Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego zamykamy ranking innowacyjności w kraju? I dlaczego Zielona Góra spadła w innym rankingu? Będziesz zaskoczony

Leszek Kalinowski
Pozycja województwa lubuskiego w rankingach innowacyjności, mimo ciągłego wzrostu nakładów na innowacje oraz prowadzenia polityki wspierającej działalność B+R lubuskich przedsiębiorców, nie jest zadowalająca.
Pozycja województwa lubuskiego w rankingach innowacyjności, mimo ciągłego wzrostu nakładów na innowacje oraz prowadzenia polityki wspierającej działalność B+R lubuskich przedsiębiorców, nie jest zadowalająca. Mariusz Kapała, Leszek Kalinowski
W rankingu „Indeks Millennium 2020 – Potencjał Innowacyjności Regionów” województwo lubuskie zajęło 16 miejsce. Dlaczego wypadamy tak słabo? I to nie pierwszy raz. Czy jest szansa na poprawę? A coś się stało w tym roku (w innym rankingu) z Zieloną Górą? - pytają nasi Czytelnicy.

- Chwalimy się ciągle jakimiś inwestycjami za grube miliony, a one jakoś się nie przekładają na to, żebyśmy byli lepiej postrzegani w zakresie innowacyjności – mówi Patryk Ksawery Banaszkiewicz z Zielonej Góry. – Dlaczego wciąż tak trudno nam się wybić. Bo od lat wypadamy słabo.

Indeks Millennium 2020 – Potencjał Innowacyjności Regionów - Mazowsze na czele

„Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów” powstał w 2016 roku. Od tego czasu prym wiedzie województwo mazowieckie. Liderami są także: małopolskie i dolnośląskie.
Badanie obejmuje pięć kategorii: wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój, edukacja policealna, liczba pracujących w sektorze B+R, liczba wydanych patentów. Przy konstruowaniu rankingu wzięto pod uwagę także dane z września br. Głównego Urzędu Statystycznego. Można było zdobyć od 1 do 100 punktów. Jakie więc były wyniki?
Województwo mazowieckie zdobyło 99 punktów, małopolskie - 83, dolnośląskie - 73, pomorskie - 64. Województwa: śląskie, łódzkie i wielkopolskie dostały po 55 punktów, a lubelskie – o jeden punkt mniej. Województwa: zachodniopomorskie zostało ocenione na 47 pkt., podkarpackie - także na 47, opolskie i kujawsko-pomorskie - po 45 oraz podlaskie - 40. Ostatnia trójka to województwa: warmińsko-mazurskie - 36, świętokrzyskie - 33, lubuskie - 32.

Indeks Millennium 2020 – Potencjał Innowacyjności Regionów - Lubuskie na 16 miejscu

Dlaczego tak słabo wypadamy? – zapytaliśmy o komentarz Macieja Nowickiego - dyrektora departamentu rozwoju regionalnego rozwojowych w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze.
W rankingu „Indeks Millennium 2020 – Potencjał Innowacyjności Regionów” województwo lubuskie zajęło 16. miejsce, spadając o jedną lokatę w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem.
Pozycja województwa lubuskiego w rankingach innowacyjności, mimo ciągłego wzrostu nakładów na innowacje oraz prowadzenia polityki wspierającej działalność B+R lubuskich przedsiębiorców, nie jest zadowalająca. Niska pozycja regionu wynika głownie z jego specyfiki. W gospodarce dominuje sektor MŚP, w którym brak jest rozbudowanych struktur badawczo rozwojowych. Brak dużego ośrodka metropolitarnego nie sprzyja lokowaniu dużych firm z potencjałem innowacyjnym. Słabo rozwinięte szkolnictwo wyższe, daje z kolei bezpośrednie odzwierciedlenie we wskaźniku liczby studentów, co w dalszym etapie nie sprzyja aktywności nauko – badawczej (niskie nakłady na B+R, liczba patentów).

od 16 lat

Działania podejmowane dzisiaj, swoje odzwierciedlenie w rankingach znajdą za kilka lat,

Należy jednak zauważyć, że województwo osiąga najwyższy w kraju odsetek przychodów ze sprzedaży produktów zaliczanych do wysokiej i średniowysokiej techniki, a udział przychodów przedsiębiorstw przemysłowych ze sprzedaży produktów nowych lub ulepszonych w przychodach ogółem był najwyższy w kraju. Świadczy to o sporej aktywności przedsiębiorstw w obszarze innowacji.
Samorząd województwa analizuje wskaźniki innowacyjności i definiuje słabości regionu, podejmuje zdecydowane i odważne kroki, poprzez współpracę z firmami i naukowcami. Od zeszłego roku, przy wsparciu samorządu, w województwie funkcjonuje ośrodek Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, a w ostatnich dniach została podpisana umowa na budowę Parku Technologii Kosmicznych. Będzie to kolejny ośrodek B+R w regionie. Dodatkowo władze województwa szukają rozwiązań również w modelach zarządzania polityką innowacji, wzorując się na dobrych praktykach regionów w kraju i za granicą.

W bieżącym roku Zarząd Województwa zlecił ekspertyzę nt. możliwych rozwiązań wzmocnienia innowacyjności w regionie i kwestia ta była szeroko dyskutowana podczas posiedzenia Rady ds. Rozwoju Województwa Lubuskiego w październiku br.

ZOBACZ TEŻ: ZRÓBMY BIZNES NA KOSMOSIE

Należy mieć na uwadze, że działania podejmowane dzisiaj, swoje odzwierciedlenie w rankingach znajdą za kilka lat, a wspieranie innowacyjności to długotrwały i złożony proces.
Choć wskaźniki ilościowe sytuują region na końcu rankingu, podkreślić należy że w województwie lubuskim powstało i funkcjonuje wiele innowacyjnych firm w różnych branżach, znanych na rynkach krajowych i międzynarodowych, jak np. cinkciarz.pl, e-obuwie, Streamsoft - oprogramowania, LfC –implanty chirurgiczne, MB-Pneumatyka - automotive, Ekoenergetyka - elektromobilność i wiele innych.

Zielona Góra była liderem, a spadła na 45 miejsce. Dlaczego? Miasto odpowiada: nie braliśmy udziału w rankingu

Nasi Czytelnicy zmartwili się też wynikami innego rankingu, tym razem dotyczącego miast na prawach powiatu.
Zielona Góra w Rankingu Samorządów 2020 przeprowadzanym przez "Rzeczpospolitą" zajęła w tym roku 45. miejsce. A przecież dwa lata temu była na szczycie tego zestawienia, A rok temu zdobyła brązowy medal i trzecie miejsce w rankingu. Dlaczego nagle tak mocno spadła? Co się stało?
- W tym roku nie wzięliśmy udziału w rankingu. Mieliśmy ważniejsze rzeczy na głowie z powodu pandemii koronawirusa – przyznaje wiceprezydent Zielonej Góry Dariusz Lesicki. – Nie przesłaliśmy organizatorom rankingu danych, które są uwzględniane przy tworzeniu miejsc, jak to było w poprzednich latach. Nie wiemy na jakiej podstawie zostaliśmy sklasyfikowani. Gdybyśmy uczestniczyli w nim i przekazali nasze dane z pewnością nasza pozycja byłaby dużo wyższa.

Zobacz też: Pierwsza firma w Parku Technologii Kosmicznych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto