Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z mieszkaniami plus w Lubuskiem? Ile ich powstało?

kali, tr, olis, nd, egj, kol
Program jest. Mieszkań jak nie było, tak nie ma
Program jest. Mieszkań jak nie było, tak nie ma FOT. PIXABAY
Apetyty na mieszkania były wielkie, podobne jak na 500 plus. Jednak w tym pierwszym wypadku głód nadal pozostaje. Program Mieszkanie Plus na razie nie okazał się lekarstwem na zaspokojenie potrzeb posiadania swojego M...

- Dwa lata temu ucieszyłam się, że miasto wchodzi do programu Mieszkanie Plus. Czas mija, a bloków jak nie było, tak nie ma - mówi Andżelika Bładysz-Nowicka z Zielonej Góry.

Nie tylko pani Andżelika liczyła na to, że mieszkań w naszym kraju przybędzie. Jednak do tej pory udało się wybudować jedynie 867 mieszkań w Polsce.

Dwa lata temu ucieszyłam się, że miasto wchodzi do programu Mieszkanie Plus. Czas mija, a bloków jak nie było, tak nie ma

Zielona Góra była drugim po Kielcach miastem wojewódzkim, które ruszyło z rządowym programem. W listopadzie 2017 r. w miejscu, gdzie miały powstać bloki, spotkali się m.in. prezydent Janusz Kubicki, poseł Jerzy Materna, pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań Tomasz Żuchowski, który mówił: - Cieszę się, że mogę być teraz świadkiem podpisania listu o współpracy w ramach programu Mieszkanie Plus między Zieloną Górą a Krajowym Zasobem Nieruchomości.

INFORMACJE Z KOSTRZYNA NAD ODRĄ

Miasto nie tylko wyznaczyło teren, ale także opracowało koncepcję. Wizualizację osiedla można było zobaczyć na ustawionych na działce tablicach. Program zakładał, że czynsz za mieszkanie ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. Wtedy prezydent życzył sobie, by klucze do mieszkań można było przekazać lokatorom już w 2018 r. Wiceminister i wojewoda byli bardziej ostrożni i mówili o 2019 r.

Minął jeden rok, mija drugi, a mieszkań nie widać.

Okazuje się, że od czasu inauguracji programu - czerwca 2016 r. - popełniono wiele błędów, które wskazał raport przygotowany na zlecenie rządu. Dotyczą one m.in. częstych zmian koncepcji i źle przygotowanych aktów prawnych. Rząd twierdził, że da się wybudować mieszkania za 2,5 tys. zł za mkw. A się nie da. Stąd samorządy nie mogły realizować inwestycji.

Jak sytuacja wygląda dziś?

Dyrektor departamentu komunikacji społecznej Monika Zapotoczna z zielonogórskiego magistratu wyjaśnia - dokumentacja jest w końcowej fazie opracowania. Planowana jest budowa czterech budynków mieszkalnych. Pozostaje do uzyskania decyzja o pozwoleniu na budowę. Budynki będą o IV kondygnacjach, niepodpiwniczone. Wszystkie kondygnacje, przeznaczone są na cele mieszkaniowe. W każdym budynku przewiduje się po 18 lokali, co daje łącznie 100 mieszkań. Alternatywnie miasto może zaproponować sprawdzone rozwiązanie mieszkalnictwa społecznego na bazie KTBS.

Witnica jest pierwszą z lubuskich gmin, która spełniała wszystkie warunki Mieszkania Plus i może zacząć realizować program (zgodę na wejście do programu przegłosowała rada na nadzwyczajnej sesji).

W połowie października burmistrz Dariusz Jaworski i dyrektor Paweł Kruchlik z PFR Nieruchomości - spółki, która wspólnie z gminą wybuduje blok - podpisali akt notarialny. - To uruchamia proces projektowania budynku. Projekt powstanie w oparciu o koncepcję przygotowaną przez lubelską pracownię architektoniczną W2 Studio. PFR Nieruchomości po zatwierdzeniu projektu w przyszłym roku wyłoni wykonawcę i rozpocznie budowę. Budynek - pierwsza taka inwestycja w gminie od ponad 30 lat - stanie na około hektarowej działce przy ul. Poprzecznej. Będzie miał cztery kondygnacje i 77 mieszkań, do tego lokale handlowo-usługowe i parking na 90 miejsc. Mieszkania - wykończone ,,pod klucz’’ - będą miały 30-60 mkw.

Gmina wnosi do programu działkę, a spółka PFR Nieruchomości finansuje budowę pieniędzmi z budżetu państwa. Potem przez 30 lat gmina będzie stopniowo wykupywała udziały w spółce. W ten sposób, jak tłumaczy burmistrz, uniknie zaciągania kredytu.

Zgodnie z założeniem rządowego programu lokatorom będą przysługiwały dopłaty do czynszów. Będą też mogli płacić więcej, żeby po 30 latach stać się właścicielami mieszkań.

Do wejścia do programu Mieszkanie Plus przymierzał się też Gorzów oraz Międzyrzecz. Gorzów nawet wskazywał pierwsze lokalizacje pod tanie lokale: na Zawarciu i Zakanalu. Jednak władze obu samorządów po analizie zasad i kosztów uznali, że taki krok po prostu się miastom nie opłaca. Dziś cały czas planowane są tam inwestycje mieszkaniowe, jednak Gorzów myśli raczej o mieszkaniach budowanych przez Gorzowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a Międzyrzecz skłania się raczej do drogi, jaką poszła sąsiednia Skwierzyna. Tam kończy się już budowa bloku sfinansowanego ze wsparciem Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Wsparcie budownictwa socjalnego z Funduszu Dopłat”.

- Podjęliśmy uchwałę dotyczącą programu mieszkania plus - przyznaje zaś burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak. Poza tym miasto nie podjęło żadnych dalszych kroków w tej sprawie. - Czekamy na rozwój wypadków.

Gubin ma też własny plan na powiększenie zasobów mieszkaniowych. Samorząd chciałby postawić własny blok z lokalami i planuje to zrobić, prawdopodobnie we współpracy z jedną ze spółdzielni mieszkaniowych. Świebodzin stawia na Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Krosno Odrz. nie weszło do rządowego programu. Bo jak mówi burmistrz Marek Cebula, gmina musiałaby płacić za lokatorów, którzy nie opłacają czynszu...

W kwietniu ubiegłego roku Henryk Naranowicz, właściciel dwóch bloków w stanie surowym w Stypułowie, w gminie Kożuchów proponował, że sprzeda je na potrzeby programu Mieszkanie Plus.

- Byli przedstawiciele różnych instytucji odpowiedzialnych za ten program. Niestety, żadnego odzewu. Były tylko rozmowy - przyznaje Henryk Szykowny, współpracownik właściciela obiektów. - Dalej ta sprawa jest aktualna. Budowa stoi, ale zainteresowania nie ma.

ZOBACZ TEŻ

RUSZA ROZBUDOWA FILHARMONII

Zobacz też: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej (22.11.2019)

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń!

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Co z mieszkaniami plus w Lubuskiem? Ile ich powstało? - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto