Depresja to choroba. Nie można jej lekceważyć! Nieleczona może być bardzo groźna. W skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci - objawy

Michał Korn
Michał Korn
MĘSKA DEPRESJA:
Są osoby, które uważają, że jest rodzaj depresji występujący wyłącznie u mężczyzn w średnim wieku. 

OBJAWY:
- odczucie pustki;
- przeświadczenie o wypaleniu;
- nerwowość i drażliwość;
- frustracja;
- agresja;
- niecierpliwość;
- uzależnienie od alkoholu.
MĘSKA DEPRESJA: Są osoby, które uważają, że jest rodzaj depresji występujący wyłącznie u mężczyzn w średnim wieku. OBJAWY: - odczucie pustki; - przeświadczenie o wypaleniu; - nerwowość i drażliwość; - frustracja; - agresja; - niecierpliwość; - uzależnienie od alkoholu. Pixabay
Udostępnij:
17 stycznia obchodzimy tzw. "Blue Monday", czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Z kolei 23 lutego obchodzony jest Dzień Walki z Depresją - to rodzaj choroby, której nie należy lekceważyć. Nieleczona może zakończyć się śmiercią. Jak rozpoznać depresję u bliskiej nam osoby? Skąd wiadomo, że sami na nią cierpimy i jak sobie z nią radzić?

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest chorobą śmiertelną. Szacuje się, że do końca 2020 roku będzie ona na drugim miejscu najczęstszych chorób, a do 2030 – na pierwszym. W Polsce na depresję choruje około 1,5 miliona osób. Jak odróżnić smutek od depresji?

Trwa głosowanie...

Znasz kogoś, kto kiedykolwiek zmagał lub zmaga się z depresją?

Depresji nie wolno bagatelizować

Badania pokazują, że aż 1,5 miliona Polaków cierpi na depresję i aż u 25 proc. ludzi na świecie prędzej czy później pojawią się kliniczne objawy tej choroby. Ważne jest jednak, abyśmy potrafili odróżnić depresję od smutku czy żałoby po kimś bliskim.

OBJAWY DEPRESJI:

MĘSKA DEPRESJA:
Są osoby, które uważają, że jest rodzaj depresji występujący wyłącznie u mężczyzn w średnim wieku. 

OBJAWY:
- odczucie pustki;
- przeświadczenie o wypaleniu;
- nerwowość i drażliwość;
- frustracja;
- agresja;
- niecierpliwość;
- uzależnienie od alkoholu.

Depresja to choroba. Nie można jej lekceważyć! Nieleczona mo...

Odczuwanie pewnego rodzaju melancholii, przygnębienia, smutku, jest czym naturalnym w naszym życiu. Zwykle towarzyszy temu pasmo niepowodzeń (problemy miłosne, brak pracy). Nie oznacza to jednak, że cierpimy na depresję. Przecież nadal podejmujemy decyzje i nic od wewnątrz nad nie blokuje. Z czasem negatywny nastrój w końcu ustępuje i znów się uśmiechamy, zaczynamy dostrzegać pozytywne strony życia, normalnie funkcjonujemy.

Depresja natomiast to stan, który utrzymuje się kilka tygodni, a nawet miesięcy. Może być punktem wyjścia do poważnych powikłań zdrowotnych, w skrajnych przypadkach targnięcia się na swoje życie, a nawet śmierci. Obecnie depresja jest tak popularna, że każdy z nas choć raz w życiu może spotkać osobę cierpiącą na nią.

Terapia jest lekiem na wszystko

Długotrwałe przygnębienie związane z tą chorobą jest niezależne od okoliczności. Jeśli każdego dnia (i ciągnie się to tygodniami, miesiącami) jesteś przygnębiony, apatyczny, obojętny na wszystko, zaniepokojony, to taki stan nazywamy właśnie depresją. Zarówno przy zwykłym stanie przygnębienia, jak i przy depresji znaczącą rolę w terapii odgrywają bliscy znajomi, rodzina (wiele osób wyraża chęć przebywania w towarzystwie czy rozmowy na temat problemów) i przede wszystkim lekarz do którego trzeba się udać!

Są jednak różne rodzaje i objawy depresji. Najgorsze jednak jest to, że można chorować na depresję i nie być tego świadomym, bowiem jej objawy nie zawsze są jednoznaczne. Depresja czasami potrafi sprytna i się ukryć. Dlatego właśnie tak ważne jest zapoznanie się z jej rodzajami i obserwowanie własnego zachowania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

JAK ROZPOZNAĆ DEPRESJĘ - OBJAWY:

Objawy depresji

Zobacz również: Jak odróżnić smutek od depresji?

źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie