Dziurawa, jak ser szwajcarski droga w Zatoniu doczekała się remontu. Czy wycieczki do Parku Książęcego znów będą przyjemne?

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Na parkingu przy Parku Książęcym w Zatoniu ciężko było zaparkować z powodu licznych dziur. Teraz stan nawierzchni ma ulec poprawie. 14 marca 2022 r. ruszyły prace remontowe
Na parkingu przy Parku Książęcym w Zatoniu ciężko było zaparkować z powodu licznych dziur. Teraz stan nawierzchni ma ulec poprawie. 14 marca 2022 r. ruszyły prace remontowe Czytelniczka
Udostępnij:
Jedna z mieszkanek Zielonej Góry skarżyła się na niemiłą niespodziankę, jaka ją spotkała podczas wycieczki do zabytkowego kompleksu w Zatoniu. Dziury na drodze dojazdowej do parku, wielkie kałuże i lęk czy jazda nie zakończy się uszkodzeniem samochodu. Teraz nastąpią zmiany. Właśnie ruszył remont drogi i parkingu .

Znajdujący się w Zatoniu Park Książęcy to jeden z ulubionych weekendowych kierunków zielonogórzan. W oddalonej zaledwie o 10 km od Zielonej Góry miejscowości można zobaczyć m.in. zabezpieczone ruiny XVII-wiecznego pałacu, piękną Świątynię Różaną i zjawiskową przyrodę. Do 52-hektarowego parku krajobrazowego można też dojechać wyznaczoną trasą rowerową. Gorzej mieli zwolennicy czterech kółek, zmuszeni do slalomu między dziurami na drodze dojazdowej i parkingu mieszczącym się tuż przy zabytkowym kompleksie.

Atrakcje w zabytkowym kompleksie

Małgorzata, czytelniczka Gazety Lubuskiej i mieszkanka Zielonej Góry, wybrała się pewnej soboty samochodem ze znajomymi do parku w Zatoniu. Chciała gościom z Gryfina pokazać piękny ogród wraz z ruinami historycznego pałacu. Próbowała zaparkować pojazd na małym parkingu przy drodze z Zatonia do Niedoradza. Tam spotkała ją jednak niemiła i wstydliwa „atrakcja”. Teren parkingu przypomina klepisko. Można tam napotkać dość głębokie dziury, wypełnione wodą. Strach wjeżdżać autem z obawy co kryje się pod taflą wody i czy ryzyko nie skończy się uszkodzeniem pojazdu. Dawna właścicielka księżna Dino (Dorota Talleyrand), zapewne także bałaby się wjeżdżać tu swoją karetą.

- To niepokojące, że stosunkowo niedawno oddany parking przypomina teren jak po uderzeniu meteorytu, a powierzchnia ma tyle dziur, ile dość dobry żółty ser - mówi pani Małgorzata. - Administrator terenu powinien jak najszybciej zrobić z tym porządek, ale nie metodą gospodarczą, tylko kompleksowo – dodaje.

Jej zdaniem w tym miejscu przydałaby się powierzchnia asfaltowa lub przynajmniej z kostki, ale po wcześniejszym porządnym wzmocnieniu gruntu. Inaczej kolejne ulewy powtórnie zniszczą i parking, i drogę a pieniądze dosłownie utoną w błocie. Pani Małgorzata zwraca też uwagę na fakt, że już teraz trzeba by pomyśleć o uruchomieniu nowego, większego parkingu, niczym w parku Branitz nieopodal Cottbus, na którym w dużej mierze wzoruje się Zielona Góra. Zatonie przyciąga wielu gości, zwłaszcza podczas organizowanych wydarzeń kulturalnych i pogodnych weekendów. Z uwagi na dużą ilość pojazdów, parkowanie staje się coraz większym wyzwaniem.

- Ktoś już na etapie planowania, nie uwzględnił tego faktu w projekcie. A wiosna i wzmożony ruch turystyczny tuż tuż - irytuje się pani Małgorzata. - Obyśmy się dalej nie musieli wstydzić przez gośćmi z Polski i całego świata - podsumowuje czytelniczka.

Naprawa drogi już ruszyła

Urząd Miasta w Zielonej Górze zapewnia, że wiosną, w sprzyjających warunkach atmosferycznych, nawierzchnia mineralna na drodze i parkingu przy budynku zostanie uzupełniona i wyrównana. Prace już zostały zlecone ZGK Sp. z o.o. w Zielonej Górze.
Magistrat jak zapewnił, tak zrobił. Jeszcze nie spadła z kalendarza kartka potwierdzająca oficjalne nadejście wiosny, a z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze nadeszła wiadomość, że właśnie rozpoczęto prace drogowe przy dojeździe do pałacu w Zatoniu. W kolejnym etapie zaplanowano naprawę nawierzchni parkingowej przy książęcym parku.
Park Książęcy wygląda zjawiskowo o każdej porze roku, jednak koniecznie trzeba tu przyjechać wiosną. Wówczas w powietrzu unosi się charakterystyczny zapach czosnku niedźwiedziego – jednego z symboli tego miejsca – czytamy na visitzielonagora.pl. Miejmy nadzieję, że rozpoczęte prace jak najszybciej uda się zakończyć, a atrakcyjne Zatonie, zgodnie z przeznaczeniem, będzie dostarczało gościom jedynie przyjemności i rozrywki.

Zobacz też: Podpisanie umowy na roboty budowlane kąpielisko - Ochla

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie