkańcy. Uspokajamy więc i wyjaśniamy, że tajemnicza konstrukcja to po prostu... bajpas do przepompowania ścieków. To rozwiązanie tymczasowe. Tylko, po co powstało?

Prosta konstrukcja, a tyle pytań od mieszkańców. W ostatnich dniach nad ulicą Batorego w Zielonej Górze pojawiła się specyficzna "bramka". I wywołała całą lawinę pytań. Zielonogórzanie zaczęli się zastanawiać, jaki jest cel tej nietypowej budowli. Pojawiły się nawet plotki, że to... bramka poboru opłat.

Co to w takim razie jest? Spółka Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja rozwiewa wątpliwości.

- Co dzieje się przy ul. Batorego? Specjalna metalowa konstrukcja nad drogą to bajpas do przerzutu ścieków - wyjaśnia w oficjalnym poście na Facebooku ZWiK. - Tymczasowe przepompowywanie ścieków wynika z potrzeby wyłączenia odcinka sieci poddawanego renowacji.

Na Batorego w Zielonej Górze powstała tajemnicza konstrukcja. Spokojnie, to nie bramka opłat za przejazd! Tędy zostaną przepompowane ścieki

Co to za tajemnicza konstrukcja na Batorego w Zielonej Górze...

Bajpas do przepompowania ścieków nad ulicą Batorego w Zielonej Górze

Okazuje się, że obecnie trwa już drugi etap odnawiania sieci kanalizacyjnej przy Trasie Północnej.

- Przy wsparciu środków unijnych tym razem odnawiamy około 2 kilometrów sieci i 34 studnie - tłumaczy na Facebooku ZWiK. - Inwestycja jest przeprowadzona metodą bezwykopową przy zastosowaniu termoutwardzalnego rękawa poliestrowego, nasączonego żywicą epoksydową i utwardzonego gorącą wodą. Taki rękaw wprowadzany jest do istniejących skorodowanych kanałów. W ten sposób odbudowujemy sieć, a uszczelniony kanał z nową powłoką tworzy nową rurę kanalizacyjną.

Bajpas widoczny na Batorego to rozwiązanie tymczasowe. Prawdopodobnie będzie w tym miejscu funkcjonować do końca marca. To rozwiązanie, które pozwoli na zmiany i renowację w tej części miasta, a jednocześnie pozwoli na swobodny przejazd kierowcom. Jak usłyszeliśmy od pracowników na miejscu, gdyby nie konstrukcja, konieczne byłoby inne rozwiązanie, np. puszczenie rury po trasie i przykrycie jej specjalnymi ochraniaczami. A to spowodowałoby, że kierowcy musieliby znacznie w tym miejscu bardzo zwolnić, co mogłoby doprowadzić do korków w tej ruchliwej części miasta.

ZWiK zaś informuje jeszcze, że koniec realizacji zaplanowano na maj 2021 roku. Wykonawcą jest Konsorcjum firm: Cons Control System Marcin Kupiec oraz Cons Control System Sp. z o.o. Sp. K.

Wideo: milionowe inwestycje w oczyszczalni ścieków w Zielonej Górze Łężycy:

Zobacz również: To tutaj "piorą się" wszystkie brudy zielonogórzan. Zaglądamy do miejsca niedostępnego dla mieszkańców! Zobacz film i zdjęcia

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto