Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla rodziców zielonogórskich maluchów. Niektóre miejskie przedszkola skracają przerwę urlopową, by dłużej zająć się dziećmi

Redakcja
Miejskie Przedszkola w Zielonej Górze w wakacje skrócą przerwę urlopową, by dłużej móc zajmować się najmłodszymi mieszkańcami.
Miejskie Przedszkola w Zielonej Górze w wakacje skrócą przerwę urlopową, by dłużej móc zajmować się najmłodszymi mieszkańcami. Mariusz Kapała
Ostatnie miesiące, przez epidemię koronawirusa, na pewno nie były łatwe dla rodziców przedszkolaków. Miasto wzięło potrzeby tych zielonogórzan pod uwagę, niektóre zielonogórskie przedszkola skracają przerwę urlopową, by jak najdłużej opiekować się dziećmi. Sprawdź, które placówki czekają zmiany.

Janusz Rewers, radny Koalicji Obywatelskiej w maju zwrócił się do prezydenta Janusza Kubickiego z interpelacją w sprawie skrócenia przerwy wakacyjnej w miejskich żłobkach i przedszkolach.

"Proszę o rozważenie możliwości zmiany organizacji pracy latem bieżącego roku miejskich przedszkoli i żłobków, poprzez skrócenie przerw wakacyjnych do 2 tygodni oraz utrzymanie ich normalnego funkcjonowania" - pisał radny.

J. Rewers podkreślił, że byłoby to dobre rozwiązanie dla rodzin. Ale zauważał też, że to wyjście byłoby bezpieczniejsze. Zamiast spotykania się dzieci z różnych rejonów miasta w jednym przedszkolu zastępczym.

- Bardzo poważnym problemem jest fakt, że wielu rodziców, między marcem a czerwcem tego roku zmuszonych było do korzystania z płatnych i bezpłatnych urlopów - zauważył jeszcze radny. - Zatem skrócenie wakacyjnej przerwy w miejskich placówkach z 5 do 2 tygodni byłoby dla nich ogromnym ułatwieniem w organizacji pracy w miesiącach letnich.

Miasto podejmuje kroki, by zapewnić dzieciom opiekę w wakacje

- Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców dzieci uczęszczających do miejskich przedszkoli informujemy, że Miasto Zielona Góra podjęło wszelkie działania, aby zapewnić dzieciom opiekę przedszkolną w trakcie wakacji - poinformował zielonogórski magistrat. - Tam, gdzie było to możliwe, przedszkola skróciły przerwy urlopowe i dodatkowo będą pracować w wakacje. Jednak w związku z pandemią COVID-19 przedszkola będą pracowały w ograniczonym zakresie, uruchamiając tylko część grup.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że skrócenie przerwy urlopowej w miejskich przedszkolach to dobry pomysł?

- Pomysł wyniknął z sytuacji, w jakiej jesteśmy, jeśli chodzi o pandemię - mówi Wioleta Haręźlak, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych w zielonogórskim magistracie. - Część rodziców nie będzie miała swojego urlopu, bo będzie pracować. Takie informacje mieliśmy w przedszkolach. Wcześniej rodzice wykorzystali swoje urlopy. W rozmowie z dyrektorami określiliśmy nasze możliwości. Bo przecież nauczyciele też muszą mieć swój urlop.

Okazuje się, że nauczyciele w przedszkolach zgodzili się, by za dodatkową opłatą pracować w tym okresie urlopowym.

- Staraliśmy się, by jak najwięcej przedszkoli było uruchomionych - mówi W. Haręźlak. - By jak najmniej dzieci przemieszczało się między placówkami.

W większości przedszkoli miejskich udało się zostawić oddziały otwarte dla dzieci z tego macierzystego przedszkola.

- Ale również udało się zwiększyć liczbę przedszkoli, które będą przyjmowały dzieci z całego miasta - mówi dyrektor departamentu. - Za to jestem naprawdę wdzięczna nauczycielom. Bo to jest też ogromna odpowiedzialność.

"Takie potrzeby zgłaszali nam rodzice i przedszkola"

Czy miasto wzięło pod uwagę wspomnianą interpelację?

- Ona została złożona, gdy byliśmy już w toku rozmów z dyrektorami - wyjaśnia W. Haręźlak. - Ale tylko jeszcze bardziej pokazała te potrzeby, o których wiedzieliśmy. Rozmawiałam tej w tej sprawie z panem Rewersem. Takie zmiany wymagają wielu ustaleń, od dyrektorów zaś rozmów z pracownikami, poza tym kwestii ustalenia wyżywienia, wynagrodzeń. To szereg spraw do załatwienia.

Dodatkowe terminy otwarcia miejskich przedszkoli w Zielonej Górze w okresie wakacyjnym

Informacje podajemy za zielonogórskim magistratem.

Dodatkowe terminy otwarcia przedszkoli:

 • Miejskie Przedszkolne nr 10 – od 13 lipca do 14 sierpnia;
 • Miejskie Przedszkole nr 14 – od 3 sierpnia do 28 sierpnia;
 • Miejskie Przedszkole nr 17 – od 13 lipca do 24 lipca;
 • Miejskie Przedszkole nr 18 – od 13 lipca do 24 lipca;
 • Miejskie Przedszkole nr 19 – od 3 sierpnia do 14 sierpnia;
 • Miejskie Przedszkole nr 20 - od 13 lipca do 31 lipca 2020
 • Miejskie Przedszkole nr 37 – od 29 czerwca 31 lipca;
 • Miejskie Przedszkole nr 44 – od 13 lipca do 7 sierpnia;
 • Miejskie Przedszkole nr 46 – od 27 lipca do 14 sierpnia.

Terminy otwarcia przedszkoli zastępczych w Zielonej Górze

Przez cały okres wakacji, dla dzieci z zamkniętych przedszkoli, dyżury pełnić będą przedszkola zastępcze.

Terminy otwarcia przedszkoli zastępczych:

 • od 29 czerwca do 3 lipca – Miejskie Przedszkole nr 30, ul. Juliana Tuwima 3;
 • od 29 czerwca do 31 lipca – Miejskie Przedszkole nr 37, ul. Węgierska 9;
 • od 6 lipca do 17 lipca – Miejskie Przedszkole nr 22 ul. Porzeczkowa 34;
 • od 20 lipca do 31 lipca – Miejskie Przedszkole nr 24 ul. Osiedle Pomorskie 28;
 • od 3 sierpnia do 21 sierpnia – Miejskie Przedszkole nr 3 Aleja Niepodległości 29;
 • od 17 sierpnia do 31 sierpnia – Miejskie Przedszkole nr 8, ul. Witebska 1.

Przedszkola te będą dysponować ograniczoną liczbą miejsc, w związku z wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola zastępczego można składać w terminie od 22 do 25 czerwca 2020 r. bezpośrednio w przedszkolu. Jeśli chętnych będzie więcej, pierwszeństwo będą mieć dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Egzaminy to sporo emocji nie tylko dla uczniów:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto