Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zostanie utworzony Zespół Przyrodniczo-Krajoznawczy "Źródlisko Gęśnika"?

Redakcja
- Tereny cenne przyrodniczo powinniśmy chronić, stąd projekt uchwały o utworzeniu Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego "Źródlisko Gęśnika" - mówi radny Paweł Zalewski
- Tereny cenne przyrodniczo powinniśmy chronić, stąd projekt uchwały o utworzeniu Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego "Źródlisko Gęśnika" - mówi radny Paweł Zalewski Archiwum Pawła Zalewskiego
Jest gotowy projekt uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego o nazwie „Źródlisko Gęśnika”. Chodzi o ochronę cennych przyrodniczo terenów, znajdujących się w sąsiedztwie osiedla Pomorskiego.

Miasto musi się rozwijać, a to często wiąże się z wycinką lasu. Wielu mieszkańców mówi, że nie żal im lasów przemysłowych, bo i tak przeznaczone są do wycinki. Ale za wszelką cenę powinniśmy chronić obszary cenne przyrodniczo, a tych przecież nie brakuje.
- Taki zrównoważony rozwój powinien być kierunkiem dla naszego miasta – uważa Krystyna Małaczyńka. – Przyroda jest ważna i trzeba on nią rozsądnie dbać.

Mazurskie storczyki o zielonogórskie nasięźrzały

Dr Sebastian Pilichowski, Paweł Zalewski i Marcin Dziubek przygotowali projekt uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego o nazwie „Źródlisko Gęśnika”.
Obejmowałby on teren o powierzchni około 68 hektarów. Na jego obszarze znalazłyby się użytki ekologiczne „Mazurskie storczyki” i „Zielonogórskie nasięźrzały”
i pomnik przyrody „Łęgi Gęśnika”.
Jak podkreślają autorzy projektu – są tu źródliska, tereny zasobne w wodę, niewielkie jeziorka, urozmaicony krajobraz, bioróżnorodność, wilgociolubne lasy łęgowe, chronione storczyki, czosnek niedźwiedzi, rzadkie motyle i ptaki oraz relikt przeszłości narażony na wymarcie - nasięźrzał. Ten różnorodny biologicznie i bardzo zbliżony do naturalnego ekosystem powstał wtórnie na byłych terenach rolniczych. Stało się to dzięki obecności wody (której niedostatek odczuwamy coraz bardziej z uwagi na klimatyczne zmiany) oraz dzięki potężnej sile regeneracyjnej samej natury.
Cały obszar źródliska jest zagrożony degradacją przez postępującą urbanizację miejską. Ten przyrodniczy teren zasługuje na naszą ochronę i potrzebuje jej.

Zyskujemy czyste powietrze lepszy mikroklimat

Korzyści jakie oferuje ten teren dla miasta i mieszkańców to wysokiej jakości przyrodniczy krajobraz świadczący usługi ekosystemowe, czyli czyste powietrze, dobry mikroklimat, ścieżki i miejsca odpoczynku wśród urozmaiconej zieleni i zbiorników wodnych oraz zasilanie w wodę (wspólnie z drugim źródliskiem w Parku Poetów) strumienia Gęśnik.
- Dokumentacja przyrodnicza została przekazana do urzędu, opisuje hydrologię, siedliska przyrodnicze, stwierdzone gatunki chronionych roślin i zwierząt oraz gatunki typowe i charakterystyczne na tym terenie, zawiera wszystkie niezbędne mapki i wykaz działek ewidencyjnych, zakres ochrony, niezbędne zabiegi ochrony czynnej, uwarunkowania społeczne, działania jakie można podjąć wspólnie z mieszkańcami i dla nich, cele ochrony i uzasadnienie ochrony oraz źródła pokrycia kosztów – mówi radny Paweł Zalewski.

Jak zachowa się rada na sesji?

Celami podstawowymi powołania ZPK wraz z dodatkowymi formami ochrony są:
- zachowanie i ochrona pozostałości obszaru źródliskowego nr 1 cieku wodnego Gęśnik,
- ochrona (w tym czynna) oraz stały monitoring lokalnej populacji storczyków i nasięźrzała pospolitego,
- zachowanie siedlisk i ochrona innych gatunków roślin i zwierząt prawnie chronionych wymienionych w załączonej dokumentacji,
- stały monitoring i ochrona (w tym czynna - jeśli konieczne, co wymaga badań i ekspertyzy przyrodniczo - hydrologicznej) zasobów wodnych obszaru, w tym powierzchniowych zbiorników wodnych będących m.in. miejscem rozrodu płazów,
- zachowanie pozostałości naturalnych siedlisk zaliczanych do łęgów jesionowo-olszowych,
- zachowanie pozostałości naturalnych siedlisk zaliczanych do łąk storczykowych,
- zachowanie i wzmacnianie różnorodności biologicznej i krajobrazowej opartej na siedliskach łęgowych i łąkowych oraz zasobach wód powierzchniowych i gruntowych.
Po zapoznaniu się z dokumentami przez miasto, a potem radnych uchwała powinna zostać poddana głosowaniu. Jakie będzie wynik? Przekonamy się pewnie niebawem.

ZOBACZ TEŻ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto