Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego mamy na oku bociany, bo przynoszą dzieci?

Andrzej Roch Kowalski, Kali
Bociany przynoszą nam szczęście, dlatego tak chętnie przyjmujemy je w naszych gospodarstwach
Bociany przynoszą nam szczęście, dlatego tak chętnie przyjmujemy je w naszych gospodarstwach Andrzej Roch Kowalski, Tomasz Rybarczyk, Mariusz Kapała
Znów więcej wiemy o bocianach z naszego regionu. A to dzięki corocznym badaniom, prowadzonym od kilkunastu lat przez Katedrę Ochrony Przyrody Uniwersytetu Zielonogórskiego z prof. Leszkiem Jerzakiem na czele. Badania dotyczą populacji bociana białego na terenie powiatu zielonogórskiego.

Badania dotyczą liczebności ptaków, obrączkowania , pożywienia oraz pomocy w zakładaniu nowych gniazd (platform). W obrączkowaniu oprócz prof., Jerzaka biorą udział: pan Jerzy Wirski i Andrzej Kowalski. Wcześniej miłośnicy bocianów zajmowali się tylko liczeniem młodych bocianów w poszczególnych gminach zielonogórskiego powiatu.

Mierzy też długość dzioba bociana

Liczenia bocianów dokonuje się w I połowie lipca, kiedy młode już stoją na gnieździe, ale jeszcze nie latają, wtedy łatwo je odróżnić od dorosłych po czarnych dziobach i nogach. Natomiast obrączkowanie przeprowadza się wcześniej – II połowa czerwca, kiedy młode tylko „siedzą” w gnieździe. Jak to się odbywało? Wypożyczonym z sulechowskiej spółki „SuPeKom” podnośnikiem podjeżdżano pod te gniazda, gdzie było to możliwe. Do kosza najczęściej wchodzili prof. Jerzak i Andrzej Kowalski, czasami również asystenci z Katedry Ochrony Przyrody(max. 2 osoby) i odbywała się jazda w górę. Młode bociany zaskoczone widokiem ludzi odruchowo i instynktownie udają martwe, ale zachowując spokój można je na gnieździe przemieścić, aby zmierzyć długość dzioba, czasami zważyć, lub pobrać próbkę odchodów.

Na ekranie można prześledzić drogę, którą przebyły bociany

Obrączkę zaciskową wykonaną z plastiku, składającą się z dwóch części zakłada się na goleń lewej nogi. Na obrączce jest wygrawerowany numer, litery PLG, które oznaczają stację ornitologiczną w Gdańsku oraz adres internetowy. U dorosłych ptaków jest ona widoczna na górnej części nogi, dlatego przy pomocy lunety można odczytać ten numer. Należy dodać, że zaobrączkowane w tym roku bociany wrócą w nasze okolice dopiero za 3 lata, żyjąc i dojrzewając w tym czasie w Afryce. Tegoroczne obrączkowanie odbyło się 22 czerwca a obrączki otrzymały 32 młode bociany z gmin: Babimost, Kargowa, Sulechów i Trzebiechów. Kilka lat temu dwa młode bociany z Krężoł oprócz obrączek otrzymały na drogę miniaturowe nadajniki GPS, wysyłające dwa razy na dobę sygnał zsynchronizowany z komputerem. Na ekranie można było prześledzić drogę, którą przebyły ptaki.

Jeden, przez rok nadawał sygnał z Zachodniej Afryki, drugi poleciał dalej i przez dwa lata mieszkał w wiosce murzyńskiej na południu Afryki, skąd dochodził sygnał.

Liczebność bociana zależy od pogody

Gniazdo bocianie zbudowane jest z gałęzi co roku uzupełniane oraz suchej trawy, przy pomocy której rodzice utrzymują higienę w gnieździe, kiedy pisklęta są małe i nie mogą wstawać. Bardzo często znajdujemy w gnieździe zwoje sznurka rolniczego używanego do wiązania słomy. Bywa, że sznurek zaplątuje się w nogi piskląt i ptak zostaje uwięziony w gnieździe, albo traci nogę do której nie dopływa krew. Znajdywane są także tzw. wypluwki, czyli zwrócone, niestrawione resztki pokarmu (sierść i kostki myszy, pokrywy skrzydeł chrząszczy). W jednym z gniazd znaleziono dużo torebek foliowych oraz rękawicę ochronną.
Liczebność populacji bociana białego w powiecie zielonogórskim ma się dobrze, ale zmienia się w zależności od pogody. Późna, mokra i zimna wiosna oraz suche i gorące lato powodują niedobór dżdżownic – podstawy bocianiego menu, w skład którego wchodzą jeszcze: myszy, chrząszcze, zaskrońce, jaszczurki oraz żaby. W gminie Sulechów są 33 gniazda, ale zasiedlonych jest około połowy, natomiast w obrębie miasta zbudowanych jest aż 7 gniazd. W miejsce opuszczonych lub zniszczonych bociany zakładają nowe i to jest bardzo optymistyczna wiadomość.
POLECAMY TEŻ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto