Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zimą Odrą płynie ryż? Dlaczego zatory śryżowe są groźne

Jerzy Malicki
Kiedy w styczniu 2010 roku Odra wyglądała podobnie jak dzisiaj, dziennikarz pewnej poczytnej, regionalnej gazety, spytał mnie o zjawiska lodowe na rzece. Usłyszał wtedy o płynącym śryżu. Na drugi dzień przeczytałem, że Odrą płynie ryż.

Woda stojąca zamarza jednolicie na całej powierzchni. W wodach płynących, w zależności od ich wartkości, w nurcie tworzy się śryż, a lód stały tworzy się jako przybrzeżny, głównie w zakolach rzeki oraz między ostrogami i przyrasta ku jej nurtowi. Śryż, inaczej zwany lodem prądowym, tworzą kryształki lodu. Powstają one w płynącej wodzie, w ujemnych temperaturach i mają tendencję do skupiania się w bryłki, a te w większe, podobne do kry, tafle. Śryż ma tendencję do osadzania się na naturalnych przeszkodach, jak filary mostów, czy inne budowle hydrotechniczne. Tam też mogą tworzyć się zatory śryżowe, które w przeciwieństwie do lodowych, przez ich ziarnistą strukturę, trudne są do usunięcia, nie poddają się lodołamaczom.

W czwartek rano, 2 lutego, w Lubuskiem było -17. To i tak mało w porównaniu ze wschodem Polski, gdzie temperatura zbliżyła się do -30. Mroźny wyż syberyjski zagościł u nas na dobre. Szczyt jego aktywności zapowiedziany jest na ten weekend, ale o ile pierwsze prognozy mówiły o uldze w najbliższym tygodniu, o tyle najnowsze mówią o następnym mroźnym tygodniu. Na chwilę obecną Odra, skuta lodem, stanęła w dolnym biegu, w okolicach Widuchowej i Gozdowic oraz w górnym odcinku, na wysokości Trestna i Koźla. W dole z powodu zwolnienia swojego nurtu, w górze z powodu węższego koryta i budowli hydrotechnicznych. Skute lodem są wszystkie nasze lokalne rzeczki: Śląska Ochla, Czarna Struga, Krzycki Rów. Wzdłuż Odrzańskiej Drogi Wodnej rozlokowane są patrole z nadzorów wodnych, które na bieżąco informują na temat zachowania się rzeki i zjawisk lodowych na niej występujących. Na chwilę obecną rzeka u nas nie stanowi zagrożenia.

W ciągu najbliższych dni na odcinku Odry granicznej poniżej Gozdowic (wsi w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim) będą się utrzymywać wysokie stany wody z przekroczeniem stanu alarmowego włącznie, spowodowane występowaniem lokalnych zatorów śryżowych.

Zapisz się do newslettera! Dodaj też swój artykuł lub prześlij swoje zdjęcia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto