Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zmieni się napis w miejscu, gdzie stała synagoga? Tego domaga się radny PiS

Leszek Kalinowski
Głaz z napisem o dawnej synagodze został uroczyście odsłonięty dziesięć lat temu
Głaz z napisem o dawnej synagodze został uroczyście odsłonięty dziesięć lat temu Leszek Kalinowski
Tu, gdzie do czasu nocy kryształowej stała synagoga, dziś jest głaz z napisem: W tym miejscu stała synagoga, zniszczona przez nazistów 9/10 listopada 1938 r.” Radny Marek Budniak apeluje, by dopisać do nazistów określenie – niemieckich.

O sprawie radny Marek Budniak (klub PiS) mówił na sesji.

- Chcę przypomnieć i zwrócić uwagę, że na kamieniu, który oznacza miejsce byłej synagogi żydowskiej, mamy napis, który jest niepełny. Wydaje mi się, że w toku tej dyskusji, która w tej chwili odbywa się w Polsce, należy na to zwrócić uwagę, że sprawcami tego zniszczenia byli niemieccy naziści – podkreślał radny PiS Marek Budniak. - I bardzo bym prosił o zajęcie się tą sprawą przez prezydenta Janusza Kubickiego i instytucje przez niego prowadzone, aby doprowadzić do napisu, który powinien być zgodny z prawdą historyczną, czyli niemieccy naziści.

Radny złożył w tej sprawie interpelację. W odpowiedzi od prezydenta czytamy:

„W porozumieniu z Lubuską Fundacją „Judaica”, która ze środków własnych w 2008 r. umieściła przy Filharmonii Zielonogórskiej głaz z napisem: „W tym miejscu stała synagoga zniszczona przez nazistów 9/10.XI.1938” rozważę uzupełnienie tego miejsca o tablicę informacyjną”.

Warto dodać, że synagoga została zbudowana w latach 1882-1883, otwarta została 19 kwietnia 1883 roku. W czasie nocy kryształowej bojówki hitlerowskie spaliły bożnicę. Po II wojnie światowej nie została ona odbudowana. Dziś na jej miejscu znajduje się Filharmonia Zielonogórska.

W rocznicę nocy kryształowej w 2008 roku odsłonięty został uroczyście obelisk, który ufundowała Lubuska Fundacja Judaica.

Jedynym przedmiotem, który do dziś zachował się z dawnej synagogi jest karafka liturgiczna. Została znaleziona w Niemczech. A następnie przekazano ją Lubuskiej Fundacji Judaica. Zaprezentowano ją w 2007 podczas wystawy Marka Szpaka zatytułowanej „Cmentarze żydowskiej na Ziemi Lubuskiej”.

Zobacz też: Magazyn Informacyjny GL (27.04.2018)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto