Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domowy warsztat, czyli jakie narzędzia warto mieć pod ręką na wypadek niespodziewanego remontu

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Wideo
od 16 lat
Warsztat domowy to miejsce, o które powinni zadbać miłośnicy drobnych napraw, pasjonaci robiący meble w duchu DIY oraz zwolennicy samodzielnych remontów. Domowy warsztat majsterkowicza nie musi zajmować zbyt dużo miejsca, ale ważne jest to, aby znalazły się w nim wszystkie niezbędne narzędzia. Domowa awaria może zdarzyć się w najbardziej niedogodnym momencie, np. w dniu wolnym od pracy, kiedy wszystkie sklepy są pozamykane. Warto wtedy mieć pod ręką niezbędne narzędzia, dzięki którym szybko poradzimy sobie z problemem. Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w warsztacie domowym.

Spis treści

Warsztat domowy na własny użytek – co powinno się znaleźć w skrzynce z narzędziami?

Jeżeli chcemy przygotować się do remontu lub na wypadek nieprzewidzianych napraw, powinniśmy zgromadzić najpotrzebniejsze narzędzia, najlepiej dobrej jakości. Dzięki wyposażeniu warsztatu domowego w niezbędne sprzęty będziemy w stanie uniknąć wzywania specjalistów do bieżących napraw. Jest to szczególnie przydatne wieczorami, w święta i weekendy, gdy tzw. złote rączki pobierają wysokie opłaty za swoje usługi lub umówienie się z nimi w ogóle nie jest możliwe.

 czarna skrzynka z narzędziami
Skrzynka z narzędziami powinna znaleźć się w każdym domu, zwłaszcza jeśli lubimy wykonywać drobne naprawy. Wiele z tych przedmiotów pozwoli nam również szybko uporać się z niespodziewaną awarią. Pexels/Anete Lusina

Warsztat domowy powinien być miejscem, w którym będą zebrane wszystkie potrzebne do majsterkowania rzeczy. Przy wyborze wyposażenia domowego warsztatu warto kierować się ich przeznaczeniem oraz posiadanymi umiejętnościami. Jeżeli kompletowanie potrzebnych rzeczy sprawia nam kłopot, możemy zakupić skrzynkę z gotowym zestawem narzędzi.

Wszystkie narzędzia w jednej skrzynce

Materiały promocyjne partnera

W skład kompletu dla majsterkowicza może wejść nawet kilkadziesiąt elementów. Trudno jest wyobrazić sobie wyposażenie domowego warsztatu bez takich narzędzi, jak: śrubokręty, różnej wielkości klucze nasadowe, ale także obcęgi czy kombinerki. Wybierając dobrze zaopatrzoną skrzynkę z narzędziami, zwiększamy szansę na to, że będziemy samowystarczalni nie tylko podczas wykonywania napraw domowych, ale także w garażu, w trakcie majsterkowania przy aucie czy rowerze.

W domowym warsztacie majsterkowicza nie może zabraknąć tak ważnych przyborów, jak:

  • szczypce,
  • kombinerki,
  • śrubokręty,
  • tester napięcia,
  • młotek,
  • poziomica,
  • piła i brzeszczoty,
  • klucze imbusowe,
  • klucz nasadowy z grzechotką,
  • klucz nastawny,
  • wiertarka z wymiennymi wiertłami,
  • nożyk do papieru.

Warsztat domowy – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wyposażenie warsztatu domowego powinno także obejmować mniejsze elementy, w tym: nakrętki i śrubki różnej długości oraz szerokości, z płaskim gwintem lub ostro zakończone, gwoździe w co najmniej kilku rozmiarach, a także kołki rozporowe.

Zestawy śrubokrętów, które mogą pomóc w drobnych naprawach

Materiały promocyjne partnera

Wśród innych akcesoriów uzupełniających wyposażenie warsztatu domowego na uwagę zasługują pilniki do metalu, służące do precyzyjnego cięcia oraz imadło ślusarskie. Dzięki temu ostatniemu jesteśmy w stanie uchwycić i unieruchomić nawet niewielkich rozmiarów element, co znacznie ułatwia jego obróbkę. Warto także pamiętać o nożyku do papieru, wykrywaczu napięcia i zszywaczu tapicerskim, który może się przydać do naprawy sofy albo pleców szafy.

Domowy warsztat na czas remontu – jakie narzędzia mogą się przydać?

Osoby, które planują remont mieszkania, bez większego problemu mogą samodzielnie wykonać proste prace remontowe, takie jak powiedzenie szafek kuchennych lub szlifowanie ścian. Podczas wieszania mebli w kuchni czy pokoju warto posłużyć się wiertarko-wkrętarką udarową. W przeciwieństwie do zwykłej wiertarki pozwala ona nie tylko na precyzyjne wywiercenie dziur w ścianie, ale umożliwia także szybkie przykręcenie śrub.

Do domowego warsztatu najlepiej jest zakupić bezprzewodową wiertarko-wkrętarkę, wyposażoną w akumulator litowo-jonowy i ładowarkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy kabla plączącego się pod nogami. Wyposażenie warsztatu domowego w takie urządzenie jest marzeniem każdego majsterkowicza. Natomiast do cięcia twardych i kruchych materiałów, takich jak klinkier czy płytki ceramiczne, przyda się tarcza diamentowa do wiertarki. Warto o niej pamiętać, kompletując rzeczy do domowego warsztatu. Jeżeli natomiast planujemy przycinanie półek lub innych materiałów, a jednocześnie dysponujemy większą powierzchnią w domu, możemy pozwolić sobie na zakup pilarki stołowej, która umożliwia wygodne ułożenie ciętego elementu.

Kolejnym narzędziem, które powinno się znaleźć w warsztacie domowym, jest pistolet do kleju. Jego zakup nie wiąże się z dużym wydatkiem, a takie urządzenie potrafi uratować nam życie podczas uszczelniania okien czy przestrzeni nad umywalką. Trudno jest także nie docenić szlifierki i krążków ściernych z rzepem, które pozwolą uniknąć ręcznego szlifowania ścian po nałożeniu na nie gładzi. Krążki przykleja się do tarczy na szlifierce, aby następnie dokonać obróbki wykańczającej utwardzonej powierzchni. Dzięki takiemu wyposażeniu warsztatu domowego praca z papierem ściernym upłynie szybko i bezboleśnie.

Sprawdź, czy nie potrzebujesz tych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

Jaki młotek powinien się znaleźć w warsztacie domowym?

Obowiązkowy element wyposażenia warsztatu domowego stanowi młotek. Do codziennego użytku wystarczy zwykły młotek stolarski z antypoślizgowym uchwytem. Przy jego zakupie warto sprawdzić, czy przyrząd został wyposażony w magnetyczną końcówkę do chwytania gwoździ.

Obowiązkowy element każdej skrzynki na narzędzia

Materiały promocyjne partnera

Jak usprawnić pomiary w warsztacie domowym?

Podstawą udanego remontu jest dokładny pomiar odległości między poszczególnymi elementami. Dlatego warto zaopatrzyć się w poziomicę, która umożliwi pomiar pionu i poziomu. Najbardziej precyzyjne są te elektroniczne. Przyrząd sprawdzi się nie tylko w warsztacie domowym, ale także podczas zakupu lub odbioru mieszkania. a kolejną rzeczą, bez której trudno jest sobie wyobrazić warsztat domowy majsterkowicza, jest miarka. Natomiast do wyznaczenia kąta prostego niezbędny będzie kątownik.

Ceniące precyzję osoby dodatkowo mogą zamówić mikrometr, np. z wyświetlaczem cyfrowym, umożliwiający pomiary z dokładnością rzędu 0,01 mm lub 0,001 mm. Dopełnieniem warsztatu domowego będzie samopoziomujący laser krzyżowy. Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie dokładnie zaplanować rozmieszczenie obrazów na ścianie, tapet, półek oraz innych elementów, których montaż wymaga precyzji. Równie przydatny okaże się laser punktowo-krzyżowy, służący do wyznaczania i weryfikowania poziomych i pionowych linii oraz punktów prostopadłych w pionie. Znajdzie on zastosowanie podczas układania kafelków, montażu podwieszanych sufitów, mocowania półek czy wieszania obrazów.

Warsztat domowy – gdzie go urządzić?

Domowy warsztat majsterkowicza często stanowi azyl, w którym można odpocząć po dniu pracy. Żaden miłośnik napraw i przeróbek nie lubi, gdy przekłada się jego rzeczy z kąta w kąt, dlatego warto wygospodarować przestrzeń, która będzie przeznaczona wyłącznie na potrzeby warsztatu. Może to być oddzielny pokój, pomieszczenie w piwnicy lub garażu, a nawet część mieszkania dzielona z innymi domownikami.

Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre prace wykonywane przez majsterkowicza mogą być uciążliwe dla pozostałych lokatorów. Szczególnie problematyczne są: hałas, jaki powstaje podczas użytkowania pił i wiertarek, a także wibracje wytwarzane w trakcie stosowania ciężkich lub wibrujących narzędzi.

Aby mieć pewność, że praca w warsztacie domowym nie będzie denerwować reszty domowników, warto go urządzić w miejscu odseparowanym od pomieszczeń mieszkalnych. W przypadku prac z wykorzystaniem narzędzi wibrujących na domowy warsztat majsterkowicza zalecane jest przyziemie lub parter z betonową podłogą. Natomiast do wyposażenia domowego warsztatu niezbędny będzie duży stół. Przydadzą się także: półki, regały, haki bądź pojemniki na drobne narzędzia.

Potrzebujesz więcej miejsca na narzędzia?

Materiały promocyjne partnera

Wyposażenie warsztatu domowego – co, jeżeli nie mamy dość miejsca?

Domowy warsztat majsterkowicza w oddzielnym pomieszczeniu to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Jednak nawet, jeżeli nie jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel piwnicy czy oddzielnego pokoju, warto zaopatrzyć się w skrzynkę z najpotrzebniejszymi narzędziami. Można trzymać ją w szafce w kuchni, na przedpokoju, w komórce lokatorskiej lub w dowolnym innym miejscu. Ważne jest to, abyśmy mieli do niej łatwy dostęp i mogli bez trudu skorzystać z jej zawartości, wydzielając tymczasowo niezbędną nam przestrzeń w mieszkaniu lub ogródku.

Wyposażenie warsztatu domowego nie jest zadaniem łatwym, ale zakupione narzędzia mogą posłużyć nam przez długie lata. Urządzając domowy warsztat majsterkowicza warto kierować się indywidualnymi potrzebami. Dzięki przemyślanym decyzjom związanym z wyposażeniem warsztat domowy nie zamieni się w graciarnię, a za to pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na profesjonalistów zajmujących się naprawami i remontami.

Polecjaka Google News - RegioDom

Planujesz remont, to może Ci się przydać!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Domowy warsztat, czyli jakie narzędzia warto mieć pod ręką na wypadek niespodziewanego remontu - RegioDom.pl

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto