Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania laryngologiczne dla Lubuszan. Masz 40-65 lat, możesz się zgłosić!

Redakcja
Konferencja prasowa dotycząca bezpłatnych badań profilaktycznych, dotyczących raka głowy i szyi - Zielona Góra - 21 września 2020
Konferencja prasowa dotycząca bezpłatnych badań profilaktycznych, dotyczących raka głowy i szyi - Zielona Góra - 21 września 2020 Jacek Katos
Bezpłatne badania, dotyczące profilaktyki nowotworów głowy i szyi można wykonać w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze, który jako jedyny w Lubuskiem realizuje ministerialny program profilaktyki w tym zakresie.

Od poniedziałku, 21 bm,, trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. To bardzo dobry moment, by wznowić badania tak ważnego programu, który jest realizowany od 2017 roku. Z powodu pandemii koronawirusa, darmowe badania zostały wstrzymane.

20-procentowy wzrost zachorowań na nowotwory głowy i szyi

Badania przeznaczone są one dla Lubuszan w wieku 40-65 lat, którzy zaobserwują u siebie niepokojące objawy.
Pod względem częstości występowania nowotwór głowy i szyi zajmuje szóste miejsce wśród wszystkich raków. Liczba chorych jest dwukrotnie większa niż pacjentek z rakiem szyjki macicy. Na przestrzeni ostatnich 15 lat odnotowano 20-procentowy wzrost liczby zachorowań.
Do niedawna byli to głównie ludzie po 50. roku życia, nadużywający alkoholu i papierosów, ale obecnie mówi się o fenomenie epidemiologicznym i tzw. młodych dorosłych. To osoby nie mające 40 lat, które nigdy nie paliły i nie nadużywały alkoholu. Badania wykazały, że w ich przypadku czynnikiem ryzyka jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. To właśnie zakażenie HPV po latach może doprowadzić do rozwinięcia złośliwych nowotworów głowy i szyi.
Leczenie w tym przypadku jest interdyscyplinarne. I jeśli pacjent zgłosi się szybko, skuteczność leczenia wynosi wtedy 80-90 procent.

Szpital chce wykonać 2.500 badań

- Realizujemy ten program, bo o wiele tańsza jest profilaktyka i wczesna diagnostyka, a najważniejsze, daje gwarancje skutecznego wyleczenia raka. Chcemy zwrócić uwagę mieszkańcom naszego regionu, że bezpłatnie badamy i można się zgłosić –mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak.
W ramach projektu wykonano 1400 specjalistycznych badań laryngologicznych pacjentom z grupy ryzyka. Tym, u których wykryto nieprawidłowości wykonano diagnostykę pogłębioną. W ramach programu takich badań szpital chce wykonać łącznie 2500. Podpisano również ponad 60 umów o współpracy z placówkami POZ w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz dolnośląskim, gdzie przeszkolono lekarzy i pielęgniarki w zakresie wdrażania programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi.

Wczesne wykrycie raka, oznacza większe szanse na wyleczenie

Dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ. kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii, kierownik Katedry Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Collegium Medicum UZ podkreślił, że objawy nowotworów głowy i szyi mogą przypominać bardzo banalne schorzenia, takie jak katar, czy przeziębienie. – Jeśli jednak taki stan utrzymuje się trzy tygodnie, należy zgłosić się na badania – radził. - Jeżeli zgłosimy się szybko mamy szansę, po pierwsze wyleczyć chorego, a po drugie, jego leczenie jest oszczędzające co oznacza, że nie musimy usunąć na przykład krtani, czy w inny sposób okaleczyć pacjenta – dodała dr n. med. Róża Poźniak-Balicka, kierownik Klinicznego Oddziału Radioterapii i Zakładu Radioterapii, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

Dla kogo program?

Dla pacjentów w wieku 40-65 lat, którzy mają co najmniej jeden z poniżej wymienionych objawów przez minimum 3 tygodnie i nie są to objawy związane z infekcją górnych dróg oddechowych:

  • - pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone lub białe naloty w jamie ustnej
  • - ból gardła
  • - przewlekła chrypka
  • - guz na szyi
  • - niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa
  • - ból w trakcie oraz/lub problemy z przełykaniem

Jak się zarejestrować?

Rejestracja na badania odbywa się telefonicznie pod numerem telefonu 68 32 96 621 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. Badania odbywają się w poradni laryngologicznej Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o.
Trochę statystyki

W 2016 r. w województwie lubuskim odnotowano 126 zachorowań (28 kobiet i 98 mężczyzn) i aż 116 zgonów (22 kobiety i 94 mężczyzn).

Tylko w naszym szpitalu w 2019 r. leczono z powodu nowotworów głowy i szyi 462 pacjentów, w 2020 – 408. W tym czasie radioterapii poddano 76 chorych w 2019 i 40 w 2020 . Aż 60 % pacjentów w momencie diagnozy jest w zaawansowanym stopniu choroby.

ZOBACZ TEŻ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto