Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowy roaming w całej Unii jeszcze przez co najmniej 10 lat, do tego lepszy internet. Europosłowie Komisji Rynku Wewnętrznego zdecydowali

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Na zniesieniu opłat za roaming skorzystało dotąd około 170 milionów Europejczyków podróżujących po Unii. Wcześniej ponosili oni bardzo wysokie koszty rozmów międzykrajowych, a z transmisji danych nie korzystał prawie nikt, bo ceny za MB były zaporowe.
Na zniesieniu opłat za roaming skorzystało dotąd około 170 milionów Europejczyków podróżujących po Unii. Wcześniej ponosili oni bardzo wysokie koszty rozmów międzykrajowych, a z transmisji danych nie korzystał prawie nikt, bo ceny za MB były zaporowe. Przemyslaw Swiderski
Przepisy gwarantujące mieszkańcom krajów Unii Europejskiej darmowy roaming na terenie całej wspólnoty powinny zostać wydłużone o co najmniej 10 lat – taką opinię przedstawiła na Komisji Rynku Wewnętrznego i Praw Konsumentów (IMCO) Parlamentu Europejskiego krakowska europosłanka Róża Thun. Poparła ją przytłaczająca większość członków komisji i jest niemal pewne, że europarlament przegłosuje wkrótce niezwykle korzystne dla konsumentów zniesienie opłat za roaming. Zgodnie z wnioskiem krakowianki, europosłowie z IMCO postulują także zapewnienie lepszej jakości usług roamingu. Chodzi m.in., byśmy podczas zagranicznych wojaży mogli korzystać z takiej samej prędkości internetu jak w domu.

Na zniesieniu opłat za roaming skorzystało dotąd około 170 milionów Europejczyków podróżujących po Unii. Wcześniej ponosili oni bardzo wysokie koszty rozmów międzykrajowych, a z transmisji danych nie korzystał prawie nikt, bo ceny za MB były zaporowe. Dzisiaj, za sprawą unijnych przepisów, których główną negocjatorką była Róża Thun, operatorzy mają obowiązek zapewnić wszystkim klientom możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych na terenie całej UE na identycznych zasadach jak w kraju macierzystym konsumenta. Obowiązują także pokaźne pakiety internetu, które można wykorzystać w roamingu podczas zagranicznych wojaży.

Przyjęte teraz rozporządzenie ma zapewnić dalsze możliwości korzystania z tych ułatwień. Europosłowie chcą również na łożyć na operatorów obowiązek zapewnienia co najmniej takiej samej prędkości internetu w roamingu jak w domu, a także zagwarantować ochronę przed wysokimi kosztami połączeń z sieciami satelitarnymi dla pasażerów statków lub samolotów oraz obniżenia cen połączeń międzynarodowych wewnątrz UE.

- Przedłużenie przepisów roamingowych na kolejne lata to dobra okazja, by je dopracować. Z badań wynika bowiem, że co trzeci podróżny narzeka na słabszą jakość Internetu mobilnego w czasie pobytu za granicą, niż ta którą ma u siebie. Do tego dochodzą kwestie związane z horrendalnymi rachunkami za niezamierzone połączenia z sieciami satelitarnymi na statkach czy w samolotach. Między innymi nad rozwiązaniem tych problemów skupiłam się w raporcie

– wyjaśnia Róża Thun.

Proponowane przez Różę Thun zapisy, po raz pierwszy w historii, nakładają na operatorów sieci komórkowych obowiązek zapewnienia jasnej i pełnej informacji o kosztach związanych z połączeniem z sieciami satelitarnymi. Tekst proponuje także nałożenie na operatorów obowiązku zapewnienia odpowiedniej informacji konsumentom dot. kontaktu ze służbami ratunkowymi, w razie nagłego wypadku. Dostawca usługi ma wysyłać informację o korzystaniu z numeru 112 wraz z linkiem, z którego korzystanie ma być darmowe i dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Dodatkowo europosłanka nalega na obniżenie stawek hurtowych (w rozliczeniach pomiędzy operatorami) oraz ograniczenie możliwości doliczania opłat przez operatorów w momencie gdy z internetu korzystamy więcej za granicą niż w kraju. Prace nad takimi rozwiązaniami trwają obecnie z jej udziałem w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).

- Stawki hurtowe muszą być niskie, nie większe niż 50 euro centów za 1 GB do 2025 roku. Nie powinniśmy zapominać, że niektórzy operatorzy płacą więcej za możliwość korzystania z usług roamingowych niż wynosi przychód, który z tej usługi otrzymują od swoich klientów. A to z kolei powoduje, że mogą nakładać dodatkowe opłaty. Obniżenie stawek hurtowych nie leży jedynie w interesie konkurencji, ale także konsumentów

– argumentuje Róża Thun.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto