Czy ciepło może być tańsze? Z jakich rozwiązań może skorzystać odbiorca

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Udostępnij:
Z centralnego ogrzewania korzysta przeważająca ilość odbiorców ciepła. Ostatnie podwyżki drastycznie drenują portfele mieszkańców, którzy szukają oszczędności. Czy istnieją sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania? Z jakich propozycji może skorzystać indywidualny odbiorca i co jest dla niego najbardziej opłacalne?

Elektrociepłownia „Zielona Góra” jest producentem, dystrybutorem i jedynym dostawcą ciepła do systemu ciepłowniczego w Zielonej Górze, którego jest właścicielem. Zgodnie z informacją na stronie spółki: udział EC ZG w rynku ciepła w Zielonej Górze wynosi 45%.

Rachunek za gaz - elementy

W skład rachunku za gaz wchodzą następujące elementy: koszty jego zakupu i opłat abonamentowych (zgodnie z obowiązująca taryfą) i koszty dystrybucji gazu . Taryfy zatwierdzane są w odniesieniu do odbiorców indywidualnych (gospodarstw domowych), pozostałych grup odbiorców (przedsiębiorcy, usługodawcy itp.). Wysokość taryf ustalana jest każdorazowo przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Aktualna taryfa dla ciepła EC ZG na okres IX.2021-VIII.2022 kształtowana jest w odniesieniu do: grupy taryfowej i charakterystyki odbiorców.

Na stronie Elektrociepłownia "Zielona Góra" S.A. określone są zasady obliczania cen i stawek opłat, które określone są w rozdziale 4 " rozporządzenia taryfowego", a w szczególności:

  • miesięczna rata za zamówiona moc cieplną ,
  • opłata za ciepło,
  • opłata za nośnik ciepła,
  • miesięczna rata opłaty stałej za usługi przesyłowe,
  • opłata zmienna za usługi przesyłowe,
  • opłata za przyłączenie do sieci

Dostawa ciepła - różne rozwiązania i związane z tym koszty

Co jest bardziej opłacalne: własna kotłownia czy przyłącze do sieci - to pytanie ostatnio zadają sobie mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, przekonując się wzajemnie o korzyściach płynących z każdego rozwiązania. Opinia publiczna jest mocno podzielona. Faktem jest, ze do tej pory posiadacze przyblokowych kotłowni mieli korzystniejsze rachunki za ogrzewanie. Czy dalej ta opcja jest korzystniejsza dla jednostkowego odbiorcy?

Artur Klim, zarządca kilkudziesięciu wspólnot twierdzi, że obecnie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie:

- To nie jest odpowiedź zero - jedynkowa w kontekście oczekiwań dotyczących zmiany cen gazu.

Zarządca zaznacza, że dotychczas opłacało się korzystać z miejscowej kotłowni opalonej gazem, gdyż ceny były relatywnie niższe niż ceny wytworzenia ciepła z elektrociepłowni. Odpowiedź o opłacalność posiadania przydomowej kotłowni była oczywista.

- To co się stało ostatnio postawiło wszystko na głowie - dodaje - ja podchodzę do tematu bardzo spokojnie, wierzę, że decydenci wezmą pod uwagę siły nabywcze przeciętnej rodziny - podkreślił - do 2023 roku na szczęście jesteśmy objęci jako gospodarstwa indywidualne tzw. rygorem uzgadniania taryf.

Tomasz Kasprzyszak, zastępca Prezesa ds. technicznych Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul Morelowej, która zawiaduje kilkoma większymi zielonogórskimi osiedlami wyjaśnia, że na podstawie umowy z zielonogórską elektrociepłownią ustalane są w cyklach rocznych:

- Ostatnie podwyżki, które mieliśmy były we wrześniu, były na poziomie 3% i obowiązują do końca września następnego roku. Oprócz jednego budynku spółdzielnia w całości podłączona jest do elektrociepłowni w prawie wszystkich naszych zasobach. Nie mamy żadnej informacji, że jakaś podwyżka będzie nas obowiązywać w styczniu czy lutym. Do końca września mamy ustalone ceny - zaznacza Tomasz Kasprzyszak dodając - na dzień dzisiejszy mamy to szczęście, że z Energetyką jesteśmy niemal w całości podłączeni w zakresie dostawy ciepła.

W przypadku wspomnianego budynku, który nie jest podłączony do sieci spółdzielnia wystosowała oświadczenie, że dostawa gazu dotyczy gospodarstw domowych, co będzie miało wpływ na wysokość podwyżek cen gazu.

Ciepło "miejskie" - jakie są realia tego rozwiązania?

O komentarz w sprawie kwestii korzystania odbiorców z przyłączenia się do sieci miejskiej poprosiliśmy Biuro Prasowe PGE Energia Ciepła S.A.

W związku z ostatnimi podwyżkami oraz faktem oferowania przez Elektrociepłownię „Zielona Góra” S.A. stałych cen do 2024 r. notowane jest większe zainteresowanie przyłączaniem się podmiotów do sieci grzewczej:

- Elektrociepłownia „Zielona Góra” S.A. (EC ZG) jest koncesjonowanym wytwórcą i dystrybutorem ciepła sieciowego w Zielonej Górze i ustalanie wysokości oraz zmiany cen na wytwarzanie oraz dystrybucję ciepła podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Należy podkreślić, że Taryfa dla ciepła dotyczy wszystkich klientów Elektrociepłowni, nie ma w niej podziału na klientów biznesowych i indywidualnych. Zatwierdzone w obecnie obowiązującej taryfie przez okres roku, tj. do dnia 31.08.2022 r. ceny i stawki opłat sprzedaży i dostawy ciepła bez podatku VAT (netto) pozostają bez zmian. Natomiast wskutek rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz.U z 20 grudnia 2021 poz. 2350) - w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 marca 2022 r. czasowemu obniżeniu ulegnie stawka podatku VAT (z 23 proc. na 8 proc.) od nabycia energii cieplnej. Oznacza to, że w wyniku działań osłonowych Rządu nasi klienci w I kwartale 2022 r. zapłacą za usługę dostawy ciepła mniej. Możemy potwierdzić, że wraz z sygnałami z rynku w IV kwartale 2021 roku o prognozowanych podwyżkach cen gazu i energii elektrycznej zwiększyła się też ilość zapytań podmiotów o możliwość przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Zapytania pochodzą zarówno ze strony odbiorców komercyjnych, podmiotów użyteczności publicznej, jak i wspólnot mieszkaniowych dotychczas wykorzystujących własne indywidualne źródła ciepła.

Klienci korzystający z ogrzewania "miejskiego" mogą zauważyć kilka grup korzyści:

- Korzyści dla Klientów korzystających z ciepła sieciowego możemy podzielić na te ekonomiczne i te z zakresu bezpieczeństwa użytkownika. W pierwszej grupie można umieścić uniknięcie po stronie klienta kosztów związanych z inwestycją w budowę przyłącza i węzła ciepłowniczego, obsługą oraz remontem przyłącza cieplnego i węzła. Ponadto koszty eksploatacji węzła ciepłowniczego są niższe niż koszty eksploatacji innych indywidualnych źródeł ciepła, takich jak np. kotłownia gazowa czy pompy ciepła. Ciepło systemowe charakteryzuje się wysoką regulowalnością, co oznacza, że jego zużycie można dokładnie dostosować do zapotrzebowania, przez co unika się niepotrzebnych strat. Natomiast wśród korzyści z zakresu bezpieczeństwa możemy wymienić wysoką dyspozycyjność dostaw ciepła, brak zagrożeń pożarowych, wyeliminowanie problemu niskiej emisji spalin, a co za tym idzie wykluczenie ryzyka zatrucia gazami spalinowymi, w szczególności bardzo toksycznym tlenkiem węgla.

Mieszkańcom wspólnot mieszkaniowych, posiadającym własne kotłownie dotychczas opłacało się korzystać z tego rozwiązania. Nie wszystkie koszty tego rozwiązania są im znane.

- Część wspólnot mieszkaniowych wykorzystuje do ogrzewania swoich zasobów własne kotłownie lokalne - ten sposób ogrzewania nie jest wcale tańszy od ciepła sieciowego – szczególnie gdy uwzględni się w kalkulacji kosztu ogrzewania zmienność rynkowych cen paliw, w tym gazu i oleju opałowego, konieczność ponoszenia kosztów eksploatacji kotłowni z wszelkimi urządzeniami jak przewody spalinowe, zasobniki ciepłej wody, palniki gazowe oraz bardzo dużego kosztu (raz na 10-15 lat) modernizacji lub wymiany kotłów. Wśród naszych klientów jest coraz więcej wspólnot mieszkaniowych, które rezygnują z indywidualnych źródeł ogrzewania na rzecz ciepła sieciowego.

Mieszkańcy zastanawiają się czy istnieje ryzyko, że po okresie "odmrożenia" cen po 2024 roku koszty ogrzewania mogą drastycznie wzrosnąć.

Ceny ciepła sieciowego są stabilne przez fakt tworzenia ich na podstawie ponoszonych uzasadnionych kosztów i weryfikacji ich przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Tak jak nie możemy mówić jednak o efekcie ich „zamrożenia”, tak nie zaistnieje „odmrożenie”. Możemy zapewnić, że przez fakt, że taryfa na ciepło podlega regulacji niemożliwy jest scenariusz wzrostu cen ciepła sieciowego w trakcie obowiązywania zatwierdzonej taryfy dla ciepła.

Rozwiązanie, które najczęściej wybierają indywidualni odbiorcy przy podpisywaniu umów jest dogodne dla indywidualnego odbiorcy.

- Klienci z oferty Spółki wybierają najczęściej wariant dostawy ciepła, w którym to Elektrociepłownia „Zielona Góra” jest inwestorem w przyłącze i węzeł ciepłowniczy. W ten sposób klient nie musi zajmować się finansowaniem, projektowaniem i wykonaniem przyłącza ciepłowniczego oraz węzła cieplnego, nie zajmuje się również eksploatacją tych urządzeń. Taki model realizacji usługi przyłączenia i dostawy ciepła jest przez klientów uważany za najlepszy. W razie potrzeby klient może wezwać o każdej porze dnia i nocy fachowców z Pogotowia Ciepłowniczego, którzy zajmą się usunięciem przyczyny zakłócenia w dostawie ciepła.

WIDEO: Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Zielona Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie