Dziś obchodzimy Światowy Dzień Turystyki - chcesz zostać przewodnikiem turystycznym?

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
„Diament Lubuskiej Turystyki” - to wyróżnienie dla miejsc i instytucji za szczególną promocję regionu
„Diament Lubuskiej Turystyki” - to wyróżnienie dla miejsc i instytucji za szczególną promocję regionu Mariusz Kapała / GL
Wszyscy, dla których pasją jest wędrowanie, zwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc, mają możliwość, aby uczynić ze swojego hobby zawód.

Zawód przewodnika regulowany ustawą

Przewodnik turystyczny to profesja, której zadania i kompetencje określa Ustawa z 29. sierpnia 1997r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Głównymi zadaniami przewodnika są: oprowadzanie turystów po przypisanym terenie, sprawowanie nad nimi opieki przez czas trwania wycieczki i udzielanie informacji – fachowej, aktualnej i wyczerpującej w temacie zwiedzanych obiektów. Ponadto przez cały czas trwania wycieczki czy zwiedzania obiektów przewodnik jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczestników. Często zamiennie używa się określenia przewodnik turystyczny i pilot. A to nie są tożsame pojęcia. Jak wyjaśnia Jarosław Wnorowski - przewodnik lubuski i pilot turystyczny Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych :

Ja zawsze używam najprostszego opisu do wyrażenia różnicy między przewodnikiem a pilotem wycieczek. Ten pierwszy OPROWADZA, a ten drugi DOPROWADZA. Przy czym mówiąc doprowadza, nie mam wcale na myśli, że doprowadza do szewskiej pasji swoich podopiecznych, a raczej, że towarzyszy im podczas podróży pomiędzy miejscami (etapami) wycieczki. Pilot współpracuje także z przewodnikiem np. zamykając grupę, którą oprowadza przewodnik. Tak naprawdę wielu przewodników jest także pilotami, a w drugą stronę już niekoniecznie.

Różne odcienie przewodnictwa

Status przewodnika turystycznego kiedyś, czyli przed tzw. deregulacją zwodów, która objęła także tą profesję, uzależniony był od wykonywanych zadań. Na tej podstawie przewodników dzieliło się na: przewodnika turystycznego miejskiego (dla wybranych miast), terenowego (oprowadzającego po określonych województwach) i górskiego (prowadzącego turystów po Beskidach, Sudetach lub Tatrach)

W naszym województwie, słynącym z niepowtarzalnych walorów turystycznych działa niewielka, ale oferująca usługi na wysokim poziomie grupa przewodników. Jak informuje Jarosław Wnorowski:

Aktualnie wydaje mi się , że mamy około 25-30 czynnych przewodników po województwie lubuskim. To mało, ale zawód ten trochę zanika, głównie z powodu tego, że nie mamy sezonu przez cały rok i trudno z niego wyżyć jako jedynego źródła utrzymania. Większość naszych aktualnych członków (aktualnie to dwadzieścia osób) w Lubuskim Stowarzyszeniu Przewodników Turystycznych to ludzie różnych profesji, którzy jako przewodnicy czy piloci działają przy okazji, a szkoda. Nie jesteśmy Krakowem, Wrocławiem czy nawet Poznaniem, gdzie z przewodnictwa można wyżyć jako jednego źródła utrzymania. Pilotów myślę, że jest trochę więcej, ale też działają niejako "przy okazji".

Jak zostać przewodnikiem turystycznym

Kandydat na przewodnika turystycznego powinien spełniać określone wymogi, które są jednak raczej (niestety) wyłącznie sugestią: posiadanie co najmniej wykształcenia średniego lub średniego branżowego, ukończenie 18 roku życia, niekaralność za przestępstwo umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek. Ze względu na specyfikę pracy i wymogi bezpieczeństwa na kandydatów na przewodników górskich nałożone są dodatkowe wymagania: zaliczenie szkolenia teoretycznego i praktycznego dla określonego obszaru górskiego oraz zdanie egzaminu na przewodnika górskiego.

Aktualnie zgodnie z prawem (wg PKD) zawód pilota i przewodnika może wykonywać każdy, bez kursu, egzaminu i tak naprawdę też i bez praktyki bo "rynek wszystko sam zweryfikuje". W praktyce weryfikuje dość boleśnie. Kiedyś były nadawane uprawnienia przewodnika miejskiego (w wybranych miastach w Polsce), terenowego (na województwo), pilota wycieczek oraz przewodnika górskiego (Sudety, Beskidy /tu zwykle z dodatkowym podziałem/ oraz Tatry). Obecnie uprawnienia wymagające potwierdzenia państwowego z tej listy muszą uzyskać przewodnicy górscy. I dobrze, bo tam chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Kursy są bardzo długie i mają dużo zajęć praktycznych w górach - wyjaśnia Jarosław Wnorowski.

W województwie lubuskim, za pracę i szczególne zaangażowanie danego podmiotu (muzeum, obiekt historyczny, gmina itp.) w promocję lubuskiej turystyki, członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych przyznają takim miejscom tytuł „Diament Lubuskiej Turystyki”. Akcja ta funkcjonuje już od 2015 roku. A sami przewodnicy często posiadają medale nadawane przez Sejmik Województwa Lubuskiego lub Ministra właściwego ds. turystyki. To po prostu profesjonaliści.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie